Brodawki łojotokowe – przyczyny powstawania, leczenie
Michał Posmykiewicz

Brodawki łojotokowe – przyczyny powstawania, leczenie

Brodawki łojotokowe to grudkowate, zwykle również chropowate narośla skórne, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, za wyjątkiem wnętrza dłoni i części podeszwowej stóp. Zazwyczaj mają kolor beżowobrązowy do ciemnobrunatnego. Brodawki łojotokowe są zmianami łagodnymi, nie mają nic wspólnego z nowotworem, jak również nie mają tendencji do zezłośliwienia i przekształcenia się w późniejszym czasie w nowotwór. Często zdarza się, że występują one w dużej ilości u jednej osoby – jednak ich zwiększająca się ilość nie ma związku z obecnością pierwszych brodawek, a raczej ma związek ze starzeniem się skóry. Brodawkami łojotokowymi nie można się od kogoś zarazić.

Jakie są przyczyny powstawania brodawek łojotokowych?

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co jest odpowiedzialne za rozwój brodawek łojotokowych. Obserwuje się tylko pewne czynniki, które predysponują do ich rozwoju. Przede wszystkim brodawki łojotokowe obecne są zazwyczaj u osób powyżej 35 roku życia, u osób młodszych i dzieci zwykle się ich nie stwierdza. Ponadto, jako czynnik rozwoju brodawek łojotokowych, bierze się również pod uwagę predyspozycje genetyczne – bardzo często obecność brodawek łojotokowych lub innych zmian naskórkowych stwierdza się u osób w najbliższej rodzinie. Dodatkowo, brodawki łojotokowe rozwijają się u osób, które cierpią z powodu różnych chorób przebiegających z nadmiernym rogowaceniem naskórka lub nadmiernym wytwarzaniem łoju przez gruczoły łojowe.
Brodawki łojotokowe nie mają nic wspólnego z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Są zatem zmianami, którymi nie można się zarazić przez bezpośredni kontakt z drugą osobą! 

Jakie są charakterystyczne cechy brodawek łojotokowych?

Przede wszystkim brodawki łojotokowe są bardzo dobrze odgraniczone od zdrowej skóry, wyraźnie się od niej oddzielają i "wystają" ponad jej powierzchnię. Brodawki łojotokowe zwykle mają kolor od beżowobrązowego do ciemnobrązowego, czasami nawet ich kolor zbliżony jest do czarnego. Mogą mieć różną wielkość: niektóre są małe i mają wielkość kilku milimetrów, czasami jednak mogą osiągać wielkość kilkunastu centymetrów. Ich powierzchnia jest chropowata, czasami w zagłębieniach na ich powierzchni widoczny jest zbierający się rogowaciejący naskórek oraz sebum (łój). Brodawkom łojotokowym nie towarzyszy ból, świąd czy też pieczenie. Ewentualnie może dojść do ich stanu zapalnego (zaczerwienie, bolesność) na skutek ich mechanicznego podrażniania (np. w sytuacji, kiedy znajdują się one w okolicy paska od spodni czy stanika u kobiet). 

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie brodawek łojotokowych?

Należy pamiętać o tym, że leczeniem brodawek łojotokowych musi zająć się lekarz, nie ma możliwości wyleczenia ich samodzielnie w domu. W związku z tym, jeśli stwierdzimy u siebie obecność brodawek łojotokowych, należy udać się do dermatologa lub ewentualnie chirurga. Lekarz dokładnie obejrzy zmianę, być  może wykona też badanie dermatoskopii, czyli oceni zmianę pod specjalną lupką, aby być pewnym swojej diagnozy. Po postawieniu ostatecznego rozpoznania, specjalista zdecyduje o tym, jak powinno wyglądać dalsze, właściwe postępowanie.
Brodawki łojotokowe, które mają postać delikatnych, płaskich zmian, nieznacznie tylko wystających ponad powierzchnię skóry, można spróbować leczyć w sposób zachowawczy, smarując je przez wiele tygodni różnymi maściami i kremami o działaniu złuszczającym – jednak w przypadku tej metody nie ma gwarancji, że zmiana na pewno zostanie zlikwidowana. 

W jaki inny sposób można leczyć brodawki łojotokowe?

Inną metodą leczenia brodawek łojotokowych jest ich usunięcie, które można wykonać rożnymi metodami.
  • Elektrokoagulacja
Pierwszą z takich metod jest elektrokoagulacja, którą można wykonać zarówno w gabinecie dermatologicznym, jak również w większości gabinetów chirurgicznych. Na czym polega elektrokoagulacja? W tej metodzie, za pomocą specjalnego noża elektrycznego, lekarz po prostu ścina zmianę z powierzchni skóry. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, bo przed użyciem noża lekarz ostrzykuje usuwaną zmianę roztworem lignokainy, która działa znieczulająco. Wysoka temperatura wykorzystywana do zbiegu powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych, w związku z tym w czasie zbiegu nie dochodzi do krwawienia.
  • Laseroterapia
Inną metodą, dzięki której można pozbyć się brodawek łojotokowych, jest laseroterapia. Zabieg ten przeprowadzany jest zwykle w gabinetach dermatologicznych. Lekarz dermatolog wykorzystuje nowoczesny laser, który niszczy nieprawidłowe tkanki energią precyzyjnie dobranej wiązki lasera - dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych tkanek sąsiadujących ze zmianą, która jest usuwana. Po zabiegu, w miejscu usuniętej zmiany, przez kilka dni utrzymuje się niewielki strupek. Jeśli usuwana zmiana była niewielka, zwykle po zbiegu nie pozostaje blizna. 
  • Krioterapia
Kolejną metodą, umożliwiającą usunięcie brodawek łojotokowych jest krioterapia, także wykonywana głównie w gabinetach dermatologicznych. Polega ona po prostu na zamrożeniu usuwanej  zmiany, źródłem zimna jest zazwyczaj w tym przypadku ciekły azot. Sam zabieg jest zwykle bezbolesny, jednak po jego zakończeniu bardzo często pacjent odczuwa miejscową bolesność oraz świąd skóry. W miejscu po usuniętej zmianie powstaje natomiast pęcherz, którego lepiej nie przekłuwać i który goi się zwykle w przeciągu kilku- kilkunastu dni.
Inną metodą, dzięki której można usunąć brodawki łojotokowe, jest ich wyłyżeczkowanie. 
Brodawki łojotokowe to zupełnie niegroźne zmiany, nie mają one żadnego związku z nowotworem, jak również nie ulegają zezłośliwieniu i przekształceniu w nowotwór. Mogą one jedynie stanowić duży problem estetyczny, zwłaszcza, jeśli jest ich dużo i zlokalizowane są w widocznych miejscach, np. na twarzy lub szyi. Dlatego po stwierdzeniu ich obecności zawsze warto udać się do dermatologa lub chirurga, który zdecyduje, jak najlepiej usunąć zmiany. Dzięki temu skóra znowu będzie gładka i będzie ładnie wyglądać. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij