Anestezjolog z Białogardu zmarła pod okiem Inspekcji Pracy
Katarzyna Szulik

Anestezjolog z Białogardu zmarła pod okiem Inspekcji Pracy

44-letnia anestezjolog ze szpitala w Białogardzie zmarła w poniedziałek po czterech dniach pracy z rzędu. Jak się okazuje, do tragedii doszło w toku inspekcji przeprowadzanej w szpitalu przez Okręgowy Inspektorat Pracy, która miała zbadać skargi pracowników związane między innymi z opóźnianiem wypłaty wynagrodzeń.

Kobieta zmarła w poniedziałek wieczorem po czwartej dobie dyżuru, a wyjaśnianiem przyczyn jej śmierci zajmuje się prokuratura. Nic do zarzucenia placówce w tej kwestii nie ma rzecznik zarządzającej nią spółki Witold Jaszczok, który przekonywał, że lekarka wykonywała obowiązki zgodnie z zawartą umową i nieprawdziwa jest sugestia, że była na dyżurze przez 96 godzin bez przerwy.

Szpital: lekarka pracowała zgodnie z prawem

Z ujawnionych dotąd informacji wynika, że szpital w Białogardzie od pewnego czasu miał problemy z obsadą anestezjologiczną, co doprowadziło do zamknięcia Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej 1 sierpnia, czyli na kilka dni przed śmiercią lekarki. Między innymi w tej sprawie kontrolę w placówce prowadziła Inspekcja Pracy.

Jak twierdzi rzecznik szpitala, nie może być mowy o śmierci z przepracowania, ponieważ w związku z zamknięciem oddziału ilość obowiązków anestezjologa zmniejszyła się. Zgodnie z udokumentowanymi informacjami, w dniu dyżuru lekarka pracowała trzy godziny, a dzień wcześniej cztery. Poza tym, anestezjolog nie była etatową pracownicą szpitala – prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą i w związku z tym sama regulowała rytm i tempo pracy.

4 czy 8 dób pracy?

Z informacji przedstawionych przez serwis TVN24.pl, który dotarł do rodziny kobiety wynika jednak, że zmarła nie w czwartej, ale ósmej dobie dyżuru.
Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika także, że z wersją o czterodobowym dyżurze nie zgadzają się również pracownicy szpitala.

Lokalna policja na wniosek prokuratury ma przesłuchać pracowników szpitala, administracji oraz osoby bliskie zmarłej, a w tym tygodniu zostanie przeprowadzona również sekcja zwłok, która ma ujawnić dokładną przyczynę śmierci lekarki.

Powiązane produkty

NIK: manipulacja czasem pracy to standard w szpitalach

Problemy szpitala w Białogardzie nie są odosobnione w skali kraju. Czerwcowy raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że właśnie zastępowania umów etatowych cywlinoprawnymi to największa bolączka polskiej służby zdrowia związana z outsourcingiem usług, który coraz bardziej upowszechnia się w branży. Ustalono, że na porządku dziennym jest manipulowanie normami czasu pracy, związane między innymi z korzystaniem usług personelu medycznego udostępnianego przez podmioty zewnętrzne. Częstą praktyką jest udzielanie przez nich świadczeń na podstawie różnych umów, co pozwala legalnie omijać przepisy o czasie pracy.

Prezes Naczelnej rady Lekarskiej w rozmowie z serwisem Pulshr.pl przekonuje, że konieczne jest prawne ograniczenie czasu pracy lekarzy, z myślą o bezpieczeństwie ich samych oraz lekarzy. Obecnie nie ma żadnych przepisów określających czas pracy lekarzy zatrudnionych na umowach innych niż etatowe. W teorii więc lekarze kontraktowi i prowadzący działalność gospodarczą, a więc na takich zasadach, jak zmarła lekarka, mogą przebywać na dyżurze nawet przez kilkaset godzin bez przerwy.

W szpitalu w Białogardzie, który przez wzgląd na trudną sytuację finansową został przejęty przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca, obecnie pracuje 10 anestezjologów, z czego dwóch na etacie. Dyrekcja uspokaja, że pacjenci nie muszą się niczego obawiać. Od 1 września Oddział Intensywnej Terapii znów rozpocznie funkcjonowanie, a obecnie trwają poszukiwania kolejnych anestezjologów zainteresowanych pracą w  białogardzkim szpitalu.

Źródło: Rynek zdrowia, TVN24.pl, Pulshr.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij