Mrowienie palców – przyczyny
Ewa Nowacka-Polka

Mrowienie palców – przyczyny

Mrowienie – nazywane również parastezjami lub czuciem opacznym – to nieprzyjemne, trudne do zdefiniowania, nietypowe wrażenie czuciowe, któremu może towarzyszyć drętwienie, uczucie przebiegających prądów, przemienne odczuwanie gorąca lub zimna, wibracji czy nawet pieczenia. Mrowienie najczęściej pojawia się nieoczekiwanie i zazwyczaj równie szybko znika. To dziwne uczucie może wystąpić na całym ciele, jednak najczęściej dotyczy nóg oraz kończyn górnych (w tym szczególnie palców). Jeśli pojawia się często, w dodatku bez wyraźnej przyczyny, nie należy go lekceważyć.

Przyczyny

Niestety jest ich wiele. Mnogość i różnorodność przyczyn parestezji (obejmująca zarówno przejściowe i niegroźne, po te zwiastujące rozwijającą się chorobę) znacznie utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

  • Często, chyba każdemu znane, uczucie drętwienia palców dłoni jest spowodowane długotrwale utrzymywaną pozycją, sprzyjającą uciśnięciu nerwów. Do ich wyeliminowania wystarczy jedynie zmiana niekorzystnego ułożenia dłoni i rozruszanie palców, po którym dolegliwości, w krótkim czasie, ustępują samoistnie.
  • Dłonie, jako dystalne części naszego ciała, zimą są narażone na działanie niskich temperatur i to właśnie mrowienie palców, a nawet całych dłoni, może być jednym z objawów, nawet niewielkiego stopnia, odmrożenia.
  • Parestezje mogą również świadczyć o tym, że w naszym organizmie pojawiły się niedobory pewnych pierwiastków takich jak np. magnez, wapń, potas czy sód oraz witamin (szczególnie z grupy B, w tym witaminy B12). Przyczyną ich niedoboru może być niewłaściwa dieta, picie zbyt dużej ilości mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Zazwyczaj w tych sytuacjach, oprócz mrowienia w palcach, może pojawić się również drżenie mięśni oraz mimowolne skurcze, dokuczające szczególnie w nocy.
  • Te same objawy nieprzyjemnego uczucia mogą być także skutkiem stosowania niektórych leków, a także objawem zatrucia organizmu.
  • Mrowienie i drętwienie może też wskazywać na miażdżycę naczyń, która ogranicza lub całkowicie przerywa dopływ krwi do tętnic znajdujących się w palcach, uniemożliwiając tym samym zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze konieczne do prawidłowego funkcjonowania.
  • Mrowienie może być również spowodowane przez urazy lub ucisk nerwów, w konsekwencji czego dochodzi do niewłaściwego przewodnictwa impulsów nerwowych na obszarze unerwianym przez dany nerw. Do ww. zaburzeń przepływu impulsów nerwowych może dojść zarówno w częściach nerwu znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie odczuwanych parastezji (a więc w palcach), gdzie znajdują się dystalne części nerwów obwodowych, ale także w rejonach przez które tylko przebiegają ww. nerwy (ramię, przedramię, dłoń) oraz w miejscach z których wychodzą z kręgosłupa (a więc z odcinka szyjnego kręgosłupa). Przyczyną wcześniej wspomnianego ucisku nerwu, w odcinku szyjnym kręgosłupa, mogą być dyskopatie (w tym przepuklina krążka międzykręgowego) lub inne zmiany zwyrodnieniowe i deformacje kręgosłupa. Ucisk dystalnych części nerwów obwodowych, może być wynikiem przerośnięcia troczków, ścięgien, mięśni, więzadeł, obecnością wyrośli kostnej, krwiaków, infekcji/zapalenia, urazu, a nawet nowotworu.
  • Drętwienie palców może również pojawić się w ciąży, kiedy to występuje wzmożona skłonność do gromadzenia się wody w organizmie kobiety i powstawania obrzęków m.in palców dłoni. Obrzęk ten z kolei przyczynia się do powstawania ucisku na nerwy, a co za tym idzie – może powodować właśnie mrowienie/drętwienie palców.
  • Parestezje (jako jeden z wielu objawów), jak już wcześniej wspomniano, mogą być spowodowane przez dotąd niezdiagnozowane lub postępujące choroby ogólnoustrojowe, do których możemy zaliczyć np. cukrzycę, stwardnienie rozsiane, RZS, udar mózgu, przemijające niedokrwienie mózgu, zawał serca, wzmożone napięciem nerwowe, stres lub przez miejscowe patologie jak np. ostatnio dość często rozpoznawany, ze względu na powszechną długotrwałą pracę przy komputerze, a właściwie z myszką komputerową – zespół cieśni nadgarstka.

Diagnoza

Diagnoza parestezji opiera się na wywiadzie, dlatego przed wizytą u lekarza należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których pojawia się to dziwne uczucie mrowienia oraz kiedy i co powoduje, że ono ustępuje. Pomoże to lekarzowi określić, jakie bodźce wpływają bezpośrednio na wystąpienie mrowienia, a tym samym jaka choroba, uraz czy dolegliwość, pozornie z nimi niezwiązana, może być ich przyczyną. Drugim etapem diagnostyki jest badanie przedmiotowe i wykonanie badań dodatkowych. Możemy do nich zaliczyć badania laboratoryjne, badania RTG i USG, tomografię komputerową np. kręgosłupa, rezonans magnetyczny, angiogram czy elektromiografię.

Powiązane produkty

Leczenie

Podstawą leczenia parestezji jest leczenie choroby podstawowej lub wyeliminowanie przyczyny wywołującej mrowienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Fakty i mity o kacu

    Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

  • Czy glukometr może być dobrym prezentem?

    Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

  • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

    Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

  • Ból łydki – przyczyny

    Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

  • Zapalenie torebki stawowej

    Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

    Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij