Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego
Anna Miros

Olej różany w kosmetyce – właściwości i zastosowanie olejku różanego

Róża to królowa kwiatów, symbol piękna, zmysłowości i miłości. Od starożytności stosowana nie tylko w celach leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. W kosmetologii najczęściej jest wykorzystywana do produkcji olejku eterycznego i oleju różanego. Te dwa półprodukty służą do wytwarzania takich preparatów jak perfumy, woda różana, mydła czy kremy.

Olej różany – „olej młodości”

Różany olejek eteryczny jest jednym z najdroższych i najszlachetniejszych produktów zapachowych. Otrzymuje się go przez destylację parą wodną płatków kwiatów najczęściej z róży damasceńskiej (Rosa damascena) pochodzącej z Bułgarii. Ceniony przez przemysł perfumeryjny ze względu na intensywny, słodko–miodowy aromat. Wykorzystywany także w aromaterapii, dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym, łagodzącym i przeciwbólowym.

Oprócz olejku eterycznego z róży damasceńskiej bardzo popularny stał się olej różany z dzikiej róży (Rosa Canina), zwany olejem z róży rdzawej czy olejem z róży piżmowej. Najcenniejszy jest natomiast olej z dzikiej róży muszkatołowej (Rosa Mosqueta) pochodzący z Chile.

Olej różany pozyskuje się przez tłoczenie nasion róży. Posiada ciemnożółtą lub różowo–pomarańczową barwę i owocowo–kwiatowy zapach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3–6–9), witaminy A, C, D i E, flawonoidy, karotenoidy oraz składniki mineralne (Na, K, Ca, P, Mg, S, Fe, Cu, Zn, Mn, Al).

Olej różany ze względu na właściwości regenerujące, nawilżające i antyoksydacyjne zwany jest „olejem młodości”. Dzięki obecności kwasu retinowego (pochodnej witaminy A) zapobiega powstawaniu zmarszczek, działa ujędrniająco i rozjaśnia skórę. Stosuje się go również do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i przy trądziku pospolitym, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie.

Olejek różany – witamina C i NNKT

Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C jest polecany przy cerach suchych, dojrzałych i naczynkowych. Hamuje starzenie się skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza przebarwienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej z dzikiej róży przyspiesza regenerację skóry, ponieważ zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (47% kwasu linolowego i ok. 33% kwasu linolenowego), przez co jest bardzo pomocny w leczeniu oparzeń, blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych, pooparzeniowych) i rozstępów. Polecany jest także do skóry wrażliwej i uszkodzonej przez promieniowanie ultrafioletowe oraz przy łuszczycy, egzemie i stanach zapalnych.

Jego cenne składniki znalazły zastosowanie w preparatach dla dzieci i niemowląt oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Powiązane produkty

Jak stosować olejek z róży?

Olej różany można nakładać bezpośrednio na skórę. Z powodzeniem zastąpi krem do twarzy, serum pod oczy czy balsam do ciała. Bardzo dobrze sprawdza się jako olej bazowy połączony z olejkami eterycznymi do masażu twarzy i ciała. Czysty olej zaleca się używać na całe włosy lub tylko na zniszczone końcówki – nadaje włosów gładkość, połysk i elastyczność.

Nierafinowany olej z dzikiej róży jest trudno dostępny ze względu na krótki termin ważności (ok. 8–10 tygodni). Należy go przechowywać w lodówce lub chłodnym miejscu oraz chronić przed promieniami słonecznymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij