Innowacyjny opatrunek-gąbka zatamuje krew
Katarzyna Szulik

Innowacyjny opatrunek-gąbka zatamuje krew

Po wstrzyknięciu do rany wchłania płyny, zmniejszając ryzyko wykrwawienia. Tak działa nowoczesny opatrunek opracowany w USA na potrzeby wojska, który właśnie został dopuszczony do powszechnego użytku.

Opatrunek ma formę aplikatora wypełnionego granulkami stworzonymi z drzewnej pulpy, które wstrzykuje się do rany. Prostota użycia sprawia, że można to zrobić również samodzielnie i w razie potrzeby zatamować krwawienie bez użycia gazy czy bandaża.

Tamuje i chroni

Granulki po zetknięciu z krwią zaczynają wchłaniać ją jak gąbka i zamieniają się w tampony, które w szczelnie wypełniają ranę. Opatrunek nie tylko tamuje upływ krwi, ale również zapobiega wdaniu się infekcji. Granulki zostały pokryte chitozanem, materiałem o działaniu antybakteryjnym i wspomagającym krzepnięcie krwi.

Charakterystyka opatrunku:

  • We wnętrzu strzykawki znajdują się 92 granulki.
  • Opatrunek jest w stanie zatamować krwawienie w ciągu 20 sekund.
  • Jeden opatrunek może wchłonąć jedną pintę, czyli niecałe 600 ml krwi.
  • Do jednej rany można wstrzyknąć maksymalnie trzy dawki granulek.
  • Zgodnie z zaleceniami producenta, gąbki nie powinny pozostawać w ciele dłużej niż przez cztery godziny.
  • Tampony są widoczne na zdjęciu rentgenowskim i przez to łatwe do usunięcia podczas operacji.

Z okopów do szpitali

Wynalazek powstał z myślą o żołnierzach rannych na polu bitwy, a po pozytywnym sprawdzianie w warunkach wojskowych został dopuszczony do użytku cywilnego przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Zgodnie z opinią agencji, opatrunek w granulkach przyda się w sytuacjach, gdy zastosowanie opaski uciskowej jest niemożliwe lub nie pozwala na zaprzestanie krwawienia. Jego stosowanie jest jednak limitowanie wobec niektórych części ciała, takich jak wybrane partie klatki piersiowej, brzucha i podbrzusza, miednicy oraz tkanki znajdującej się powyżej obojczyków.

Powiązane produkty

Nie na każdą ranę

Polscy lekarze, którzy pomagali rannym w Iraku i Afganistanie zwracają uwagę, że opatrunek tego typu może nie zadziałać w przypadku ran rozległych i szarpanych, a więc mających inny przebieg krwawienia. Rzeczywiście, zgodnie z zaleceniem producenta, opatrunek radzi sobie najlepiej z tamowaniem ran krwotocznych, wywołanych na przykład postrzałem lub ciosem nożem, powodujących obfite krwawienie z naczynia krwionośnego. W USA rany tego typu odpowiadają za około 40 proc. zgonów wśród cywili, którzy doświadczyli wypadków lub innych traumatycznych zdarzeń zagrażających życiu. Wielu z nich można by zapobiec, gdyby poszkodowani mieli przy sobie wstrzykiwane opatrunki hamujące krwawienie.

Wśród środków tamujących upływ krwi używanych w polskiej armii znajdują się między innymi specjalne proszki pochłaniające płyny, zakładane na rany klipsy oraz specjalne gazy tamujące. Zdaniem specjalistów opatrunki tego typu, niekoniecznie aż tak zaawansowane, powinny być na wyposażeniu standardowych apteczek samochodowych.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy innowacyjne opatrunki pojawią się w szpitalach oraz aptekach i na jakich zasadach będą dostępne.

Źródło: Medicaldaily.com, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij