Ból trzustki  – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?
Michał Posmykiewicz

Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję  odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

Ostre zapalenie trzustki (OZT)

Ból trzustki bardzo często ma związek z ostrym zapaleniem trzustki (OZT). W przebiegu tej choroby pojawia się nagle ból brzucha, który jest bardzo silny, zlokalizowany jest w nadbrzuszu lub w lewym górnym kwadrancie brzucha, często obecne też są nudności i wymioty oraz gorączka. W badaniu palpacyjnym brzucha stwierdza się wzmożone napięcie powłok brzusznych, wyczuwalny jest też bolesny opór w nadbrzuszu. Często osłabiona jest też perystaltyka jelit lub w ogóle jest jej brak, na skutek pojawiającej się w przebiegu choroby niedrożności porażennej jelit.

Jakie są najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki?

Na pierwszym miejscu wymienia się choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz spożywanie dużej ilości alkoholu. Często OZT ma też charakter idiopatyczny (pochodzenie jest nieznane). Inne rzadsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki to podwyższony poziom triglicerydów, nadczynność przytarczyc, stosowanie niektórych leków, wady wrodzone, choroby autoimmunologiczne czy też pasożyty (glista ludzka).

Powiązane produkty

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Leczenie OZT uzależnione jest od ciężkości choroby i ewentualnego wystąpienia powikłań. Podstawą leczenia jest jednak intensywne nawadnianie dożylne, zwalczanie bólu i leczenie żywieniowe, pacjent zawsze powinien być hospitalizowany. 

Przewlekłe zapalenie trzustki

Inną przyczyną bólu trzustki może być przewlekłe zapalenie trzustki. Przebieg tej choroby jest powolny. W obrazie klinicznym dominuje ból brzucha, który zlokalizowany jest w nadbrzuszu, może promieniować do pleców, występuje po posiłkach i często po spożyciu alkoholu, trwa od kilku godzin do kilku dni, może nawracać z różną częstotliwością albo występować stale z zaostrzeniami. Dodatkowo pojawia się uczucie wzdęcia i pełności w nadbrzuszu, czasami także wymioty i przewlekła biegunka. Posiłki nasilają dolegliwości, dlatego często chorzy ograniczają ich ilość, co powoduje z kolei niedożywienie i postępujące wyniszczenie. Może pojawiać się też nieprawidłowa tolerancja glukozy, a w późnej fazie choroby – cukrzyca.

Przyczyny zapalenia i bólu trzustki

Najczęstszą  przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest spożywanie dużej ilości alkoholu, inne przyczyny to palenie tytoniu, nadczynność  przytarczyc, przewlekła niewydolność nerek, czasami zdarza się też zapalenie idiopatyczne i uwarunkowane genetycznie.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

W leczeniu przede wszystkim należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki wywołujące chorobę. Należy zatem zaprzestać picia alkoholu, palenia tytoniu. Ponadto należy przestrzegać bogatokalorycznej i bogatobiałkowej diety. Stosuje się leki przeciwbólowe, uzupełnia się enzymy trzustkowe oraz niedobory witamin, wyrównuje się zaburzenia poziomu glukozy. Czasami niezbędne jest leczenie operacyjne. 

Torbiel trzustki

Ból trzustki może być też wywołany torbielą trzustki. Torbiel może powodować uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, pobolewanie lub ostry ból brzucha, nudności, wymioty, gorączkę, niewielkie torbiele mogą być natomiast bezobjawowe. Torbiele mogą być następstwem zapalenia trzustki, czasami mogą powstać torbiele pasożytnicze, nowotworowe, zastoinowe, skórzaste i potworniaki. W przypadku nasilonych objawów stosuje się drenaż torbieli, w przypadku naprawdę dużej torbieli bierze się pod uwagę leczenie operacyjne. 

Nowotwór

Ból trzustki może być też wywołany obecnością nowotworu. Rak trzustki jest jednak bardzo podstępnym nowotworem i długo nie daje żadnych dolegliwości. Ból w okolicy trzustki świadczy już o zaawansowaniu choroby. 

Każde dolegliwości bólowe sugerujące ból trzustki zawsze wymagają osobistej konsultacji z lekarzem. Zwykle bowiem ból trzustki związany jest z poważną chorobą, wymagającą włączenia prawidłowego leczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij