Pierwsze przypadki wirusa Zika w Polsce
Katarzyna Szulik

Pierwsze przypadki wirusa Zika w Polsce

U dwóch Polaków wcześniej przebywających na Dominikanie i w Kolumbii wykryto wirusa Zika. Wstępne podejrzenia potwierdziły badania wykonane na Uniwersytecie Warszawskim - informuje TVN24.

Zgodnie z obecną wiedzą badaczy, to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika wykryte w Polsce. Obaj zarażeni są mężczyznami, co minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych skutków choroby. Zakażenie jest najgroźniejsze dla kobiet w ciąży, u których może doprowadzić do małogłowia u płodu.

Bez paniki, ale z ostrożnością

Doktor Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW uspokaja w rozmowie z Polskim Radiem, że identyfikacja zakażonych w Polsce nie powinna zniechęcać do egzotycznych wojaży. Warunkiem jest stosowanie podstawowych środków ochrony przed komarami, ponieważ to one, a konkretnie tropikalne owady z gatunku Aedes, odpowiadają za rozprzestrzenianie się wirusa.

Badanie przeprowadzono w Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab współpracującym z Uniwersytetem Warszawskim  oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Tutejsi naukowcy jako pierwsi w Polsce rozpoczęli prowadzenie badań serologicznych umożliwiających identyfikację wirusa Zika.

Ciężarne muszą uważać na Zika

Wielu zarażonych dowiaduje się o tym fakcie dopiero po badaniu, ponieważ wirus często nie wywołuje żadnych objawów lub mają one na tyle małe natężenie, że można je pomylić ze zwykłą infekcją. W poważniejszych przypadkach chorzy mogą doświadczyć gorączki, bólów głowy, mięśni i stawów, zapalenia spojówek, światłowstrętu, wysypki, a nawet paraliżu. Zika jest największym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, u których, co potwierdziły dotychczasowe badania, może prowadzić do pojawienia się poważnej wady płodu, czyli małogłowia. Najwięcej przypadków tego typu odnotowano w Brazylii, gdzie z tym schorzeniem do tej pory urodziło się ponad 4 tys. dzieci.

Powiązane produkty

Zagadkowe zakażenie w USA

Komary są pewnym źródłem zakażenia, a wśród bardzo prawdopodobnych wskazuje się również na przenoszenie się wirusa drogą płciową oraz przez transfuzję krwi. Znany jest jednak przynajmniej jeden przypadek zakażenia, do którego nie doprowadził żaden ze wspomnianych czynników. Niewyjaśnione zakażenie odkryto w amerykańskim stanie Utah, gdzie obecność wirusa stwierdzono u starszego mężczyzny, który wrócił z nim z podróży. Ostatecznie mężczyzna zmarł, jednak przed śmiercią objawy zarażenia wirusem Zika stwierdzono również u jego opiekuna.

Zgodnie z ustaleniami, wspomniana osoba nigdzie nie podróżowała, nie doszło również do kontaktu seksualnego między opiekunem a mężczyzną, którym się zajmował. W tej sytuacji ewentualne zarażenie tłumaczyłby wyłącznie przywieziony z podróży komar, który przetrwał w bagażu, co jednak również jest wysoce nieprawdopodobne. Jeśli odrzucimy to wytłumaczenie trzeba zakładać, że wirus może rozprzestrzeniać się innymi, dotąd nie odkrytymi sposobami, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo wszystkich osób mających kontakt z zakażonymi.

W Europie niebezpieczeństwa nie ma

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, europejczycy nie muszą obawiać się zakażeń wirusem Zika – oceniono je jako niewielkie do umiarkowanego. Czujność powinni zachować mieszkańcy portugalskiej wyspy Madera oraz czarnomorskich wybrzeży Gruzji i Rosji, gdzie występuje gatunek komara mogący przenosić wirusa.

W Europie Środkowo-Wschodniej ryzyko zakażenia określa się jako zerowe ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne dla egzotycznych komarów przenoszących wirusa.

Źródła: TVN24.pl, Polskie Radio

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij