Stłuczenia, krwiaki. Jak sobie z nimi radzić?
Justyna Wodowska

Stłuczenia, krwiaki. Jak sobie z nimi radzić?

Zimą bardzo łatwo o upadek i nie uchronią nas przed tym nawet antypoślizgowe podeszwy. Jak zminimalizować konsekwencje "bliskiego spotkania" z chodnikiem? Co warto mieć w naszej zimowej apteczce, aby przyspieszyć resorpcję podskórnych krwiaków po takim stłuczeniu?

Czym są krwiaki i siniaki?

Siniaki to potoczne określenie krwiaków, czyli wylewów podskórnych. Powstają one na skutek, spowodowanego przez uraz, uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych i kumulacji pochodzącej z nich krwi poza ich łożyskiem. Logicznym wydaje się więc takie potraktowanie stłuczenia, aby naczynia krwionośne szybko obkurczyć i zminimalizować krwawy „wysięk” do okolicznych tkanek. Drobne siniaki powstałe na skutek upadków są normą, która nie powinna nas niepokoić. Inaczej jest w przypadku, kiedy powstają pomimo tego, że nie doszło do żadnego uderzenia. Mogą bowiem wynikać z zaburzeń krzepliwości krwi, których nie wolno bagatelizować. Tendencja do siniaków może też towarzyszyć przyjmowaniu pewnych grup leków (leki przeciwzakrzepowe, niektóre leki przeciwbólowe, a nawet przeciwdepresyjne).

„Sztuczny lód” - pierwsza pomoc

Bezpośrednio po urazie doskonałym rozwiązaniem będzie „sztuczny lód” w aerozolu, dobrze znany wszystkim sportowcom. Poprzez błyskawiczne obniżenie temperatury ciała w miejscu kontuzji minimalizuje on podskórne wylewy i uśmierza ból. Takim preparatem szybko spryskujemy (wahadłowym ruchem, z odległości kilkunastu cm) newralgiczne miejsce. Rolę pierwszej, chłodnej „pomocy” mogą również pełnić gotowe kompresy. Są bezpieczne dla całej rodziny i łatwe w użyciu. Taki woreczek wypełniony jest specjalnym żelem. Wystarczy go, w zależności od potrzeb, schłodzić lub rozgrzać. Może on być, co istotne, używany wielokrotnie. Pamiętajmy jednak, że okład nie powinien być przykładany bez zawinięcia go w pokrowiec ochronny, który powinien się znajdować w opakowaniu (należy uważać na odmrożenie!). Niestety dużym minusem jest czas oczekiwania na schłodzenie takiego kompresu w zamrażalniku. Z pewnością jednak wrażenia estetyczne są o wiele bardziej pozytywne niż przykładanie w miejscu kontuzji mrożonki, którą akurat mamy pod ręką…

Powiązane produkty

Nowinki – bandaże chłodzące

Nowością w aptekach są bandaże, które łączą usztywnianie z chłodzeniem. Zawarty w takiej opasce mentol wywołuje w miejscu działania silne, utrzymujące się do 2 godzin uczucie chłodu. Na kilka godzin przed użyciem opaskę warto umieścić w lodówce, w celu zwiększenia efektu chłodzenia. Co ciekawe, taki bandaż może zostać użyty ponownie jako zwykła opaska elastyczna.

Arnika, kasztanowiec i... żele na żylaki

W ciągu kolejnych dni siniak będzie zmieniał kolory, poprzez niebieski i zielony do żółtego, aby w końcu zniknąć bez śladu. Najprostszym rozwiązaniem, które możemy zastosować w celu przyspieszenia jego "wchłaniania", jest jednoskładnikowa maść – maść arnikowa. Pomocnymi środkami są też preparaty złożone, zawierające, oprócz wyciągu z arniki, wyciąg z kory kasztanowca i octanowinian glinu. Obecność tego ostatniego składnika jest szczególnie ważna w przypadku siniaków i krwawych wybroczyn połączonych z opuchlizną. Pamiętajmy jednak, że wyciągów z arniki nie powinny stosować osoby uczulone na rośliny z rodziny Asteraceae. Jest to bardzo liczna grupa, do której należy m.in., rumianek. Po zastosowaniu tego typu preparatów, u tych osób, mogą się pojawić reakcje nadwrażliwości w postaci zaczerwienienia, wysypki i świądu. W przypadku większych krwiaków najlepiej sprawdzą się żele, dobrze znane osobom borykającym się z problemem nie tylko estetycznym, ale i medycznym, czyli z żylakami na nogach. Mowa o żelach z heparyną lub heparynoidem (polisiarczanem mukopolisacharydowym o właściwościach zbliżonych do heparyny), które usprawniają miejscowy przepływ krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Maść końska i maść niedźwiedzia?

Nazwy mogą wprowadzić w konsternację. Nic bardziej błędnego. Zawierają one bogate kompozycje wyłącznie roślinnych składników (m.in. wyciągi z kasztanowca, żywokostu czy arniki). W sprzedaży znajdują się w kilku odmianach. Działanie rozgrzewającej wersji polega głównie na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. W przypadku kontuzji (przynajmniej w pierwszej jej fazie) interesują nas te o chłodzących właściwościach. Świetnie sprawdzą się one także w przypadku uczucia „ciężkich nóg”.

Pamiętajmy, że skuteczność wszystkich tych środków będzie tym większa, im szybciej zostaną one zastosowane.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij