Jak powstaje nowotwór?
Paulina Kłos-Wojtczak

Jak powstaje nowotwór?

Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

Proces tworzenia się komórek nowotworowych jest taki sam w przypadku każdego rodzaju raka. Przebiega on wieloetapowo i wymaga czasu. W związku z tym choroby nowotworowe na początkowym etapie rozwoju niestety nie dają specyficznych objawów, co znacznie opóźnia ich diagnostykę.

Z czego tworzy się nowotwór?

Z lekcji biologii wiemy, że komórka jest podstawową jednostką życia. W jej wnętrzu zachodzą procesy, które warunkują funkcjonowanie całego organizmu. W swoim naturalnym cyklu życia komórki dzielą się i obumierają. Jednym z korzystnych zjawisk jest apoptoza, czyli tzw. programowana śmierć komórki. Dzięki niej nieprawidłowe jednostki nie przechodzą procesu proliferacji, czyli namnażania, i automatycznie ulegają zniszczeniu. Czasami jednak nieprawidłowe i uszkodzone komórki rozwijają się całkowicie poza kontrolą systemów naprawczych. Może to doprowadzić do powstania masy tkankowej nowotworu, a z czasem do przerzutów, gdy uszkodzone komórki tracą kontakt ze swoim podłożem.

Wiele osób, szczególnie tych, które bezpośrednio borykają się z problemami onkologicznymi, może zastanawiać się, jak powstaje nowotwór. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Proces nowotworzenia trwa latami i składa się z wielu etapów. Wpływają na nie różne czynniki, w tym głównie uwarunkowania środowiskowe i genetyczne. Zgodnie z danymi aż 80% nowotworów jest wynikiem działania jakiegoś czynnika zewnętrznego, w tym m.in. promieniowania, ekspozycji na rakotwórcze substancje chemiczne, a nawet zakażenia wirusem.

Reasumując, nowotwór powstaje w wyniku mutacji, czyli zaburzenia (ilościowego lub jakościowego) materiału genetycznego komórki. Takie uszkodzenie DNA nosi nazwę onkogenezy.

Dowiedz się, jakie są rodzaje nowotworów, na DOZ.pl

Co jest gorsze – rak czy nowotwór?

Osoby, które nigdy nie zagłębiały się w tematykę nowotworzenia, mogą uważać, że „nowotwór” i „rak” to synonimy. Nie jest to jednak prawda.

Mianem nowotworu określa się tkankę, która powstała na skutek niekontrolowanej proliferacji, czyli namnażania się komórek nowotworowych. W terminologii medycznej definicja raka mówi z kolei o nowotworze złośliwym pochodzenia nabłonkowego.

Warto zatem wiedzieć, że pojęcia „rak” i „nowotwór” nie są ze sobą tożsame i nie należy ich używać wymiennie. Nie każdy nowotwór jest rakiem, ale za to każdy rak jest nowotworem.

Powiązane produkty

Czego nie lubią komórki rakowe? Nowotwór a dieta

Pacjenci onkologiczni dobrze zdają sobie sprawę z tego, że dieta jest ważnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Wiele badań naukowych przeprowadzonych na kulturach komórkowych (czyli in vitro) pozwoliło odpowiedzieć na pytanie, czego nie lubią komórki rakowe.

Okazało się, że komórki rakowe nie lubią:

Dowiedz się więcej o diecie stosowanej w walce z nowotworami na DOZ.pl

Nie jest do końca prawdą, że komórki rakowe „karmią się” cukrem. Wszystko zależy bowiem od jego rodzaju. Z pewnością wiadomo, że warto ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych, w tym głównie glukozy, maltozy, galaktozy i fruktozy. Znajdują się one przede wszystkim w słodzonych produktach mlecznych, sokach, produktach przetworzonych, pieczywie i makaronie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są cukry złożone, które są źródłem energii i nie podnoszą poziomu glukozy tak dynamicznie, jak dzieje się to w przypadku cukrów prostych.

Warto pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego jak „cudowna dieta”, a wynik leczenia raka zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, chorób towarzyszących, a także stopnia zaawansowania choroby. Nie da się jednak ukryć, że pacjenci onkologiczni powinni prowadzić specjalną dietę, najlepiej ułożoną przez dietetyka klinicznego. To pozwoli wzmocnić odporność organizmu w walce z chorobą.

Kancerogeneza, onkogeneza – etapy

Proces powstawania komórek nowotworowych jest złożony i wieloetapowy. Uwzględnia szereg przemian na poziomie molekularnym.

I etap – inicjacja

To sam początek nowotworzenia. Na skutek działania bodźca (chemicznego, fizycznego, wirusa, czynnika genetycznego) dochodzi do uszkodzenia DNA zdrowej komórki i powstaje mutacja. Jeżeli system naprawczy nie wykryje tej nieprawidłowości i nie wdroży mechanizmów naprawczych, wówczas uszkodzenia komórkowe zostają utrwalone i wchodzą na drogę przemiany nowotworowej.

II etap – promocja

Zmiany genetyczne ulegają utrwaleniu, a komórki zaczynają namnażać się w niekontrolowany sposób. Ten etap jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat.

III etap – progresja

Jest to ostatni etap kancerogenezy. W wyniku wcześniejszego namnażania się komórek i ich różnicowania dochodzi do powstania guza. W tym czasie istnieje duże ryzyko nabrania przez nowotwór złośliwości, a także tworzenia się przerzutów. Ten etap, jak poprzedni, również może zająć wiele lat.

  1. D.E. Malarkey, M. Hoenerhoff, R.R. Maronpot, Carcinogenesis: Mechanisms and Manifestations, [w:] W.M. Haschek, C.G. Rousseaux, M.A. Wallig (eds.), Haschek and Rousseaux’s Handbook of Toxicologic Pathology, Third Edition, Academic Press 2013.
  2. M. Pięt, Czy kiedykolwiek powstanie „lek na raka”?, umcs.pl [online] https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,czy-kiedykolwiek-powstanie-lek-na-raka-,107556.chtm [dostęp 17.03.2023].
  3. M.R. Galdiero, G. Marone i A. Mantovani, Cancer Inflammation and Cytokines, „Cold Spring Harbor Perspectives in Biology”, nr 10 2018.
  4. M. Raudenská, J. Navrátil, J. Gumulec i M. Masařík, Mechanobiology of cancerogenesis, „Klin Onkol”, nr 34 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij