Kwas pantotenowy a regeneracja włosów i skóry. Co na to nauka?
Justyna Wodowska

Kwas pantotenowy a regeneracja włosów i skóry. Co na to nauka?

O możliwościach tego związku można przeczytać na wielu urodowych forach internetowych, gdzie taką suplementację poleca się osobom, które chcą przyspieszyć wzrost i poprawić kondycję swoich włosów lub zniwelować trądzikowe niedoskonałości. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że kwas pantotenowy stał się ostatnio "modny". Czy słusznie?

Czym jest i jakie właściwości ma kwas pantotenowy?

Kwas pantotenowy został wyizolowany już w 1931 roku przez Williamsa podczas badań prowadzonych nad czynnikami powodującymi wzrost niektórych drożdży. Jaką pełni rolę w organizmie człowieka? Otóż stanowi on komponent jednego z podstawowych koenzymów - koenzymu A, związku niezbędnego w przebiegu wielu procesów metabolicznych, a zwłaszcza przemian węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa również na regenerację skóry, wzrost oraz pigmentację włosów. Nie można również pominąć jego oddziaływania na funkcje układu nerwowego, gdyż uczestniczy on w syntezie wielu neuroprzekaźników, czyli związków chemicznych, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (Kennedy, 2016). Kwas pantotenowy jest związkiem szeroko rozpowszechnionych w pożywieniu, dlatego stosunkowo rzadko zdarza się awitaminoza tego typu. Przypadki zachorowań charakterystyczne są dla mieszkańców krajów bardzo słabo rozwiniętych. Objawy niedoboru manifestują się wówczas osłabieniem, wydłużeniem czasu reakcji, zaburzonym procesem gojenia, pęknięciami skóry w kącikach ust i oczu oraz innymi zmianami skórnymi.

Co na to badania?

Już w 2001 roku przeprowadzono badanie, którego celem była ocena kliniczna i trichologiczna (trichogram jest badaniem opierającym się na ocenie mikroskopowej wyrwanych korzeni włosów będących w różnych fazach cyklu) wykonana porównawczo przed oraz po leczeniu u 46 kobiet z objawami łysienia rozlanego. Pantotenian wapniowy (jako źródło kwasu pantotenowego) zalecano wówczas doustnie 2 razy dziennie po 100 mg przez okres 4-5 miesięcy. Z kolei witaminę B6 podawano codziennie w iniekcjach (1 ampułka) przez okres 20-30 dni. Serię taką powtarzano po około 6 miesiącach. Na podstawie badań klinicznych i trichologicznych stwierdzono, że o ile witamina B6 u części kobiet wywołuje poprawę w stanie owłosienia i zmniejsza wypadanie włosów, to pantotenian wapniowy w łysieniu rozlanym kobiet nie wykazuje wyraźnie pozytywnego działania (Brzezińska-Wcisło, 2001). Z kolei wyniki innego badania sugerują, że podawanie przez okres 12 tygodni kwasu pantotenowego łagodziło trądzikowe zmiany zapalne (Yang i wsp., 2014).

Powiązane produkty

Pokarmowe źródła kwasu pantotenowego

Głównymi źródłami są mięso, wątróbka, jajka, ryby, nasiona słonecznika, otręby pszenne, orzechy czy grzyby. Niestety wrażliwość na wysoką temperaturę sprawia, że po obróbce termicznej zostaje nam go w pożywieniu niewiele. Warto więc zwrócić na to uwagę. Smacznym źródłem może być chociażby awokado. Coraz częściej przekonujemy się do jego maślanego smaku. Tłuszcz zawarty w awokado to bowiem w dużej mierze dobroczynne kwasy tłuszczowe o unikalnych właściwościach zdrowotnych. W kuchni możemy go używać na wiele sposobów – nie tylko jako składnik sałatek, ale również jako dużo zdrowszy substytut masła.

Jakie są dostępne preparaty w aptece?

W aptece znajdziemy preparaty jednoskładnikowe (z większą porcją tego składnika), ale również takie o złożonym składzie. Jednoskładnikowym środkiem jest ten zawierający 100 mg pantotenianu wapnia w jednej tabletce. Pozostała, zdecydowana większość, zawiera kwas pantotenowy w mniejszej porcji, jako składową kompleksów witaminowo-mineralnych, witamin prenatalnych oraz suplementów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Dobrym źródłem kwasu pantotenowego są również preparaty zawierające wyciągi z drożdży.

Zachowajmy ostrożność

Moda modą, ale zachowajmy czujność. W przypadku pantotenianu wapnia, który jest źródłem kwasu pantotenowego, szczególną ostrożność powinny zachować osoby z hiperkalcemią (stan podwyższonego poziomu wapnia we krwi), kamicą nerkową, zaburzeniami czynności nerek czy nadwrażliwością na którykolwiek ze składników.

Piśmiennictwo:

Kennedy DO. B Vitamins and the Brain: Mechanisms, Dose and Efficacy-A Review. Nutrients 2016; 27: 8(2).
Brzezińska-Wcisło L. Evaluation of vitamin B6 and calcium pantothenate effectiveness on hair growth from clinical and trichographic aspects for treatment of diffuse alopecia in women. Wiad Lek 2001; 54(1-2): 11-8.
Yang M, Moclair B, Hatcher V, Kaminetsky J, Mekas M, Chapas A, Capodice J. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of a novel pantothenic Acid-based dietary supplement in subjects with mild to moderate facial acne. Dermatol Ther (Heidelb) 2014; 4(1): 93-101.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij