Rwa barkowa – przyczyny, objawy, fizjoterapia, leczenie
Mateusz Burak

Rwa barkowa – przyczyny, objawy, fizjoterapia, leczenie

Rwa barkowa to zespół objawów, który charakteryzuje się bólem oraz uczuciem mrowienia i drętwienia w okolicy ramienia i szyi, biegnącym wzdłuż całej kończyny górnej, aż do palców rąk. Najczęstszymi przyczynami rwy barkowej są zwyrodnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz dyskopatia szyjna. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Rwa barkowa – czym jest? 

Rwa barkowa to dość powszechna dolegliwość narządu ruchu objawiająca się bólem barku i drętwieniem kończyn górnych, które swój początek mają w okolicy szyi i stopniowo rozprzestrzeniają się, obejmując swoim zasięgiem nawet palce rąk. Taki stan jest spowodowany wpływem czynników doprowadzających do podrażnienia korzeni nerwowych tej okolicy. Objawy rwy barkowej występują najczęściej niesymetrycznie po jednej stronie ciała. 

Rwa barkowa – przyczyny 

Czynnikami generującymi dolegliwości związane z rwą ramienną są najczęściej choroby krążka międzykręgowego doprowadzające do dyskopatii szyjnej. Objawy występują także często jako rezultat tzw. przewiania barku. Kolejnym czynnikiem predysponującym do występowania symptomów jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Za potencjalne czynniki ryzyka uznaje się także grę w golfa, palenie tytoniu oraz długotrwałe narażenie na działanie silnych wibracji.

Powiązane produkty

Rwa barkowa – objawy i diagnostyka 

Głównym objawem rwy barkowej jest ból promieniujący na okolicę ramienia, szyi, klatki piersiowej czy górnej części pleców. Często lokalizacja jest niesymetryczna i obejmuje jedną stronę ciała. Pacjent z przewianym barkiem może także doświadczyć: 

  • dysfunkcji sensorycznych w postaci zaburzeń czucia w obszarze całej kończyny górnej,
  • mrowienia, drętwienia palców rąk, 
  • osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej, 
  • obniżenia koordynacji i osłabienia odruchów.

Podczas procedury diagnostycznej specjalista przeprowadza wywiad oraz wykonuje także szereg testów, które pomagają określić źródło bólu oraz to, jakie czynności i pozycje łagodzą dolegliwości. Użyteczne są badania obrazowe w postaci zdjęć rentgenowskich, które pomagają określić, czy doszło do zwężenia przestrzeni międzykręgowych, uszkodzenia dysku. Bardziej szczegółowe informacje wypływają z obrazu tomografii komputerowej, natomiast badanie rezonansu magnetycznego pozwala zrewidować stan uszkodzenia korzeni nerwowych i tkanek miękkich. Elektromiografia pomaga z kolei ocenić pracę mięśni zarówno w spoczynku jak i podczas skurczu. 

Rwa barkowa – leczenie 

Leczenie rwy barkowej to przede wszystkim wykorzystanie procedur zachowawczych. Bardzo istotne jest zaordynowanie właściwych środków farmakologicznych, są to najczęściej leki o działaniu rozluźniającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym – podobnie, jak w przypadku rwy kulszowej. Konieczność ich zastosowania obserwuje się szczególnie w trakcie pierwszych kilku dni, ze względu na bardzo dużą uciążliwość objawów i nasilone cechy stanu zapalnego. 

Leczenie rwy barkowej obejmuje również odpoczynek i okresową rezygnację z pracy i dotychczas uprawianego sportu. W razie potrzeby, specjalista wystawia zwolnienie lekarskie. 

Rwa barkowa – rehabilitacja 

Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim edukowanie na temat tego, jak spać z objawami rwy barkowej. Jest to bowiem bardzo częsty problem wśród osób prezentujących ostre objawy tego schorzenia. Warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną zapewniającą właściwe ułożenie odcinka szyjnego, bolesna kończyna powinna być ułożona nieco ponad głową. Dowiedziono, że takie ułożenie ręki może zmniejszać ucisk na struktury nerwowe. Następnie można zastosować plastry na bark w postaci kinesiotapingu, który może założyć fizjoterapeuta – zredukuje to ból i częściowo odciąży struktury zaangażowane w patologię. Dobrym rezultatem cieszy się zastosowanie masażu, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, flossingu czy innych form terapii narzędziowej. Zabiegi osteopatyczne czy suche igłowanie także mogą okazać się strzałem w dziesiątkę przy walce z objawami rwy barkowej. 

Profilaktyka obejmuje unikanie wymienionych wcześniej czynników ryzyka oraz uprawianie sportu po właściwym przygotowaniu i ze stosowaniem odpowiedniej techniki. 

Rwa barkowa – ćwiczenia 

Ćwiczenia na rwę barkową to bardzo dobry sposób na złagodzenie bólu i powrót do pełnej sprawności po incydencie bólowym. W tym celu warto zastosować ćwiczenia ukierunkowane na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, wzmocnienie i utrzymanie postawy zapobiegającej patologiom odcinka szyjnego. 

Przykładowy zestaw ćwiczeń:

  1. Pozycja: stanie w lekkim rozkroku, bokiem do ściany. Pomiędzy barkiem a ścianą znajduje się piłeczka tenisowa. Ruch polega na dociskaniu piłeczki całym ciałem do ściany i powolnym rolowaniu jej po powierzchni barku. W sytuacji odnalezienia bolesnego punktu należy się zatrzymać i zwiększyć nacisk do momentu zmniejszenia bólu. Takie rolowanie kontynuujemy przez kilka minut. 
  2. Pozycja: stanie tyłem do ściany, łokieć zgięty do 90 stopni i oparty o ścianę. Ruch polega na delikatnym naciśnięciu łokciem na ścianę przez 3-5 sekund, po czym należy zwolnić nacisk i rozluźnić łopatkę. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  3. Pozycja: stanie przodem do ściany w lekkim rozkroku, ręka zgięta w stawie łokciowym do 90 stopni, ramię w linii tułowia. Ruch polega na ułożeniu pięści na ścianie i cofnięciu łopatki. Następnie utrzymując to ustawienie należy mocniej wcisnąć pięść w ścianę. Napięcie utrzymujemy 3-5 sekund i powtarzamy 10 razy. 

Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać po konsultacji z fizjoterapeutą. 

Rwa barkowa – domowe sposoby 

Rwa barkowa, określana też jako rwa kulszowa barku czy zapalenie nerwu barkowego, nie jest nazewnictwem do końca właściwym, stosowane nazwy mają jednak związek z podobnym nasileniem objawów, jak w przypadku rwy kulszowej. 

Aby złagodzić przykre dolegliwości można zastosować leki bez recepty, np. maści zawierające środki przeciwzapalne. Pomocne będzie także wykorzystanie naparów z ziół – z jeżówki czy owoców dzikiej róży. Często rekomenduje się zastosowanie okładów z liści młodej kapusty czy mikstury utworzonej z miodu i kurkumy. Do diety warto włączyć więcej owoców i warzyw. Pomocna może być także zwiększona suplementacja witaminy D i C.

  1. Grijalva R. A., Hsu F. P., Wycliffe N. D. i in., Hoffmann sign: clinical correlation of neurological imaging findings in the cervical spine and brain, „Spine” 2015, nr 40, s. 475–479. 
  2. Engquist M., Löfgren H., Öberg B. i in., A 5- to 8-year randomized study on the treatment of cervical radiculopathy: anterior cervical decompression and fusion plus physiotherapy versus physiotherapy alone, „J Neurosurg Spine” 2017, nr 26, nr 19–27. 
  3. Ramirez M. M., Brennan G. P., Using the value-based care paradigm to compare physical therapy access to care models in cervical spine radiculopathy: a case report, „Physiother Theory Pract” 2019, nr 18, s. 1-9. 
  4. Cerier E., Jain N., Lenobel S., Niedermeier S. R., Stammen K., Yu E., Smoking is associated with 1-year suboptimal patient reported outcomes after 2-level anterior cervical fusion, „Clin Spine Surg” 2019, nr 32, s. 175-178. 
  5. Carlesso L. C., Macdermid J. C., Gross A. R., Walton D. M., Santaguida P. L., Treatment preferences amongst physical therapists an chiropractors for the management of neck pain: results of an international survey, „Chiropr Man Therap.” 2014, nr 24, s. 11. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij