Roślinna moc brzozy
Anna Miros

Roślinna moc brzozy

Brzoza to charakterystyczne drzewo o białej łuszczącej się okrężnie korze. Należy do najbardziej rozpowszechnionych drzew rosnących w krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Występuje w Polsce w siedmiu gatunkach, a najpopularniejszą jest brzoza brodawkowata (Betula pendula). Od wieków jest ceniona za wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Przyjrzyjmy się zatem w jakich schorzeniach jest pomocna i jakie ma działanie w kosmetyce.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście, pączki oraz korę, a także sok brzozowy (oskoła). Liście brzozy (Folium Betulae) zbiera się w maju, a następnie suszy w warunkach naturalnych, w miejscach zacienionych i przewiewnych lub w suszarniach ogrzewanych do temperatury 40°C. Korę brzozy (Cortex Betulae) pozyskuje się wiosną i jesienią z młodych pni i gałęzi, również poddaje się suszeniu. Natomiast pączki (Gemmae Betulae) są zbierane z ciętych gałęzi zimą lub wczesną wiosną i suszone w suszarniach podobnie jak liście.

Liście brzozy

Liście brzozy zawierają wiele substancji aktywnych, do których należą: garbniki, flawonoidy, trójterpeny (betulina), olejki eteryczne oraz kwas askorbinowy (witamina C). Napary z liści wskazane są przy schorzeniach nerek i dróg moczowych, z uwagi na właściwości moczopędne i dezynfekujące. Ponadto działają przeciwreumatycznie, napotnie, wspomagają przemianę materii oraz oczyszczają z toksyn układ krwionośny. W kosmetyce wykorzystuje się je w preparatach do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, zapobiegających wypadaniu oraz przeciwłupieżowych. Ponadto liście brzozy stosuje się w leczeniu chorób skóry np. trądziku, łojotoku, łuszczycy oraz przy otarciach i oparzeniach skóry. Sok z liści brzozowych wykazuje również działanie rozjaśniające w niwelowaniu przebarwień i piegów. Napary ze świeżych listków brzozy wspomagają także leczenie cellulitu.

Kora brzozy

Z zewnętrznej warstwy kory brzozy wyizolowuje się cenne związki w postaci ekstraktu. Należą do nich betulina (95%) i kwas betulinowy. Betulina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Należy do silnych antyoksydantów, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami i czynnikami nowotworowymi. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki czemu stosuje się ją w leczeniu egzemy, trądziku pospolitego i różowatego.

Betulina należy do inhibitorów tyrozynazy – substancji hamujących syntezę melaniny (naturalnego barwnika skóry), dzięki czemu zapobiega powstawaniu przebarwień oraz działa rozjaśniająco na zmiany barwnikowe.

Ekstrakt z kory brzozowej stosowany jest w produktach do cer delikatnych, wrażliwych, ponieważ nie działa toksycznie, nawet w dużych stężeniach. Wykazuje właściwości regenerujące i kojące przy uszkodzonej, podrażnionej skórze. Odbudowuje naturalną warstwę ochronną skóry i łagodzi stany zapalne. Wykorzystuje się go w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i alergiach – działa przeciwobrzękowo i przeciwświądowo oraz zmniejsza zmiany skórne charakterystyczne dla tych chorób.

Ponadto stosuje się go w kosmetykach opóźniających proces starzenia, ponieważ pobudza syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Z powodzeniem znalazł zastosowanie także w preparatach antycellulitowych i zapobiegającym rozstępom.

Dziegieć brzozowy

Z kory brzozy podczas suchej destylacji uzyskuje się dziegieć brzozowy – ciemnobrązową, lepką i oleistą ciecz o nieprzyjemnym zapachu. Od lat używany w leczeniu: atopowego zapalenia skóry, trądziku, łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry,łuszczycy, świerzbu, egzemy, grzybicy skóry, oparzeniach, odmrożeniach, świądzie oraz alergii. Posiada działanie łagodzące, oczyszczające, antyseptyczne, regenerujące, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze.

Uwaga!

  • Dziegieć brzozowy należy rozcieńczyć np. w oleju roślinnym, miodzie.
  • Nie można go używać na otwarte rany, przy zapaleniu mieszków włosowych i łuszczycy wysiękowej oraz u kobiet ciężarnych.
  • Należy go stosować nie dłużej niż 3-6 tygodni i tylko na niewielkich powierzchniach skóry.
  • Wykazuje właściwości fotouczulające.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Kosmetyczne last minute przed Sylwestrem

    Sylwester to dzień, w którym chcemy czuć się wyjątkowo. Oprócz dobrego humoru, pięknego stroju potrzebujemy jeszcze odpowiedniego wyglądu, na który składa się perfekcyjna fryzura i makijaż, zadbane dłonie i stopy oraz gładkie ciało. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz zorganizować domowe SPA.

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Dzień Kobiet – pomysł na prezent dla Niej

    Dzień Kobiet już wkrótce! Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku w celu uczczenia pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet. W Polsce Święto Kobiet stało się popularne w okresie PRL. W tamtym czasie najpopularniejszym prezentami były goździki oraz towary deficytowe takie jak: kawa czy rajstopy. W dzisiejszych czasach goździki zastąpiono tulipanami oraz różami, a dostępność różnorodnych produktów, pozwala na nieograniczone możliwości w wyborze miłego upominku. 

  • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

    Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij