Kosmetyki naturalne i ekologiczne. Regulacje prawne
Magdalena Wierucka-Rybak

Kosmetyki naturalne i ekologiczne. Regulacje prawne

Dużą popularnością wśród europejczyków cieszą się produkty nawiązujące do natury. Coraz bardziej i wyraźniej zaznacza się ten trend wśród producentów kosmetyków tzw. naturalnych i ekologicznych. Powrót do natury manifestuje się nie tylko charakterystycznym biodegradowalnym opakowaniem, ale także i ekologiczną uprawą roślin, które posłużą za surowce kosmetyczne.

Czy istnieje definicja prawna kosmetyków ekologicznych?

Definicja kosmetyku w polskim ustawodawstwie jest zgodna z Dyrektywą Komisji EU dotyczącą produktu kosmetycznego (76/768/EWG). Wg. ustawodawcy „kosmetyk oznacza każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, owłosieniem, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym zadaniem jest ich czyszczenie, perfumowanie, lub ochranianie aby utrzymywać je w dobrym stanie, zmieniać ich wygląd lub poprawiać zapachy ciała”. W stosunku już do samej definicji nie ma nic na temat kosmetyków naturalnych i organicznych. Dlatego wyjaśniając definicję kosmetyków naturalnych, watro spojrzeć na wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) z września 2000 roku.

Wg. Komitetu „kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.” 

Czy certyfikacja jest potrzebna?

Standardy certyfikujące „naturalność” kosmetyku zastały opracowane w celu ułatwienia i uświadomienia wyboru konsumenta. Standardy organizacji określają przepisy, jakie producent musi spełnić odnośnie jakości, procesu pozyskiwania substratów oraz ich uprawy, produkcji i pakowania produktu, aby zasługiwał na miano produktu certyfikowanego. Na świecie istnieje wiele organizacji certyfikujących produkt, jako „naturalny”.

  • ECOCERT

W Europie najbardziej znaną organizacją certyfikującą kosmetyki jest ECOCERT. Ta francuska organizacja została zaaprobowana w ponad 80 krajach. Zarządza ona ponad 30% całym rynkiem kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych na świecie. Organizacja ECOCERT nie jest bezpośrednio powiązana z producentami kosmetyków, dlatego może być uznana za niezależną i bezstronną. Wg. ich standardów kosmetyk naturalny to taki, którego zawartość składników pochodzenia naturalnego lub pochodzących z upraw ekologicznych musi wynosić minimum 95%, natomiast zawartość syntetycznych nie może przekraczać 5%. Kosmetyk naturalny i ekologiczny zawiera minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych. Ponadto zawiera on maksymalnie 5% składników syntetycznych.

  • BDIH

Inną organizacją certyfikującą jest BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen), czyli Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, który w 2010 roku utworzył normę dla kosmetyków naturalnych. Jednakże, BDIH jest bezpośrednio powiązany z producentami kosmetyków, więc obiektywizm certyfikacji i neutralność może być zagrożona. Wg. niemieckich standardów kosmetyki organiczne zawierają, co najmniej 95% składników pochodzących z upraw organicznych, biodynamicznych lub z kontrolowanych zbiorów roślin dziko rosnących.  Natomiast kosmetyki z organicznymi składnikami muszą zwierać 70-95% składników pochodzenia jw.

  • COSMEBIO

COSMEBIO to marka certyfikacji kosmetyków naturalnych, która jest popularna we Francji i wykorzystuje normy ECOCERT jako podstawę do przyznania znaku certyfikacji dla produktu. Ponadto, nadaje ona logo BIO lub ECO. Karta Cosmebio zezwala na użycie w minimalnej ilości substancji syntetycznych, które muszą spełniać rygorystyczne wymagania.

  • SOIL ASSOCIATION

SOIL ASSOCIATION to wiodąca brytyjska organizacja certyfikująca. Obecnie ponad 80% produktów ekologicznych w Wielkiej Brytanii jest oznaczonych tym znakiem. Kupując produkt z tym certyfikatem wiesz, że produkt jest organiczny i, w zależności od oznaczenia, został wyprodukowany w 70-95% ze składników organicznych.

  • COSMOS

COSMOS (Cosmetics Organic and Natural Standard) to ujednolicone standardy europejskie dotyczące pojęć i zasad produkcji ekologicznych kosmetyków. Jest to pierwsza wspólna europejska norma naturalnych kosmetyków, która zrzesza ECOCERT, BDIH, Soil Association, ICEA i Cosmebio. Wspólna norma została założona w 2010 roku, aby umożliwić różnym instytucjom proces certyfikacji produktów zgodnie ze wspólnymi standardami w Europie.

  • NaTrue

Niestety nie wszystkie europejskie organizacje certyfikujące należą do COSMOS. Ci, którzy odmówili przyłączenia tj. Weleda, Dr. Hauschka / Wala, Logona / Lococos, Lavera / Laverana, Primavera, Sanaverde - stworzyli własne standardy certyfikacji, natrue. NaTrue to Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych. Certyfikat charakteryzuje ilość gwiazdek. Kosmetyki z jedną gwiazdką spełniają podstawowe wymagania, co do naturalnych składników, te z dwiema oznaczają 70%, a kosmetyki z trzema gwarantują, że 95% składników jest pochodzenia roślinnego.

  • AIAB

Obok mamy AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica) to Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego, które posiada własne zasady certyfikowania kosmetyków, w Kanadzie - Certech, w Australii - Australian Organic, we Francji również Qualite France, w Niemczech używa się także logo Demeter, a Nowej Zelandii - Biogro. Ponadto znak Vegan Society zapewnia, że kosmetyk jest wolny od składników pochodzenia zwierzęcego oraz nie jest testowany na zwierzętach. Natomiast logo „ króliczka z ochraniającą go dłonią” jest znakiem Międzynarodowego Związku Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach w kosmetyce.

Produkty kosmetyczne mają często różne znaki i logo informujące o tym, że produkt jest przyjazny dla środowiska lub jest nietestowany na zwierzętach, czy wyprodukowany z wielką starannością itp., co nie oznacza, że jest wyprodukowany ze składników pochodzenia naturalnego i organicznego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij