Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy
Anna Miros

Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – codziennie wypada około 100 włosów. Niepokój może wywołać utrzymujące lub zwiększające się wypadanie włosów, ponieważ może świadczyć o początku choroby np. łysienia.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo skomplikowanym i zależy od wielu czynników.
Do głównych przyczyn wypadania włosów należą m.in.:

  • stres, przemęczenie,

  • nieodpowiednia dieta – anoreksja, niedobór żelaza, kwasu foliowego, cynku, miedzi, witaminy B12, witaminy A, aminokwasów,

  • uszkodzenie mechaniczne włosów – tapirowanie, rozczesywanie „na siłę”, zbyt ciasne spinanie lub wiązanie włosów,

  • nieodpowiednia pielęgnacja – nadmierne wysuszenie przez suszarkę do włosów, prostownicę, lokówkę; częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja; stosowanie silnych preparatów do stylizacji włosów itp.,

  • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby wątroby, AZS, toczeń rumieniowaty, choroby tarczycy,

  • choroby skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież,

  • zaburzenia hormonalne (menopauza, po porodzie, łysienie androgenowe),

  • niepożądane działanie leków np. cytostatyków, leków przeciwnowotworowych,

  • zatrucie metalami ciężkimi,

  • pory roku (wiosną wzmożone wypadanie włosów ze względu na niedobory witaminowe po zimie, natomiast jesienią jako konsekwencja nadmiernego narażenia na promieniowanie latem).

Odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą uchronić nas przed nadmiernym wypadaniem włosów oraz mogą stanowić uzupełnienie leczenia dermatologicznego lub ogólnoustrojowego.

Stymulujemy cebulki

Pielęgnację włosów warto rozpocząć od stymulacji cebulek poprzez poprawę ukrwienia. W tym celu zaleca się wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy opuszkami palców. Następnie należy zastosować ampułki lub wcierki stymulujące wzrost włosów. Nakładamy je na skórę głowy przy pomocy aplikatora lub strzykawki i wmasowujemy. Warto zwrócić uwagę, aby ampułki/wcierki zawierały odpowiednie składniki takie jak: witaminy (A, z grupy B, E, H), minerały (miedź, cynk, żelazo, wapń), aminokwasy, ekstrakty z chmielu, łopianu, żeń-szenia, papryki, czarnej rzodkwi, olej rycynowy, aloes, kofeinę.

Powiązane produkty

Regenerujemy, nawilżamy

Dodatkowo, żeby uzyskać najlepsze efekty należy w codziennej pielęgnacji włosów używać odżywek lub masek. Przy doborze zwróć uwagę na ich właściwości i konsystencję. Jeśli włosy się przetłuszczają należy wybrać produkty, które się spłukuje. Gdy włosy są suche i zniszczone wówczas zaleca się stosowanie masek. Jeżeli natomiast potrzebujemy ekspresową pielegnację możemy użyć odżywki w postaci delikatnej mgiełki. Wybierając kosmetyk, warto zapoznać się z jego składem, który będzie odpowiednio dobrany do rodzaju włosów i skóry głowy. Najlepiej jeśli będzie zawierał jak najwięcej składników naturalnych takich jak: aloes, olej kokosowy, arganowy, olejek łopianowy, ekstrakty z kiełków pszenicy, rumianku, podbiału, kłącza tataraku, henny.

Czym myć, aby wzmocnić efekty?

Wybierając szampon do mycia włosów kieruj się potrzebami skóry głowy oraz kondycją włosów. Najlepiej jeśli produkty pielęgnacyjne będą z tej samej serii, ponieważ wtedy wzajemnie się uzupełniają. Szampony przeciw wypadaniu włosów najczęściej zawierają składniki naturalne takie jak wyciąg z czarnej rzodkwi, drzewa oliwnego, ekstrakt z rozmarynu, henny, rumianku, olej z kiełków pszenicy, aloes, witaminy, minerały oraz aminokwasy.

- Oprócz kosmetycznej pielęgnacji warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy (A, z grypy B i E) oraz minerały (żelazo, cynk, magnez, selen).
- Pamiętaj także, aby delikatnie myć i rozczesywać włosy, nie trzeć ręcznikiem, suszyć chłodnym strumieniem powietrza. W okresie letnim należy osłaniać je przed intensywnym słońcem oraz stosować mgiełki ochronne przed promieniowaniem UV.
- Cenna uwaga praktyczna - po nałożeniu odżywki lub maski do włosów nałóż foliowy czepek, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij