Pielęgnacja włosów farbowanych
Anna Miros

Pielęgnacja włosów farbowanych

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety zabiegów upiększających. Pozwala na szybką zmianę wyglądu oraz ukrycie siwych włosów. Zapewnia uzyskanie pięknego koloru włosów, niestety intensywnie ingeruje w strukturę włosa. Włosy farbowane mogą stać się suche, łamliwe, pozbawione blasku i matowe. Zatem jak należy je pielęgnować, aby zachowały na dłużej piękny blask, żywy kolor oraz wyglądały zdrowo?

Koloryzacja włosów powoduje uszkodzenie osłonki włosa, przez co włos staje się szorstki i matowy. Włosy stają się suche, ponieważ łuski włosa zostają otwarte i zmniejsza się ich naturalne nawilżenie. W najgorszym przypadku farbowanie włosów może powodować uszkodzenie kory włosa i następuje jego złamanie. Aby odpowiednio zabezpieczyć włosy po koloryzacji przed ich zniszczeniem i przesuszeniem, należy używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych. Kosmetyki po koloryzacji nawilżają, odżywiają oraz wygładzają powierzchnię włosa. Ponadto chronią kolor, nadają połysk oraz ułatwiają rozczesywanie włosów. Zabezpieczają także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem słonecznym.

Jakich składników poszukiwać w kosmetykach do włosów farbowanych?

  • Kosmetyki do pielęgnacji włosów po koloryzacji powinny zawierać składniki zatrzymujące wodę, takie jak proteiny np. keratynę, jedwab, proteiny roślinne np. z pszenicy, owsa lub mleczne. Stosowane regularnie odbudowują strukturę włosa, nadają blask, lekkość oraz miękkość.
  • Kolejną grupą składników są humektanty, które pochłaniają wodę lub ją oddają w zależności od tego, czy znajdują się w środowisku suchym czy wilgotnym. Zalicza się do nich miód, glicerynę, aloes oraz glikol propylenowy. Zaleca się, aby były stosowane razem z emolientami, gdyż bez nich włosy mogą się puszyć lub przesuszać. Głównym zadaniem emolientów jest tworzenie filmu ochronnego na powierzchni włosa i zapobieganie utraty wody. Do emolientów należą silikony oraz oleje. Najlepiej jeśli kosmetyk będzie zawierał składniki z tych trzech wymienionych grup. Pamiętajmy, że emolienty mogą obciążać włosy i należy ich używać w małej ilości najlepiej na same końcówki.
  • Do odpowiedniego nawilżenia włosów stosuje się także zakwaszacze (ocet, kwas mlekowy, sok z cytryny), których zadaniem jest zamknięcie łuski włosa. Niskie pH sprawia, że włosy stają się błyszczące, wygładzone oraz nawilżone. Należy jednak uważać przy ich stosowaniu, gdyż w nadmiarze wysuszają włosy i mogą podrażnić skórę.

Mycie

Do mycia włosów farbowanych wybierajmy szampon do tego przeznaczony, najlepiej jeśli będzie dedykowany do danego koloru włosów np. do włosów jasnych (np. z wyciągiem z rumianku) lub ciemnych (np. z wyciągiem z orzecha włoskiego). Dzięki temu podkreśli kolor włosów oraz nada im połysk. Szampon oprócz ochrony koloru powinien nawilżać, wygładzać powierzchnię włosa, co ułatwi rozczesywanie oraz modelowanie włosów. Najlepiej używać delikatnych szamponów, które dodatkowo nie obciążą włosów (bez silikonów, parabenów, SLS, SLES). Mycie włosów oraz skóry głowy należy wykonywać delikatnie, bez ciągnięcia oraz szarpania, ponieważ włosy farbowane są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Woda do mycia włosów powinna być ciepła, natomiast do płukania letnia – najlepiej około 36-38°C. Pozwoli to na zamknięcie łuski włosa. Zbyt gorąca woda może powodować wysuszenie końcówek.

Powiązane produkty

Odżywianie

Włosy farbowane szczególnie potrzebują odpowiedniego nawilżenia, odżywienia oraz regeneracji. Z pomocą przychodzą specjalne odżywki, balsamy, oleje, maski oraz kuracje do włosów. Po każdym myciu szamponem należy nałożyć odżywkę lub balsam, który będzie nawilżać, wygładzać oraz nabłyszczać włosy. Bardzo dobre właściwości regenerujące, nawilżające mają także oleje roślinne np. kokosowy, arganowy, palmowy, babassu, masło shea, kakowe i mango. Można je stosować kilka godzin przed myciem lub po myciu na same końcówki. Ponadto co najmniej raz w tygodniu warto stosować maskę odbudowującą/regenerującą. Pozwala na szybszą regenerację włosów niż odżywka, a także wygładza i chroni kolor. Nakłada się ją na umyte, wilgotne włosy. Następnie należy wykonać delikatny masaż oraz owinąć włosy ręcznikiem i zostawić na około 10-15 minut. Po wskazanym czasie wypłukać włosy wodą i rozczesać grzebieniem o dużym rozstawie zębów. Co 2-3 tygodnie przy włosach farbowanych zaleca się stosowanie intensywnej kuracji odbudowującej w postaci ampułek, serum lub specjalnej emulsji. Są to skoncentrowane preparaty, które mają wspomagać regenerację i odbudowę zniszczonych włosów oraz wygładzać i nadawać połysk. Jeśli zastosujemy szampon, odżywkę, maskę oraz kurację, najlepiej z jednej serii wybranego producenta, włosy po koloryzacji będą odpowiednio nawilżone, odżywione, wygładzone oraz zachowają ulubiony kolor i połysk na dłużej.

Ponadto warto przestrzegać kilku zasad, aby chronić kolor włosów farbowanych.

  • W okresie letnim należy stosować odżywkę lub mgiełkę do włosów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić włosy przed utratą nawilżenia oraz przed blaknięciem koloru. Ponadto pamiętajmy o nakryciu głowy kapeluszem lub czapką.
  • W czasie zimy należy nawilżać powietrze w mieszkaniu/domu, aby chronić włosy przed wysuszeniem. Ważna jest także ochrona włosów przed mrozem, dlatego należy nosić czapkę.
  • Na basenie warto nakładać czepek na głowę, ponieważ woda chlorowana wysusza włosy oraz może powodować zmianę koloru włosów farbowanych na odcienie blondu.

Dodatkowo:

  • Jeśli farbujemy włosy w domu co 2-3 miesiące, zaleca się wizytę w sprawdzonym salonie fryzjerskim, aby wykonać zabieg pielęgnacyjno-odbudowujący. Ponadto ważne jest też częste podcinanie końcówek (co 1-1,5 miesiąca), ponieważ włosy farbowane mają często rozdwojone, zniszczone końcówki.
  • Aby wzmocnić włosy i odżywić je od wewnątrz, można stosować również odpowiednią dietę bogatą w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), witaminy np. A, z grupy B, C i sole mineralne np. cynk, siarkę, miedź, magnez lub wybrać odpowiedni suplement diety bogaty w te składniki. Dobre właściwości mają również wyciągi ziołowe np. z pokrzywy, lipy, rumianku, skrzypu, melisy oraz mięty.
  • Gdy włosy są suche, uważaj na gorące powietrze – ogranicz stosowanie suszarki, prostownicy i lokówki. Jeśli masz czas pozwól włosom samodzielnie wyschnąć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Kosmetyczne last minute przed Sylwestrem

    Sylwester to dzień, w którym chcemy czuć się wyjątkowo. Oprócz dobrego humoru, pięknego stroju potrzebujemy jeszcze odpowiedniego wyglądu, na który składa się perfekcyjna fryzura i makijaż, zadbane dłonie i stopy oraz gładkie ciało. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz zorganizować domowe SPA.

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Dzień Kobiet – pomysł na prezent dla Niej

    Dzień Kobiet już wkrótce! Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku w celu uczczenia pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet. W Polsce Święto Kobiet stało się popularne w okresie PRL. W tamtym czasie najpopularniejszym prezentami były goździki oraz towary deficytowe takie jak: kawa czy rajstopy. W dzisiejszych czasach goździki zastąpiono tulipanami oraz różami, a dostępność różnorodnych produktów, pozwala na nieograniczone możliwości w wyborze miłego upominku. 

  • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

    Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij