Borowina (torf) – bogactwo składników aktywnych
Anna Miros

Borowina (torf) – bogactwo składników aktywnych

Borowina jest szczególną odmiana torfu, została nazwana „czarnym złotem” z uwagi na bogactwo występujących w niej składników mineralnych. Stosuje się ją do okładów, kąpieli, zabiegów, a także kuracji pitnych w wielu uzdrowiskach, gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Z powodzeniem wykorzystuje się ją w preparatach kosmetycznych do twarzy, ciała i włosów. Jak powstaje, co zawiera i jakie posiada właściwości?

Borowina powstaje w powolnym procesie z bagiennej roślinności pod wpływem wody i działania mikroorganizmów, w większości beztlenowych. W naturalnej postaci jest gruboziarnista, dlatego poddaje się ją procesom mielenia, a następnie dodaje wodę, w celu uzyskania pasty. Tak przygotowana pasta borowinowa jest bezpośrednio wykorzystywana w lecznictwie uzdrowiskowym oraz kosmetyce.

Składniki aktywne

Borowina zawiera wiele cennych składników aktywnych takich jak: mikro- i makroelementy, kwasy huminowe oraz fulwowe, aminokwasy, enzymy, garbniki, pektyny, bituminy, żywice, antybiotyki, krzemionkę, sole (glinu, wapnia, żelaza, magnezu, sodu, potasu). W jej skład wchodzą także związki typu hormonalnego. Ich działanie polega na pobudzeniu wydzielania hormonów jajników, nadnerczy oraz przysadki, dzięki czemu pomagają wyregulować cykl miesiączkowy oraz łagodzą objawy menopauzy.

Borowina w lecznictwie

Stosowana jest w leczeniu przewlekłych i podostrych (nie ostrych) stanów zapalnych tkanek miękkich, kości i stawów oraz chorób reumatycznych. Pomaga również w zespołach bólowych: szyjnych, barkowych i lędźwiowych. Wykorzystuje się ją po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach oraz do leczenia chorób układu nerwowego (porażeniach, niedowładach, rwie kulszowej, uszkodzeniu nerwów obwodowych). Działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Ponadto jest pomocna w dolegliwościach układu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka, przewlekłym zapaleniu jelit i stanach kurczowych jelita grubego. Znalazła także zastosowanie w leczeniu schorzeń kobiecych (stany zapalne pochwy, nadżerki, po operacjach ginekologicznych, niedoczynność hormonalna jajników, niedorozwój narządu rodnego, w okresie menopauzy).

Zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce wykorzystywana jest najczęściej do zabiegów antycellulitowych i wyszczuplających. Przyspiesza metabolizm komórkowy oraz spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga wydalić zbędne substancje przemiany materii, usprawnia mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona oraz odżywiona. Stosuje się ją także do pielęgnacji twarzy, w szczególności do cer dojrzałych i zniszczonych. Borowina wygładza, nawilża, ujędrnia i regeneruje skórę. Uznawana jest za „szlachetny antyoksydant”, gdyż w naturalny sposób zwalcza wolne rodniki. Jest również pomocna przy cerach trądzikowych, mieszanych i tłustych z uwagi na właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające.

Uwaga! Zabiegi borowinowe w postaci kąpieli, okładów, zawijań zaleca się wykonywać w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach SPA i odnowy biologicznej oraz uzdrowiskach. Ważne aby osoba wykonująca zabieg posiadała odpowiednie wykształcenie i potrafiła określić wskazania i przeciwwskazania do zastosowania borowiny oraz odpowiednio przygotowała zabieg.

Kąpiel borowinowa

Głównym zadaniem kąpieli borowinowej jest przegrzanie tkanek osoby poddanej zabiegowi. Powoduje to zwiększone wydzielanie potu, przyspieszenie usuwania produktów przemiany, lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Polecana jest po wysiłku fizycznym w celu rozluźnienia mięśni i zmniejszenia ich bolesności. Stosuje się ją po 6-8 godzinach od wysiłku fizycznego. Wcześniej należy uzupełnić poziom płynów. Zabieg trwa od 15 do 25 minut. Po jego zakończeniu należy odpocząć około godziny w pozycji leżącej. W dniu poddawania się kąpieli borowinowej nie można stosować innych zabiegów cieplnych, wodnych oraz na całe ciało. 

Okłady i zawijania borowinowe

Do miejscowych okładów i zawijań stosuje się preparaty borowinowe z ok. 80% zawartością wody. Zabieg polega na nałożeniu na ciało oraz prześcieradło, w które będzie zawijane, około 5 cm warstwy pasty borowinowej podgrzanej do temperatury 40°C. Następnie na część lub całe ciało nakłada się folię oraz przykrywa kocem. Czas trwania zabiegu to około 30 minut. Polecany przy leczeniu cellulitu oraz na bolące, zmęczone stawy i mięśnie.

Borowinę stosuje się także w celu ochłodzenia danej części ciała. Zabieg polega na obniżeniu temperatury pasty borowinowej do 2-5°C, zawinięciu w bawełnianą tkaninę i zastosowaniu jako okład po urazach mechanicznych. Pozostawiamy go na 10-20 minut, przy ostrych stanach zapalnych powtarzamy zabieg co 1-2 godziny.

Przeciwwskazania do stosowania okładów i zabiegów z borowiny:

  • Ciąża, menstruacja
  • Ostre stany zapalne
  • Żylaki, rozszerzone naczynia krwionośne
  • Niewydolność oddechowa
  • Stany po zawale i wady serca
  • Choroba wieńcowa, niewydolność krążenia
  • Zaawansowana miażdżyca naczyń
  • Niestabilne ciśnienie
  • Niedokrwistość
  • Choroby nerek
  • Wrzody
  • Cukrzyca
  • Nowotwory
  • Nadczynność tarczycy
  • Stany wycieńczenia i osłabienia
  • Urazy kości i stawów (początkowy okres)

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij