Czym jest dermokosmetyk?
Magdalena Wierucka-Rybak

Czym jest dermokosmetyk?

Coraz częściej sięgamy po kosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach. Dermokosmetyki, bo tak się nazywają, są preparatami kosmetycznymi, które powstały w wyniku połączenia wiedzy kosmetologicznej, dermatologicznej oraz chemicznej. Te wyjątkowe propozycje wielu producentów powstały w trosce o wrażliwą, delikatną, alergiczną oraz często objętą chorobami dermatologicznymi skórę.

Definicja dermokosmetyku

W regulacjach prawnych dotyczących preparatów kosmetycznych, nie znajduje się wyjaśnienia nie tylko dla kosmetyku ekologicznego, „bio” czy naturalnego, ale również słowo – dermokosmetyk – nie jest sprecyzowane. Wszystkie wymogi stawiane kosmetykom w Unii Europejskiej zawarte są w dyrektywie 76/768/WE. Na rynku na polskim obowiązuje także Ustawa o kosmetykach z 2001 r. (DzU nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami).

Czym różni się „dermokosmetyk” od kosmetyku?

Produkty kosmetyczne dostępne w aptece są przeznaczone dla osób cierpiących z powodu pewnych dolegliwości skórnych. Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami dermatologicznymi. Dlatego też produkcja dermokosmetyków przypomina proces produkcji leków. Już na etapie tworzenia receptury, wszystkie użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z lekarzami dermatologami i kosmetologami, a ich ilość ze specjalistycznymi ośrodkami chemicznymi. Proces produkcji przypomina produkcję leków, ponieważ produkty te powstają, podobnie jak leki farmaceutyczne, w sterylnym środowisku. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dermokosmetyku, można powiedzieć, że są to produkty, które powinny cechować się pewnymi właściwościami.

  • Kosmetyki dermatologiczne nie powinny zawierać m.in. syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie. Powinny być bezbarwne i bezwonne, o minimalnej ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów.
  • Hypoalergiczne, czyli o zmniejszonym ryzyku wywołania reakcji alergicznej. Dermokosmetyki, z założenia, są przeznaczenia dla osób o wrażliwej, chorej i skłonnej do alergii skórze, powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Użycie wysokiej zawartości określonych substancji bioaktywnych, powinno być zasadne i o potwierdzonym działaniu w oparciu o przeprowadzone badania dermatologiczne i laboratoryjne. 
  • Testowane. Dermokosmetyki poddaje się specjalistycznym badaniom dermatologicznym na skórze wrażliwej, skłonnej do alergii. Wszystkie badania na probantach odbywają się pod nadzorem lekarza dermatologa.

Powiązane produkty

Dla kogo?

  • Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy skórne. Są one w szczególności polecane wszystkim osobom mającym skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. W szczególności powinni po nie sięgnąć wszyscy ci, którzy mają problemy dermatologiczne tj. trądzik młodzieńczy oraz trądzik różowaty. 
  • Rodzice maluszków o skórze atopowej mogą skorzystać z szerokiej gamy kosmetyków z apteki typu emolienty, które odbudują warstwę lipidową naskórka, zmniejszą ryzyko podrażnień oraz zniwelują świąd skóry.
  • Osoby dorosłe z atopowym zapaleniem skóry mogą sięgnąć po produkty polecane również dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia.
  • Dermokosmetyki są chętnie stosowane przez kobiety ciężarne. W tym szczególnym okresie życia kobiety powinny unikać wielu substancji biologicznie czynnych. Na rynku dostępne są kosmetyki, których receptura opracowana została pod kątem kobiet w ciąży – preparaty te są pozbawione substancji podrażniających, a także składników mogących być przyczyną przebarwień, uczuleń. Niemniej w trakcie ciąży mogą rozwinąć się choroby skórne, które dotyczą wyłącznie tego okresu życia np. świąd ciężarnych. W celu zmniejszenia m.in. świądu, ryzyka uczuleń, podrażnień czy nadwrażliwości, wiele kobiet sięga po dermokosmetyki.
  • Większość mam wybiera właśnie kosmetyki apteczne dla swoich pociech. W ofercie dla najmłodszych znajdziemy preparaty na ciemieniuchę, przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry, ale również typowe kosmetyki pielęgnacyjne.
Dermokosmetyki cechują się wysoką zawartością składników aktywnych, są hypoalergiczne, a zawartość konserwantów jest znikoma. Każdy, pod warunkiem konsultacji i odpowiedniego doboru preparatu do potrzeb swojej skóry, może z nich skorzystać.

Czy warto sięgnąć po kosmetyki z apteki?

Wszystkie produkty dermkosmetyczne mają określone właściwości i powstają w sterylnych oraz kontrolowanych warunkach z podwyższonymi wymaganiami, co do jakości. Każdy produkt powstaje pod kątem konkretnej dolegliwości skórnej czy wieku, a także jest testowany dermatologicznie. Ich receptury to efekt współpracy kosmetologów, dermatologów oraz innych specjalistów z pokrewnych branż farmaceutycznych, medycznych. Ponadto kosmetyki dermatologiczne prawie nie zawierają konserwantów, a środki te zostały zastąpione m.in. witaminami, czyli antyoksydantami, lipidami oraz składnikami pochodzenia roślinnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij