Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne
Maciej Rek

Ból w klatce piersiowej – przyczyny niekardiologiczne

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany przez wiele chorób, głównie dotyczących układów krążenia i oddechowego. Istnieje jednak wiele przypadków, gdzie ból klatki piersiowej nie ma nic wspólnego z sercem czy płucami. Występuje w różnych postaciach, od uczucia ostrego pchnięcia nożem po tępy, gniotący. Niekiedy ma charakter piekący, rozpierający i przemieszcza się w kierunku szyi lub żuchwy, może też promieniować w dół do jednej lub obu rąk. W wielu przypadkach trudno ustalić dokładną przyczynę bóli klatki piersiowej, dlatego należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej, kiedy taki objaw się pojawi.

Objawy bólu w klatce piersiowej

Chociaż ból w klatce piersiowej jest powszechnie przypisywany do chorób serca i ma on typowy charakter – zazwyczaj trwa od kilkunastu minut w chorobie niedokrwiennej serca, do powyżej 30 minut w zawale – to często bólom tym towarzyszą

  • uczucie gniecenia lub ucisku w klatce piersiowej,
  • pieczenie, które może promieniować do pleców, szyi, żuchwy, ramion i rąk – szczególnie do lewej ręki,
  • duszności,
  • zimne poty,
  • zawroty głowy lub osłabienie,
  • nudności lub wymioty.
Jeśli pojawi się nagle niewyjaśniony ból w klatce piersiowej lub podejrzewasz, że masz zawał serca wezwij natychmiast pomoc medyczną!

Przyczyny bólu klatki piersiowej 

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, z których większość wymaga pomocy medycznej. Najczęściej dotyczą serca i chorób z nim związanych takich jak: ostry zespół wieńcowy (pospolicie nazywany zawałem serca), choroba niedokrwienna serca, rozwarstwienie aorty czy zapalenie osierdzia.

Do najczęstszych przyczyn bólów w klatce piersiowej niezwiązanych z sercem, zaliczamy:

  1. Choroby układu pokarmowego, w tym:
  • Refluks żołądkowo-przełykowy (pospolicie zwany zgagą), czyli bolesne pieczenie za mostkiem – przyczyną tego typu bóli klatki piersiowej jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka z powrotem do przełyku.
  • Zaburzenia połykania, które często przebiegają z bólem.
  • Kamica pęcherzyka żółciowego lub stany zapalne trzustki.
  1. Choroby układu kostno-szkieletowego, związane z urazami i innych problemami mającymi wpływ na struktury, które tworzą ściany klatki piersiowej:
  • Zespół Tietzego – choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych, któremu towarzyszy bolesny obrzęk. Choroba występuje najczęściej u osób po 40. roku życia i dotyczy zazwyczaj tylko jednego stawu, najczęściej drugiego lub trzeciego – ból klatki piersiowej odczuwany jest na przedniej jej powierzchi i może promieniować do barku i ramion.
  • Fibromialgia – tzw. przewlekły zespół bólowy w obrębie mięśni, również tych znajdujących się w klatce piersiowej.
  • Stany pourazowe – pęknięte lub złamane żebra mogą powodować ból w klatce piersiowej.
  • Choroby gruczołów sutkowych (np. nowotwory, zapalenie gruczołu sutkowego)
  1. Choroby układu oddechowego

Wiele chorób płuc może powodować ból w klatce piersiowej, w tym:

  • Zatorowość płucna – ból w klatce piersiowej pojawia się wtedy, gdy skrzep krwi blokuje jej przepływ w tętnicy płucnej.
  • Zapalenie opłucnej – stan zapalny toczący się w płucach może obejmować również opłucną, wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe, które ulegają nasileniu podczas wdechu lub przy kaszlu.
  • Odma opłucnowa – stan ten zwykle rozpoczyna się nagle i może trwać godzinami. W odmie płuc dochodzi do przedostania się powietrza atmosferycznego do przestrzeni opłucnowej.
  • Nadciśnienie płucne – wysokie ciśnienie krwi w tętnicach prowadzących krew do płuc także może być przyczyną bólu w klatce piersiowej.
  • Choroby tchawicy, oskrzeli lub śródpiersia.
  1. Inne przyczyny bólu klatki piersiowej
  • Lęk napadowy – tzw. atak paniki. Bardzo często napadom lęku towarzyszy ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, przyspieszony oddech, obfite pocenie się, duszność, nudności, zawroty głowy i obawa przed śmiercią.
  • Półpasiec – choroba spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej, półpasiec może powodować ból, któremu towarzyszy wysypka, rumień oraz pęcherzyki zlokalizowane w charakterystycznych miejscach, wzdłuż przebiegu nerwów.

Powiązane produkty

Ból klatki piersiowej – jakie  badania trzeba wykonać?

Ból w klatce piersiowej nie zawsze sygnalizuje zawał serca czy zator tętnicy płucnej. Jednak, aby wykluczyć te przyczyny lekarz powinien wykonać następujące badania:

  • Elektrokardiogram (EKG). Badanie to zapisuje aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod przymocowanych do skóry. W momencie zawału serca dochodzi do uszkodzenia części mięśnia sercowego i impulsy elektryczne nie przechodzą prawidłowo, co uwidacznia się na zapisie. 
  • Badania krwi oceniające ilości enzymów normalnie występujących w mięśniu sercowym. Uszkodzenie komórek serca wyzwala te enzymy w zwiększonej ilości w ciągu kilkudziesięciu minut.
  • RTG klatki piersiowej, badanie pozwalające sprawdzić stan płuc i toczący się w nich stan zapalny, obecność odmy, a także wielkość, kształt serca i dużych naczyń krwionośnych.
  • Tomografia komputerowa (angio-TK). Tomografia komputerowa jest przydatna do oceny obecności skrzepu krwi w tętnicy płucnej (zatorowość płucna) lub do oceny ścian aorty pod kątem rozwarstwienia aorty.

Badania dodatkowe potrzebne w niektórych przypadkach bólu w klatce piersiowej

W zależności od wyników badań wstępnych, może być konieczne wykonanie badań dodatkowych obejmujących:

  • USG serca tzw. echokardiogram wykorzystujący fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu serca w ruchu. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie przezprzełykowej echokardiografii tzw. TEE , gdzie sonda wkładana jest przez usta do przełyku. Pozwala to na jeszcze lepsze zobrazowanie pracy i struktur serca. 
  • Testy wysiłkowe w połączeniu z EKG. Sprawdzają jak serce i naczynia krwionośne odpowiadają na wysiłek i wskazują, czy ból jest związany z sercem. Badanie może być przeprowadzone na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W czasie całego badania podłączone jest EKG. Czasem podaje się leki stymulujące pracę serca.
  • Koronarografia (angiografia). Badanie to pomaga lekarzom zidentyfikować poszczególne tętnice serca, które mogą być zwężone lub zablokowane. Badanie to przeprowadzane jest z użyciem kontrastu wstrzykiwanego do tętnic przez cewnik – długa, cienka rurka wkłuwana jest do tętnicy nadgarstka lub pachwiny. Całość obrazu zapisywana jest w formie video.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij