Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Mateusz Burak

Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa udowa zaliczana jest do tzw. zespołów korzeniowych. Przyczyną schorzenia jest podrażnienie korzeni nerwowych w okolicy pnia nerwu udowego, czyli kręgów L2, L3, L4. Objawy rwy udowej to najczęściej ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniujący do przedniej części uda, czasami dochodzący aż do stopy, drętwienie kończyny dolnej, niedowład, przykurcze mięśni. Jak długo trwa rwa udowa? Jak przebiegają leczenie i rehabilitacja?

Rwa udowa – na czym polega? 

Rwa udowa, podobnie jak rwa kulszowa, może być wywołana poprzez drażnienie korzeni nerwowych przez przepuklinę jądra miażdżystego. Topografia uszkodzenia oraz występujących objawów jest jednak odmienna.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z rwą udową zmiany dyskowe lokalizują w wysoko w odcinku lędźwiowym – na poziomie L2, L3, L4, czyli w okolicy nerwów tworzących pień nerwu udowego. Topografia prezentowanych dolegliwości obejmuje przednią część uda, przednio-przyśrodkową część kolana, stronę przyśrodkową łydki oraz wewnętrzną krawędź stopy.  

Rwa udowa – przyczyny 

Do przyczyn powstawania dolegliwości w postaci rwy udowej zalicza się głównie przepuklinę jądra miażdżystego oraz inne patologie krążka międzykręgowego spowodowane czynnikami osłabiającymi jego strukturę. Poza tym mogą to być także zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, które mogą powodować drażnienie okolicznych korzeni nerwowych biegnących wysoko w odcinku lędźwiowym.

Niezwykle rzadko przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie nerwu udowego generujące ból neuropatyczny. Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku przebytych złamań o obrębie miednicy, cukrzycy czy w rezultacie uszkodzenia przez promieniowanie jonizujące.  

Powiązane produkty

Rwa udowa – objawy 

Objawy rwy udowej mogą być bardzo zróżnicowane, a stopień ich nasilenia zależy od czynnika generującego drażnienie struktur nerwowych oraz rozmiarów ucisku. Najczęściej są to: 

  • ból zlokalizowany na przedniej części uda o charakterze mrowienia, drętwienia, często określany przez pacjentów jako rażenie prądem, 
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny dolnej objawiające się deficytem wyprostu w stawie kolanowym, 
  • ból uda nasilający się przy chodzeniu, 
  • zaburzenia mikcji i defekacji. 

Dolegliwości mogą rozprzestrzeniać się na znaczny obszar kończyny dolnej, zgodny z zakresem unerwienia nerwu udowego. Częściowo podobne dolegliwości może dawać przepuklina pachwinowa, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie wnikliwych procedur diagnostycznych przez specjalistę. 

Rwa udowa – leczenie i rehabilitacja 

Postępowanie lecznicze w przypadku rwy udowej ma charakter objawowy. Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu dolegliwości to kombinacja leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i miorelaksacyjnym.

W sytuacji silnych, narastających dolegliwości i zaawansowanych zmian stosuje się także iniekcje epiduralne w okolicę źródła bólu. Przynosi to ulgę już po upływie kilku dni. Zazwyczaj takie postępowanie połączone z odpoczynkiem i oszczędzającym trybem życia ma korzystny wpływ na nerwy kończyny dolnej i łagodzi objawy zapalenia mięśni uda. Brak skuteczności takiego postępowania lub też poważne uszkodzenie struktur nerwowych może stanowić o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.  

W procesie diagnostycznym wykorzystuje się badania obrazowe, a w przypadku zaburzeń czucia – badanie przewodnictwa nerwowego EMG. Niezwykle charakterystyczne jest prezentowanie przez pacjenta objawu Mackiewicza polegającego na wywołaniu dolegliwości przy rozciąganiu nerwu udowego (objaw rozciągowy nerwu udowego). Objaw Lasegu’a pozostaje negatywny (jego pozytywny wynik świadczy o rwie kulszowej, a nie udowej). 

Rehabilitacja przy rwie udowej polega na edukacji pacjenta w zakresie łagodzenia ostrych objawów rwy udowej, wykorzystując pozycje ułożeniowe. Stosuje się również kinesiotaping, zabiegi osteopatyczne, terapię manualną, masaż oraz różne formy terapii powięziowej. Także przezskórna elektryczna stymulacja nerwów z użyciem prądów TENS czy prądów diadynamicznych mogą zmniejszyć ból. Bardzo istotne jest też wykonywanie indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń na rwę udową.  

Ile trwa rwa udowa? Jest to sprawa mocno indywidualna. Najczęściej od momentu pojawienia się objawów do ich całkowitego wyeliminowania z wykorzystaniem dostępnych środków leczenia mija od 2 do nawet 16 tygodni.  

Rwa udowa – ćwiczenia 

Ćwiczenia na rwę udową są bardzo ważnym elementem postępowania leczniczego i rehabilitacji. Dzięki ich systematycznemu wykonywaniu można nie tylko złagodzić występujące dolegliwości, ale także ograniczyć nawroty epizodów bólowych w przyszłości.

W tym celu warto posiłkować się zaprezentowanym poniżej zestawem ćwiczeń. 

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Jedna kończyna dolna zgięta w stawie kolanowym i wyprostowana w stawie biodrowym. Ręka pomaga w utrzymywaniu pozycji, trzymając za stopę i przyciągając ją do pośladka. Ruch polega na utrzymywaniu pozycji rozciągającej przednią część uda przez 20-30 sekund. Następnie ćwiczenie należy powtórzyć 4-5 razy.  
  2. Pozycja: siad na piętach, tułów pochylony do przodu, ręce wyprostowane, ułożone płasko na podłożu. Ruch polega na przesuwaniu rąk w przód po podłodze, co wzmaga elongację kręgosłupa i zwiększa przestrzenie międzykręgowe. Jednorazowo utrzymujemy rozciągnięcie 10-20 sekund i powtarzamy ćwiczenie 10 razy. 
  3. Pozycja: leżenie tyłem, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, stopy oparte o podłoże. Ręce wzdłuż tułowia. Ruch polega na wciskaniu odcinka lędźwiowego w podłoże i utrzymywaniu napięcia przez 3-5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.  
  4. Pozycja: leżenie tyłem, jedna noga wyprostowana i umieszczona na podłożu, druga zgięta w biodrze i kolanie pod kątem 90 stopni i zrotowana razem z miednicą w kierunku nogi wyprostowanej. Górna część tułowia wraz z głową ustawiona w kierunku przeciwnym. Ruch polega na utrzymywaniu takiej pozycji przez 10-20 sekund, co ma pozwolić na rozciągnięcie kręgosłupa i uwolnienie przestrzeni międzykręgowych. Ćwiczenie powtarzamy 5-6 razy na obie strony. 
  5. Rwa udowa to jedno ze schorzeń, które bardzo często dobrze reaguje na ćwiczenia. Dlatego tak ważne jest, aby były one wykonywane systematycznie i dokładnie, w oparciu o konsultację z terapeutą prowadzącym. Może okazać się, że pomoże to uniknąć bardziej inwazyjnych sposobów postępowania leczniczego.  
  1. Nijs J., Malfliet A., Ickmans K. i in., Treatment of central sensitization in patients with 'unexplained' chronic pain: an update, “Expert Opin Pharmacother” 2014, nr 15, s. 1671-683. 
  2. DePalma M. J., Ketchum J. M., Saullo T., What is the source of chronic low back pain and does age play a role?, “Pain Med.” 2011, nr 12, s. 224-233. 
  3. Tessitore E., Molliqaj G., Schatlo B. i in., Clinical evaluation and surgical decision making for patients with lumbar discogenic pain and facet syndrome, “Eur J Radiol.” 2015, nr 84, s. 765-770. 
  4. Vleeming A., Schuenke M. D., Masi A. T. i in., The sacroiliac joint: an overview of its anatomy, function and potential clinical implications, “J Anat.” 2012, nr 221, s. 537-567. 
  5. Helm li S., Deer T. R., Manchikanti L. i in., Effectiveness of thermal annular procedures in treating discogenic low back pain, “Pain Physician.” 2012, nr 15, s. 279-304. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij