Smutny kubek z kawą jako symbol Blue Monday
Weronika Grzywna

Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

Nikt nie lubi poniedziałków, ale są poniedziałki szczególnie nielubiane. Zdaniem niektórych najgorszym poniedziałkiem i ogólnie dniem w roku jest tzw. Blue Monday, a więc trzeci poniedziałek stycznia.

Jaki jest najbardziej depresyjny dzień w roku?

Kiedy wypada Blue Monday? Najbardziej depresyjny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Dlaczego wybór padł na poniedziałek? Oprócz tego, że dzień ten został wyliczony na podstawie (rzekomo) skomplikowanego wzoru matematycznego, większość z nas nie lubi poniedziałków. Jest to pierwszy dzień po weekendzie, dzień powrotu do pracy, w związku z czym poniedziałki przez wielu z nas uważane są same w sobie za przygnębiające.

To, kiedy wypadnie Blue Monday, zależne jest od kalendarza kolejnych lat. W 2023 roku niebieski poniedziałek wypadał 16 stycznia, w 2024 roku 15 stycznia, a w 2025 roku 20 stycznia.

Kto wymyślił Blue Monday?

Historia Blue Monday sięga roku 2005. Wówczas Cliff Arnall, brytyjski psycholog i wykładowca Cardiff University, wymyślił wzór matematyczny, który stał się podstawą teorii Blue Monday. Dr Arnall przy obliczeniach wziął pod uwagę 3 czynniki:

  1. Czynniki meteorologiczne  styczeń to miesiąc, w którym dni są krótkie. W styczniu nie ma również praktycznie nasłonecznienia, niebo często jest zachmurzone, co sprawia, że miesiąc ten kojarzy nam się z przygnębieniem. 
  2. Czynniki psychologiczne – druga połowa stycznia to czas, kiedy uświadamiamy sobie, że nie dotrzymaliśmy noworocznych postanowień. Wówczas spada nasza motywacja do działania i czujemy się smutni, przygnębieni.
  3. Czynniki ekonomiczne – styczeń to czas, kiedy przychodzi moment spłaty zadłużeń spowodowanych świętami Bożego Narodzenia.

Biorąc pod uwagę te czynniki, dr Arnall wyliczył, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. W 2018 roku okazało się jednak, że brytyjski psycholog działał na zlecenie biura podróży Sky Travel. Biuro zdecydowało się zastosować strategię marketingową polegającą na wyznaczeniu najbardziej przygnębiającego dnia w roku, by właśnie w tym dniu zaoferować klientom sprzedaż egzotycznych wycieczek, które miałyby ich niejako pocieszyć.

Powiązane produkty

Blue Monday – prawda czy mit?

Od momentu powstania teorii na temat Blue Monday niebieski poniedziałek „obchodzony” jest każdego roku. Niemniej jednak należy być świadomym, że nie istnieje żadne naukowe potwierdzenie tego, że Blue Monday jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Sam autor matematycznego wzoru i teorii niebieskiego poniedziałku wyznał, że jego powstanie miało służyć jedynie celom marketingowym. Mimo że Blue Monday zaliczany jest do pseudonaukowych teorii, jego mit co roku opanowuje całe media.

Wielu naukowców wskazuje na szkodliwość promowania Blue Monday w kontekście zaburzeń psychicznych. W tym dniu słowo „depresja” jest nadużywane i stosowane w kontekście chwilowego pogorszenia nastroju. W tym dniu wiele marek promuje także przekonanie, że wystarczy coś sobie kupić, by poczuć się lepiej. Wszystko to przyczynia się do bagatelizowania depresji, która jest poważnym i śmiertelnym zaburzeniem psychicznym, z którym zmaga się niemal 280 mln osób na całym świecie.

Chociaż brak energii i obniżony nastrój zimową porą mogą być zupełnie normalne m.in. z uwagi na deficyt słońca (i powstały w jego wyniku niedobór witaminy D), nie nadużywajmy terminu „depresja”, który dotyczy poważnej choroby i najczęściej nie ma związku z sezonowym osłabieniem samopoczucia. 

Zmagasz się ze spadkiem samopoczucia w sezonie zimowym? Skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania podstawowych badań, na czele z analizą możliwych niedoborów. Jeśli wyniki nie wykażą niczego niepokojącego, warto udać się na wizytę do psychologa lub psychiatry, który zweryfikuje możliwe źródło tego stanu rzeczy. Możesz również zapoznać się z naszym filmem edukacyjnym, który pomoże ci określić skalę problemu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij