Jak leczyć rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego?
Michał Posmykiewicz

Jak leczyć rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego?

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego to choroba biegunkowa o ostrym przebiegu, która charakteryzuje się występowaniem szarożółtych tarczek (błon rzekomych) na powierzchni błony śluzowej jelita grubego.

Co odpowiedzialne jest za wywoływanie rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego?

Za rozwój rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego odpowiedzialna jest beztlenowa Gram-dodatnia bakteria o nazwie Clostridium difficile. Bakteria ta jest laseczką, produkującą toksyny A i B, które wywołują biegunkę. Bakteria ta nadmiernie rozmnaża się w jelicie w wyniku stosowania antybiotyków o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. 

Co jest rezerwuarem bakterii Clostridium difficile?

Rezerwuarem bakterii Clostridium difficile jest ziemia i środowisko zewnętrzne (zwłaszcza szpitale, domy opieki długoterminowej, żłobki) oraz nosiciele (zarówno dorośli, głownie w wieku podeszłym, jak i dzieci, włącznie z niemowlętami) i chorzy. Jeśli chodzi o drogę przenoszenia bakterii, to do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (oralno-fekalną). 

Powiązane produkty

Jakie istnieją czynniki ryzyka zakażenia się bakterią Clostridium difficile?

Najważniejszym czynnikiem ryzyka zakażenia się bakterią Clostridium difficile jest aktualna lub niedawna antybiotykoterapia (zwłaszcza dotyczy to takich antybiotyków jak klindamycyna, cefalosporyny - głównie cefalosporyny trzeciej generacji, penicyliny o szerokim zakresie działania oraz fluorochinolony). Innym czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za rozwój rzekomobłoniastego zapalenia jakiego grubego jest hospitalizacja, zwłaszcza trwająca ponad cztery tygodnie, jak również pobyt w ośrodku medycznym opieki długoterminowej, wiek powyżej 65 roku życia, stosowanie  inhibitorów pompy protonowej oraz poważne choroby towarzyszące (zwłaszcza liczne). Zdarza się, że do rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego przyczyniają się też ciężkie oparzenia, mocznica, wstrząs, jak również niedrożność jelit, niedokrwienne zapalenie jelita grubego oraz choroba Hirschsprunga.

Jak długo trwa okres wylęgania choroby?

Okres wylęgania trwa nawet do dwóch miesięcy. Chory jest zakaźny przez okres choroby i przez okres bezobjawowego wydalania Clostridium difficile w stolcu (nosicielstwo). 

Jakie są zatem objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego?

Przede wszystkim dominującym objawem jest biegunka, która może mieć rożne nasilenie: zdarza się, że obecne są nieliczne rozluźnione stolce, jednak zdarza się też, że ilość stolców wynosi około 30 na dobę, wypróżnienia są wodniste. Rzadko w stolcach obecna jest domieszka świeżej krwi. Dodatkowym objawem jest bardzo silny, kurczowy ból brzucha, który umiejscawia się głównie w dolnych kwadrantach brzucha. W cięższym przebiegu rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego może pojawić się też gorączka, a w jeszcze cięższych odwodnienie i wstrząs. U wielu chorych przebieg choroby jest na szczęście łagodny, charakteryzujący się samoistnym ustąpieniem biegunki 5-10 dni po przerwaniu antybiotykoterapii. W cięższych przypadkach śmiertelność może wynosić nawet powyżej 50%. U około 25% pacjentów zdarzają się częste nawroty rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego. 

Jakie należy wykonać badania, aby móc postawić rozpoznanie rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego?

Aby móc postawić diagnozę przemawiającą za rzekomobłoniastym zapaleniem jelita grubego należy wykonać badanie mikrobiologiczne. Wykonuje się wtedy posiew kału (taki posiew należy wykonać u każdego pacjenta w szpitalu, u którego biegunka pojawiła się po 72 godzinach hospitalizacji). Posiew stolca na obecność Clostrodium difficile charakteryzuje duża czułość i mała swoistość, wynik uzyskuje się w ciągu 24-120 godzin. Dodatkowo, za pomocą  testu ELISA lub metody PCR ocenia się zdolność wytwarzania toksyn A i B. Dodatkowo, celem postawienia diagnozy, należy wykonać endoskopię jelita grubego (kolonoskopię) - w obrazie stwierdzi  się wtedy charakterystyczne, szarożółte, żółtawozłociste oraz miodowe tarczki o średnicy od kilku milimetrów do 1-2 cm dość równomiernie pokrywające błonę śluzową odbytnicy, dalszego odcinka esicy, a u około 30% chorych wyłącznie prawej połowy okrężnicy. Tarczki te mogą być niewidoczne u chorych z upośledzoną odpornością lub u chorych cierpiących na swoiste zapalenie jelit. W czasie badania zawsze pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Można też wykonać dodatkowe badania laboratoryjne, które także będą "naprowadzać" lekarza na postawienie diagnozy: w morfologii krwi stwierdza się leukocytozę (podwyższony poziom białych krwinek), ponadto obecne są zaburzenia w równowadze wodno- elektrolitowej typowe dla biegunki, a w cięższych przypadkach hipoalbuminemia.

Z czym należy różnicować rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego? 

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego należy różnicować przede wszystkim z biegunkami wywoływanymi przez inne przyczyny: biegunki wirusowe, biegunki wywoływane przez inne bakterie, biegunki podróżnych. Poza tym rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego należy również różnicować z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, które różni się stałą domieszką świeżej krwi w stolcu oraz innym obrazem w kolonoskopii. 

Jak wygląda leczenie rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego?

W przypadku lżejszej postaci rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego czasami wystarczy po prostu odstawić antybiotyk, który przyczynił się do wywołania choroby i w razie konieczności po prostu należy zamienić go na inny. W przypadku cięższej postaci rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego konieczna jest hospitalizacja celem wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz wyrównania poziomu albumin. W ten sposób wygląda leczenie niefarmakologiczne rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego. Zdarza się jednak, że zachodzi potrzeba farmakologicznego lecenia choroby. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wtedy zachodzi potrzeba włączenia właściwego antybiotyku, bardzo często jest nim metronidazol i wankomycyna oraz probiotyku. Zdarza się też czasami, że zachodzi potrzeba operacyjnego leczenia choroby - do operacji polegającej na resekcji fragmentu jelita dochodzi głównie  w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko powikłań pod postacią ostrego brzucha lub w sytuacji, kiedy dochodzi do powstania wstrząsu opornego na leczenie zachowawcze. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij