Wyjazd do sanatorium - krok po kroku
Aneta Andrychowicz

Wyjazd do sanatorium - krok po kroku

Wyjazd do sanatorium to szansa na podreperowanie zdrowia. Jednak, obok leczniczych zabiegów czy dobrodziejstw miejscowego mikroklimatu, taka podróż daje także możliwość poznania nowych miejsc oraz interesujących osób.

Turnus w sanatorium powinien trwać nie krócej niż 21 dni – tyle czasu potrzeba, aby stosowane zabiegi przyniosły zamierzony efekt, który utrzyma się dłużej. Taki wyjazd można zorganizować na własną rękę, dowolnie planując czas i miejsce – będzie to świetna alternatywa dla zwykłych wczasów. Wszystkie koszty jednak, łącznie z zabiegami i opieką medyczną, ponosi sam pacjent. Aby więc ograniczyć wydatki, warto postarać się o skierowanie na leczenie sanatoryjne w ramach NFZ.

Skierowanie

Na leczenie w uzdrowisku może skierować lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista – ważne, aby miał podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowania wydane przez prywatne gabinety lekarskie, które nie zawarły umów z NFZ, nie są refundowane. Kierując pacjenta do sanatorium, lekarz bierze pod uwagę jego stan zdrowia, opierając się oczywiście na aktualnych badaniach. Nie trzeba ich dołączać do wniosku – wystarczy, że lekarz wpisze wyniki w odpowiednim formularzu. Niezbędne jest jednak aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Decyzja NFZ

Skierowanie musi trafić do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Można je doręczyć osobiście, wysłać pocztą lub poprosić lekarza kierującego o przekazanie. Na rozpatrzenie skierowania Fundusz (a dokładnie lekarz balneolog, czyli specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ma 30 dni. W przypadku wątpliwości może zażądać od lekarza kierującego uzupełnienia dokumentacji medycznej lub zlecić dodatkowe badania. Wtedy czas na rozpatrzenie skierowania może się wydłużyć maksymalnie o kolejne 14 dni. Jeśli opinia balneologa będzie pozytywna, pacjent zostanie o tym poinformowany drogą listowną – dotrze do niego skierowanie do konkretnego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego (NFZ sam wskazuje ośrodek i rezerwuje miejsce), nie później jednak niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. W przypadku gdy we wskazanej placówce nie ma wolnych miejsc, kierowana osoba będzie wciągnięta na listę oczekujących, o czym NFZ również zawiadomi listownie, określając przybliżony termin turnusu.

Skierowanie na leczenie sanatoryjne ważne jest 18 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zostanie ono wykorzystane (np. z powodu braku wolnych miejsc), NFZ odsyła je do lekarza kierującego w celu ponownej weryfikacji. O opinii negatywnej powinni zostać poinformowani zarówno pacjent, jak i wojewódzki oddział Funduszu (w ciągu 30 dni). Lekarz, który skierowanie potwierdza, jest zobowiązany w ciągu 30 dni odesłać je z powrotem do NFZ, gdzie zostanie ono poddane ponownej ocenie. W przypadku decyzji pozytywnej pacjent nie traci swojego miejsca na liście oczekujących.

Wojewódzki oddział NFZ może oczywiście uznać, że stan zdrowia pacjenta nie kwalifikuje go do leczenia sanatoryjnego i wtedy skierowanie zostanie odrzucone, o czym Fundusz poinformuje chorego drogą listowną.

Pamiętajmy! W przypadku rezygnacji z pobytu w sanatorium należy jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z podaniem jej przyczyn. Jeśli rezygnacja będzie uzasadniona (np. wypadek losowy, nagła choroba), fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. W sytuacji gdy NFZ nie uzna uzasadnienia, konieczne będzie uzyskanie nowego skierowania.

Powiązane produkty

Miejsce w kolejce

Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ przysługuje nie częściej niż raz na półtora roku, choć w praktyce wszystko zależy od czasu oczekiwania w poszczególnych wojewódzkich oddziałach Funduszu. Na oficjalnej stronie NFZ można w każdej chwili sprawdzić swoje miejsce w kolejce. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu numer skierowania.

Wydatki

Pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest częściowo odpłatny. Koszty opieki lekarskiej i trzech rodzajów zabiegów dziennie pokrywa Fundusz, natomiast za dojazd, część kosztów wyżywienia i zakwaterowania musimy zapłacić sami. Co ważne, opłaty za pokoje są z góry określone przez Ministra Zdrowia (cennik zamieszczony jest na stronie NFZ).

Co ze sobą zabrać

Wybierając się do sanatorium w ramach NFZ, należy mieć przy sobie: skierowanie potwierdzone przez oddział NFZ, dowód tożsamości, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego, dokumentację medyczną, leki przyjmowane na stałe. Dodatkowo, oprócz ubrań czy przyborów higienicznych, warto spakować: strój kąpielowy i czepek, duży ręcznik, pantofle lub klapki, szlafrok, strój sportowy.

Turnus czas start!

Leczenie sanatoryjne trwa 21 dni. Pierwszego dnia pobytu odbywa się spotkanie z lekarzem, który - po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań - zaleci odpowiednie zabiegi. W ramach pobytu w sanatorium uzdrowiskowym pacjent ma prawo do:

  • wstępnego, cotygodniowego oraz końcowego badania lekarskiego,
  • codziennego dostępu do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej,
  • nie mniej niż trzech zabiegów fizykalnych dziennie przez sześć dni zabiegowych w tygodniu,
  • wykupienia dodatkowych zabiegów,
  • otrzymania recept na leki,
  • posiłków dietetycznych,
  • leków pierwszej potrzeby, gdyby nagle zachorował.

Uzdrowiska – co dla kogo?

Mianem uzdrowiska określa się teren, który został wydzielony w celu ochrony i wykorzystania znajdujących się na jego obszarze naturalnych, leczniczych surowców.

Polskie uzdrowiska można podzielić na:

  • nizinne: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Goczałkowice-Zdrój, Gołdap, Horyniec-Zdrój, Inowrocław, Konstancin, Krasnobród, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Solec-Zdrój, Supraśl, Swoszowice, Uniejów, Wieniec-Zdrój;
  • nadmorskie: Dąbki, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Świnoujście;
  • podgórskie: Cieplice, Czerniawa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Muszyna-Zdrój, Polanica-Zdrój, Polańczyk, Rymanów-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Ustroń, Wapienne;
  • górskie: Jedlina-Zdrój, Krynica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Świeradów-Zdrój, Żegiestów-Zdrój.

Szczegółowa lista obiektów z podziałem uwzględniającym leczone schorzenia znajduje się na oficjalnej stronie NFZ.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

    Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

  • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

    Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

    Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij