Pochwa po porodzie - wygląd i zmiany
Anna Posmykiewicz

Pochwa po porodzie - wygląd i zmiany

Poród to duże przeżycie dla każdej kobiety. To przecież w jego wyniku kobieta zostaje matką, a to jest najwspanialsze uczucie na świecie. Jednak poród, poza tak wspaniałymi emocjami, dostarcza kobiecie również tych negatywnych emocji. Przede wszystkim jest on dla rodzącej bardzo stresujący - kobieta boi się, czy na pewno wszystko przebiegnie pomyślnie i czy maluch na pewno urodzi się zdrowy. Poza tym jest on także ogromnym wysiłkiem fizycznym dla każdej kobiety, która po jego zakończeniu czuje się bardzo zmęczona, czasami nawet wycieńczona. Kiedy opadną już te pierwsze, największe emocje związane z porodem, kobieta zaczyna się zastanawiać, czy w wyniku porodu nie ucierpi jej życie seksualne, bowiem poród jest przecież ogromnym obciążeniem dla pochwy każdej rodzącej kobiety.

  1. Pochwa przed i po porodzie - potencjalne problemy
  2. Wygląd pochwy po porodzie

Czy kobieta naprawdę musi się obawiać, że jej pochwa po porodzie przejdzie aż tak duże zmiany, że "zepsują" one udane do tej pory współżycie?

Pochwa przed i po porodzie - potencjalne problemy

Nie ma co ukrywać - stan i wygląd pochwy po porodzie zmienia się, jednak nie na tyle, aby uprawianie seksu przestało kobiecie sprawiać przyjemność. 

Luźna pochwa po porodzie

Należy pamiętać o tym, że pochwa jest przewodem mięśniowo-błoniastym, który jest bardzo elastyczny i rozciągliwy. Dzięki tym właściwościom dziecko w czasie porodu będzie mogło się przez nią przecisnąć. Poza tym w okresie ciąży pochwa poddawana jest działaniu relaksyny i estrogenów, które dodatkowo ją rozluźniają i ułatwiają wydostanie się dziecka na zewnątrz z kanału rodnego. Pomimo znacznej zdolności pochwy do rozciągania, przechodzące przez nią dziecko jednak rozciąga ją naprawdę bardzo mocno. Może to niestety spowodować, że pochwa po porodzie według kobiety będzie luźniejsza niż wcześniej. Dodatkowo należy też pamiętać o tym, że na rozciągnięcie pochwy ma również wpływ długość trwania porodu i "wymiary" dziecka - im dłuższy poród i im większe dziecko, tym pochwa rozciąga się bardziej. Pomimo tego, iż na początku pochwa po porodzie jest luźniejsza, to po zakończeniu połogu, czyli po około 6-8 tygodniach, powinna ona osiągnąć swoje wcześniejsze rozmiary. 

Ciasna pochwa po porodzie

Zdarza się jednak też, że pochwa po porodzie pochwa wcale nie staje się luźniejsza, a wręcz przeciwnie - jest ciaśniejsza niż przed porodem. Ma to związek z nacinaniem i następczym szyciem krocza. Nacięcie krocza wykonywane jest bardzo często, zwykle u pierworódek i ma na celu zapobiec ewentualnemu jego pęknięciu, co mogłoby pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Po zszyciu krocza pochwa staje się czasami ciaśniejsza lub w ogóle nie zmienia swoich wymiarów. 

Wygląd pochwy po porodzie

Wygląd pochwy po porodzie też może się zmienić. Najczęściej jest to kształt, zwłaszcza, jeśli było nacięte i szyte krocze. Mogą być czasami obecne na niej zgrubienia, zdarzają się też siniaki, które zwykle szybko ustępują. Są to jednak zwykle tylko defekty kosmetyczne, a ostateczny wygląd pochwy po jakimś czasie od porodu wraca do normy. 
Widać zatem, że poród nie powinien wpłynąć na życie seksualne kobiety, bowiem pochwa po porodzie, pomimo tego, że początkowo jest zmieniona, z czasem wraca do normy. Zdarzają się oczywiście kobiety, u których w czasie porodu dojdzie do pęknięcia krocza czy do naprawdę nadmiernego rozciągnięcia pochwy - w tej sytuacji często zachodzi potrzeba specjalistycznej pomocy, są to jednak naprawdę rzadkie przypadki. Jeśli kobieta chce, aby pochwa po porodzie szybciej wróciła do swojej "formy" sprzed porodu, może też wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od pięciu powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Zdarzają się też kobiety, które po porodzie są bardzo niezadowolone, zwłaszcza z wyglądu swojej pochwy po porodzie i poddają się one zabiegom waginoplastyki. Jednak zabieg ten powinien być tak naprawdę przeznaczony dla kobiet mających problemy zdrowotne. 
Ten tekst również może Cię zainteresować: Seks po porodzie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

    Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

  • Wizyta patronażowa położnej po porodzie

    Każda świeżo upieczona mama, kiedy po porodzie wraca w końcu z maleństwem do domu, czuje się nieco zagubiona. Przez jej głowę przebiega tysiąc różnych myśli: czy sobie poradzi z zajmowaniem się noworodkiem, czy będzie umiała go nakarmić i przewinąć, jak kapać i pielęgnować skórę maleństwa.

  • Co zabrać do szpitala na poród, czyli wyprawka do szpitala dla mamy

    Kiedy planowany termin porodu zbliża się dużymi krokami, każda kobieta powinna przygotować sobie torbę, w której znajdą się najbardziej potrzebne jej w tym okresie rzeczy. Można zatem powiedzieć, że każda kobieta powinna pojechać do szpitala ze specjalnie przygotowaną dla siebie wyprawką, dzięki której będzie w szpitalu czuła się bardziej komfortowo.

  • Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Zalety i wady dla mamy i dziecka

    Cel jest jeden: sprowadzić na świat zdrowe dziecko. Sposoby na dokonanie tego są tylko dwa: poród naturalny albo cesarskie cięcie. I choć ten pierwszy jest naturalny, to przecież bardziej boli i ciągnie się godzinami, a drugi, choć szybki i prawie bezbolesny, jest jednak poważną operacją, która wiąże się z większą liczbą powikłań. Argumenty za i przeciw można mnożyć. Poznajmy najważniejsze z nich.

  • Hemoroidy w ciąży i po porodzie

    Hemoroidy (żylaki odbytu, guzki krwawnicze) są fizjologiczną strukturą odbytu, co oznacza, że ma je każdy z nas. Są to trzy poduszeczkowate jamiste naczynia żylne wypełnione umiarkowanie krwią. Guzki krwawnicze dzieli się na guzki krwawnicze wewnętrzne (pochodzą one z górnego splotu żył odbytniczych) oraz guzki krwawnicze zewnętrzne pochodzące z dolnego splotu żylnego odbytniczego. Granica miedzy nimi przebiega wzdłuż brzegu odbytu (linia grzebieniasta).

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij