Niedrożność jajowodów – jak leczyć?
Anna Posmykiewicz

Niedrożność jajowodów – jak leczyć?

Jajowód odgrywa niesłychanie istotną rolę: to w nim bowiem dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej i to dzięki niemu zarodek transportowany jest do macicy, gdzie może dalej się rozwijać. Krótko mówiąc – jajowód pełni bardzo ważną rolę w rozrodzie. Może jednak zdarzyć się, że jajowody nie będą "pracować" prawidłowo – czasami może bowiem dochodzić do ich niedrożności, co powoduje problemy z zajściem w ciążę (aby kobieta mogła zajść w ciążę chociaż jeden jajowód musi być drożny, jeśli niedrożne są obydwa, wtedy zajście w ciążę jest niemożliwe).
Jajowód to przewód będący częścią układu rozrodczego kobiety, który łączy macicę z jajnikiem. Zadaniem jajowodu jest przeprowadzenie komórki jajowej z jajnika do jamy macicy, gdzie będzie ona mogła się zagnieździć i dalej rozwijać. Taki transport jest możliwy dzięki temu, że ściany jajowodu są zbudowane z mięśni – ich skurcze umożliwiają transport komórki jajowej. Poza tym w jajowodzie obecna jest też wydzielina produkowana przez jego gruczoły oraz rzęski, które wyściełają błonę śluzową jajowodu – zarówno wydzielina, jak i rzęski także biorą udział w transporcie komórki jajowej. Długość jajowodu wynosi około 10-12 cm. Zbudowany jest on z bańki, która jest jego najdluższą częścią oraz z cieśni i ujścia macicznego oraz ujścia brzusznego z lejkiem, od którego odchodzą strzępki jajowodu ułatwiające wprowadzenie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. W organizmie każdej kobiety obecne są dwa jajowody.

Jakie funkcje spełniają jajowody?

Przede wszystkim są one odpowiedzialne za transport komórki jajowej z jajnika do światła jamy macicy. Poza tym niesłychanie ważną funkcję spełnia też bańka jajowodu – w niej bowiem najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Dodatkowo, przez pierwsze kilka dni jajowód odpowiedzialny jest też za odżywianie komórki jajowej i plemników oraz powstałego z ich połączenia zarodka.

Kiedy może dojść do niedrożności jajowodów?

Do niedrożności jajowodów przede wszystkim doprowadzają stany zapalne dotyczące narządów miednicy mniejszej (jajników, jajowodów oraz macicy), zwłaszcza, jeśli proces zapalny utrzymuje się przewlekle. Zwykle do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej przyczyniają się zakażenia Chlamydia trachomatis oraz dwoinka rzeżączki. Zdecydowanie rzadziej stan zapalny ma związek z innymi infekcjami. Co dzieje się, kiedy w organizmie kobiety toczy się przewlekły proces zapalny w narządach miednicy mniejszej?
Przewlekły stan zapalny może w takiej sytuacji doprowadzić do powstania zrostów (są to zbudowane z tkanki łącznej pasma przebiegające w poprzek światła jajowodu), które są przyczyną niedrożności jajowodów. Do niedrożności jajowodów mogą też doprowadzić inne czynniki. Zdarza się, że jajowody stają się niedrożne na skutek przebytych przez kobietę w przeszłości operacji w obrębie jamy brzusznej. Ponadto, do niedrożności jajowodów może też przyczynić się endometrioza oraz nieprawidłowo założona wkładka wewnątrzmaciczna.

Kiedy można zacząć podejrzewać niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów można zacząć podejrzewać w sytuacji, kiedy kobieta ma problem z zajściem w ciążę. Jeśli po roku regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) bez stosowania żadnego zabezpieczenia kobieta nie może zajść w ciążę, wtedy trzeba zacząć szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Ponieważ niedrożność jajowodów jest bardzo częstą przyczyną (jeśli nie najczęstszą) niepłodności leżącej po stronie kobiet, lekarz ginekolog często zaczyna diagnostykę niepłodności właśnie od "szukania winy" w jajowodach.

Jak wygląda diagnostyka niedrożności jajowodów?

Badaniem, które w prosty sposób jest w stanie ocenić drożność jajowodów, jest histerosalpingografia. Na czym polega to badanie? W przebiegu badania poprzez szyjkę macicy pacjentka ma podawany środek kontrastowy, a następnie wykonywana jest seria zdjeć rtg – na zdjęciach widoczny jest przepływ środka kontrastowego przez macicę i jajowody, dzięki czemu można ocenić ich drożność. Dzięki histerosalpingografii można ocenić nie tylko drożność jajowodów, ale też dodatkowo kształt jamy macicy i stwierdzić w niej ewentualne nieprawidłowe struktury, takie jak polipy czy zrosty. Czy do badania pacjentka musi się specjalnie przygotowywać? Ważne jest, aby do badania zgłosić się na czczo, samo badanie trwa zwykle około kilkunastu minut, odbywa się ono w warunkach szpitalnych, jednak jeśli pacjentka dobrze się czuje, zwykle wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia po kilkugodzinnej obserwacji. Inną metodą diagnostyczną, która jest stosowana w sytuacji, kiedy histerosalpingografia nie daje jednoznacznej odpowiedzi odnośnie obecności zrostów w jajowodach, jest laparoskopia zwiadowcza. Jest to badanie polegające na wziernikowaniu jamy brzusznej za pomocą specjalnej kamery, badanie to musi być wykonywane w warunkach bloku operacyjnego, pacjentka musi zostać wprowadzona w znieczulenie ogólne.

Jak leczy się niedrożność jajowodów?

W przypadku niewielkich zrostów zdarza się, że samo podanie i "przejście" kontrastu w czasie histerosalpingografii spowoduje, że dojdzie do udrożnienia jajowodu. Niestety przy dużych zrostach konieczne jest wykonanie zabiegu, w czasie którego zrosty są usuwane – niestety, usunięcie zrostów nie zawsze spowoduje, że jajowód będzie funkcjonował prawidłowo i w dalszym ciągu mogą być problemy z zajściem w ciążę. Co zatem w takiej sytuacji? Jeśli niedrożność dotyczy obydwu jajowodów, wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest zapłodnienie pozaustrojowe (czyli in vitro). Jeśli niedrożność dotyczy tylko jednego jajowodu, istnieje mozliwość naturalnego zajścia w ciążę – w tej sytuacji, aby wspomóc owulację w jajniku po stronie zdrowego jajowodu, można podać kobiecie środki, które owulację pobudzą.
Jeśli po roku czasu regularnego współżycia bez stosowania żadnego zabezpieczenia występują problemy z zajściem w ciążę, wtedy konieczna jest wizyta u ginekologa, który zleci badania pod kątem ewentualnej niepłodności i oceny drożności jajowodów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij