Język – o czym świadczy jego wygląd?
Joanna Łuniewska-Rajch

Język – o czym świadczy jego wygląd?

Język odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu. Umożliwia nam mówienie, żucie i połykanie, dodatkowo odpowiada za odczuwanie smaku, tak istotnego dla każdego z nas. Jednak na tym nie kończy się jego istotna rola – na powierzchni języka manifestują się objawy wielu chorób ogólnych. Mogą być to zaburzenia hormonalne, niedobory mineralne lub też spadki odporności.

Budowa języka

Język zbudowany jest z mięśni i błony śluzowej. Dzieli się na trzon i nasadę. Śluzówka języka ma charakterystyczną budowę i jest pokryta licznymi brodawkami językowymi. U człowieka występuje sześć rodzajów brodawek, które dzielimy na mechaniczne – służące do pobierania i rozdrabniania pokarmu (brodawki nitkowate, soczewkowate i stożkowate) oraz smakowe – zwierające kubki smakowe i również będące brodawkami mechanicznymi (są to brodawki grzybowate, okolone i liściaste). Najliczniejsze są brodawki nitkowate.

Objawy choroby

Objawów sygnalizujących chorobę języka może być wiele, jednak najczęściej są to:

  • ból,
  • pieczenie,
  • zaburzenia ruchomości,
  • zaburzenia odczuwania smaku,
  • gruby nalot,
  • wygładzenie powierzchni,
  • powiększenie języka.

Problemy związane z językiem mogą być wadami wrodzonymi lub chorobami nabytymi.

Powiązane produkty

Wady wrodzone

Wady wrodzone języka w większości występują rzadko. Wśród nich można wyróżnić wrodzony język olbrzymi, wrodzony mały język, wrodzony zrost języka z dnem jamy ustnej lub język pofałdowany. Język pofałdowany w odróżnieniu od pozostałych wad występuje stosunkowo często. Obecne są głębokie bruzdy na jego powierzchni układające się w różny sposób – mogą tworzyć na języku wzór liścia lub nadawać wygląd mózgu. Wada ta pojawia się również u osób starszych, bezzębnych, u których język przejmuje funkcję żucia. Chory nie odczuwa dolegliwości.

Nalot na języku – może być prawidłowy

Nalot na języku najczęściej nie jest objawem patologii, lecz nieprawidłowo lub niedokładnie prowadzonej higieny. Jeśli język nie jest oczyszczany, szczególnie u osób bezzębnych, na jego powierzchni gromadzą się resztki pożywienia, bakterie i złuszczony nabłonek, tworząc widoczny nalot. Język może być pokryty białym nalotem również u osób odwodnionych, w stanach gorączkowych lub w suchości jamy ustnej. Jeśli nalot schodzi podczas pocierania np. gazikiem, świadczy to o braku patologii i konieczności poprawy higieny. Natomiast nalot trudno schodzący lub schodzący z jednoczesnym krwawieniem może wzbudzić lekki niepokój i powinien skłonić nas do wizyty u lekarza dentysty. Język należy oczyszczać codziennie podczas mycia zębów – specjalną tarką do języka lub szczoteczką do mycia zębów – „czesząc” szczoteczką jego powierzchnię od tyłu do przodu.

Czarny nalot

Nalot nieschodzący podczas pocierania może sygnalizować różne choroby, w zależności od koloru nalotu. Czarny nalot może wystąpić po drażnieniu chemicznym – u osób dużo palących, po antybiotykoterapii, po zbyt długim stosowaniu płukanek z chlorheksydyną. Należy pamiętać, że płukanki z chlorheksydyną można stosować maksymalnie przez okres dwóch tygodni.

Kredowobiały nalot

Kredowobiały nalot, o konsystencji zsiadłego mleka, może świadczyć o kandydozie (grzybicy) w jamie ustnej. Chory dodatkowo odczuwa pieczenie i ból. Choroba najczęściej dotyka osób przyjmujących sterydy, po chemioterapii lub immunosupresji. Może wystąpić również po antybiotykach, zwłaszcza gdy chory nie przyjmował leków chroniących florę bakteryjną. Jeśli jednak choroba występuje u osoby dotąd zdrowej może świadczyć o innych chorobach takich jak cukrzyca lub nawet AIDS.

Język gładki, lśniący

Wygładzona, pozbawiona brodawek powierzchnia języka, jakby polakierowana świadczyć może o niedoborach w organizmie. Taki wygląd jest najbardziej typowy dla niedobory witaminy B12 w organizmie. Podobnie wygląda również język w niedoborach witaminy B2 i PP – wtedy jest lakierowany, ciemnoczerwony. Natomiast tak zwany język malinowy (lub truskawkowy) jest charakterystyczny dla przebiegu płonicy.

Pewnym jest, że o język trzeba dbać – delikatnie oczyszczać z nalotu, nie podrażniając brodawek. Należy pamiętać, że w każdej sytuacji zaobserwowania zmiany wyglądu języka lub pojawienia się dolegliwości powinno zgłosić się do lekarza dentysty w celu postawienia prawidłowej diagnozy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij