Co to jest ptoza? Jak ją leczyć?
Maciej Rek

Co to jest ptoza? Jak ją leczyć?

Ptoza (łac.ptosis) to inaczej opadanie górnej powieki. Powieka może opadać częściowo lub całkowicie utrudniając tym samym prawidłowe widzenie. Może występować zarówno u dzieci jak i dorosłych. Opadanie powiek może być: jedno lub obustronne, dziedziczone, obecne tuż przy narodzinach, ale również pojawiać się w wieku podeszłym.

Jaki ma wpływ opadanie powiek u dzieci? Jak i kiedy je leczyć?

Gdy dziecko rodzi się z ptozą stan ten nazywamy „wrodzonym opadnięciem powieki górnej”. Główną przyczyną jest nieprawidłowy rozwój mięśnia, który unosi powiekę tzw. mięśnia dźwigacza. We wczesnym dzieciństwie opadnięcie powieki stanowi przeszkodę w rozwoju zdolności widzenia i wywołuje stan niedowidzenia z nieczynności oka (tzw. amblyopia). Częstym zachowaniem u dzieci z opadaniem powiek jest przechylanie głowy do tyłu lub podnoszenie brwi. Te zachowania to oznaki, że dziecko stara się używać obu oczu, aby coś zobaczyć. Utrwalone, nieprawidłowe pozycje głowy przez wiele lat mogą powodować deformacje w obrębie odcinka kręgosłupa szyjnego. Dlatego też leczenie chirurgiczne powinno być wdrożone jak najwcześniej, aby nie doprowadzić do trwałej utraty wzroku w późniejszym okresie życia. W przypadku rozwoju niedowidzenia metody leczenia obejmują: zasłanianie oka zdrowego (tzw. obturacja), korekcja okularowa oraz stosowanie odpowiednich kropli rozszerzających źrenicę.

Przy ustaleniu, czy operacja jest konieczna i jaka procedura jest najbardziej odpowiednia, okulista bierze pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • wiek dziecka, ostrość wzroku każdego oka z optymalną korekcją;
  • czy jedna lub obie powieki są opadnięte?;
  • wysokość szpary powiekowej;
  • siłę mięśni powiek podczas podnoszenia i zamykania oczu;
  • ruchy oka.

Zabieg operacyjny wskazany jest w ciężkim opadaniu powiek zasłaniającym źrenicę i zaburzającym funkcje widzenia. W przypadku znacznego osłabienia mięśnia operacja polega na podwieszeniu mięśnia dźwigacza na mięśniu czołowym. Jeśli natomiast siła mięśnia jest prawidłowa, wówczas dokonuje się częściowego jego wycięcia. W przypadku łagodnych postaci opadania powiek dziecko nie wymaga operacji. Zaleca się natomiast częste kontrole okulistyczne (co 3 -12 miesięcy) w zależności od wieku dziecka i nasilenia objawów pod kątem rozwoju niedowidzenia.

Jakie są przyczyny i metody leczenia ptozy u dorosłych?

U dorosłych opadanie powiek ma charakter nabyty. Istnieje wiele przyczyn tego stanu m.in:

  1. Neurogenne, gdzie ptoza powstaje wskutek uszkodzenia nerwu okoruchowego zaopatrującego mięsień dźwigacz powieki.
  2. Mięśniowe tzw. miogenne gdzie dochodzi do osłabienia lub starczego zaniku ścięgna mięśnia dźwigacza oraz w przebiegu choroby nużliwości mięśni (miastenia gravis) gdzie występuje izolowane, niebolesne opadnięcie powieki. Z reguły po kilku tygodniach dołączają się inne objawy miastenii w postaci opadania drugiej powieki, zaburzeń ruchów gałek ocznych i podwójnego widzenia. Inną przyczyną mięśniową opadania powieki może być genetycznie uwarunkowany zanik mięśni (dystrofia miotoniczna) lub porażenie zewnętrznych mięśni oka (tzw.przewlekła postępująca oftalmoplegia zewnętrzna). W tych schorzeniach w wywiadzie u innych członków rodzin stwierdza się podobne objawy (nie zawsze jednak chory zna wszystkich członków swojej rodziny). W miopatiach inne objawy neurologiczne, które niekiedy dołączają się nawet po kilku miesiącach czy latach, pomagają w ustaleniu rozpoznania. Dodatkowo wykonuje się badanie tzw. enzymów mięśniowych oraz badanie elekrofizjologiczne
  3. Inne: po operacji zaćmy lub innych operacji oka, w wyniku urazu, rzadszą przyczyną są również nowotwory oczodołu.

Leczenie dorosłych z opadaniem powiek w przypadku wiotkości skóry powieki, niekiedy z wypadaniem tkanki tłuszczowej, polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy górnych powiek (tzw. zabieg blepharoplastyki).

W wielu przypadkach plastyka powiek powinna być przeprowadzona po konsultacji z neurologiem i okulistą. Blepharoplastykę zazwyczaj przeprowadza się z przyczyn kosmetycznych, w celu poprawy wyglądu i wyrazu twarzy. Jednak u niektórych osób opadające powieki górne ograniczają pole widzenia – wtedy zabieg ten pełni też rolę leczniczą. Operację przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zwykle trwa około jednej godziny. Nacięcia na górnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Szwy zazwyczaj usuwane są po około 5 dniach.

Powiązane produkty

Jakie ryzyko wiąże się z operacją ptozy?

Do powikłań, które występują bardzo rzadko należy zaliczyć: krwawienie, zakażenie, suchość oczu. Mniej szkodliwe powikłania przy operacji korekcji powiek to podwójne lub zamazane widzenie przez kilka dni po operacji, chwilowa opuchlizna w kącikach oczu, siniaki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zapalenie zatok przynosowych – domowe sposoby wspomagające leczenie

    Zapalenie zatok przynosowych (tzw.rhinosinusitis) dzielimy na ostre trwające 12 tygodni, mogące przebiegać z polipami nosa lub bez nich. Leczenie ostrego zapalenia zależy od przyczyny jednak w większości przypadków polega na leczeniu objawowym, gdyż choroba samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

  • Typowe objawy zapalenia migdałków

    Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła. Objawy obejmują obrzęk migdałków, ból gardła, trudności w połykaniu i powiększenie węzłów chłonnych szyjnych. W większości przypadków zapalenie migdałków jest spowodowane przez wirusy, jednak często u dzieci podłożem jest infekcja bakteryjna spowodowana przez Streptococcus pyogenes (grupa A).

  • Ektropion - co powinniśmy o nim wiedzieć?

    Ektropion to schorzenie powiek, polegające na tym, że brzeg rzęsowy nie przylega, ale odstaje od wypukłej powierzchni gałki ocznej. Powoduje to odsłonięcie wewnętrznej części powieki, co pozostawia ją podatną na podrażnienia i powoduje nadmierne łzawienie. Statystycznie choroba ta dotyczy około 2,9% populacji, szczególnie osób w podeszłym wieku.

  • Badanie krtani i narządu głosu

    Do dokładnej oceny narządu głosowego oraz krtani służy tzw. badanie laryngoskopowe. Jest to badanie, które może być wykonywane przy pomocy lusterka krtaniowego lub specjalistycznego aparatu nazwanego laryngoskopem. Badanie to umożliwia diagnostykę urazów, zapaleń, guzów oraz zaburzeń rozwojowych i czynnościowych w obrębie krtani i strun głosowych.

  • Suchość w jamie ustnej

    Suchość w jamie ustnej (kserostomia) spowodowana jest zmniejszonym lub całkowitym zahamowaniem wydzielania śliny. Powoduje to dyskomfort, utrudnia mówienie, połykanie, używanie protez zębowych, powoduje nieprzyjemny oddech i utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej ze względu na obniżenie pH i sprzyja namnażaniu bakterii. Przewlekła suchość w ustach to dolegliwość często zgłaszana przez ludzi starszych, występuje u 20% ludzi w wieku podeszłym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij