Witamina C w kosmetyce
Anna Miros

Witamina C w kosmetyce

Witamina C (kwas askorbinowy, INCI: Ascorbic Acid ) jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych w organizmie ludzkim. Ze względu na to, że nie jest w nim syntezowana musi być nieodzownym składnikiem naszej diety. Ponadto, ze względu na swoje dobroczynne właściwości wykorzystuje się ją w kosmetologii. Przyjrzyjmy się zatem jej cennemu działaniu na skórę oraz jej formom stosowanym w kosmetykach.

Właściwości

Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E. Zwalczając wolne rodniki przeciwdziała uszkodzeniu komórek i starzeniu się skóry. Bierze udział w syntezie kolagenu, przez co uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność, przyspiesza proces gojenia oraz zapobiega obrzękom i siniakom. Ponadto wpływa korzystnie na mikrocyrkulację i zmniejsza rumień skóry. Wykorzystywana jest także w preparatach rozjaśniających przebarwienia, gdyż hamuje syntezę melaniny. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przez co jest pomocna w leczeniu trądziku. Działa przeciwzmarszczkowo zmniejszając aktywność enzymów – kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, przyczyniających się do rozpadu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Witamina C wpływa, także na pobudzenie syntezy ceramidów, odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Uznawana jest również za naturalny filtr przeciw promieniowaniu UV.

Wskazania do stosowania witaminy C:

  • rozszerzone naczynka, rumień,
  • starzenie się skóry: zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry,
  • przebarwienia,
  • szara, ziemista skóra,
  • trądzik pospolity,
  • trądzik różowaty,
  • przed i po zabiegach kosmetycznych (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne),
  • efekt flash (rozjaśnienie skóry) – zabieg bankietowy.

Powiązane produkty

Formy witaminy C

Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) jest bardzo wrażliwa na światło oraz temperaturę, dlatego szybko ulega utlenianiu i traci właściwości. Rozpuszcza się w wodzie, przez co może oddziaływać tylko w naskórku. Jej działanie jest zatem powierzchowne. Stosuje się ją, aby uzyskać “efekt flash” – rozświetlenia skóry np. przed wyjściem na ważną uroczystość. Bardzo dobrze sprawdza się w produktach przeciwsłonecznych, intensyfikując ich działanie.

Produkty z czystym kwasem askorbinowym powinny być przechowywane w ciemnym opakowaniu lub bez dostępu światła oraz w chłodnym miejscu.

W przemyśle kosmetycznym, aby wykorzystać w pełni działanie witaminy C oraz zapobiec jej szybkiemu utlenieniu wykorzystuje się je następujace pochodne:

  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – pomimo dużej stabilności, posiada małą aktywność biologiczną. W skórze szybko ulega przekształceniu do czystej postaci witaminy C.
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) – wytwarzany z witaminy C oraz skrobi. Po zastosowaniu na skórę, pod wpływem enzymów powoli uwalnia kwas askorbinowy, dzieki czemu wnika w głębsze warstwy naskórka, hamuje wytwarzanie melaniny, zmniejsza przebarwienia.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)) – stosowana w kosmetykach do skóry wrażliwej, wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)) – posiada podobne właściwości do soli magnezowej fosforanu askorbylu. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate) – bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Występuje w formie olejku, dlatego penetruje w głębsze warstwy naskórka. Bardzo dobre efekty wykazuje już przy stężeniu 1-3% .

Liposomy

Aby ułatwić transport witaminy C w głąb skóry zastosowano w kosmetologii specjalne nośniki - liposomy. Liposomy są to struktury o wyglądzie kuleczek, w których została zamknięta substancja aktywna rozpuszczalna w wodzie. Ich zewnętrzną powłokę stanowi warstwa lipidowa, która wspomaga penetrację do głębszych warstw naskórka.

Stężenie witaminy C

Witamina C w kosmetykach występuje w różnych stężeniach. Produkty zawierające 100% kwasu askorbinowego występują w postaci proszku, do którego dodaje się nośnik (peptydy lub biosacharydy) bezpośrednio przed nałożeniem na skórę. Najczęściej zawartość witaminy C wynosi od 8% do 20%, natomiast w preparatach pod oczy od 3% do 5%. Najlepsze efekty dają produkty ze stężeniem powyżej 15%. Przy niższej zawartości wykazuje ona działanie antyoksydacyjne.

Jaki kosmetyk z witaminą C wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania?

  • Jeśli potrzebujemy “efektu bankietowego” wówczas sięgnijmy po czystą postać witaminy C np. w formie serum lub ampułki.
  • Gdy nasza cera jest szara, zmęczona, wymaga rozjaśnienia i usunięcia przebarwień, wówczas w warto wybrać: witaminę C w liposomach, glukozyd askorbylu, MAP lub SAP.
  • Jeśli poszukujemy produktu przeciwzmarszczkowego o wielokierunkowym działaniu, warto zainwestować w kosmetyk z kilkoma postaciami witaminy C, w szczególności z tetraizopalmitynianem askorbylu i/lub z wysokim stężeniem czystej witaminy C powyżej 15 %.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij