Zioła do kąpieli - jak działają?
Magdalena Wierucka-Rybak

Zioła do kąpieli - jak działają?

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się leki pochodzenia roślinnego. Na rynku polskim w wielu czasopismach ukazują się artykuły popularyzujące ziołolecznictwo, co dodatkowo ułatwia dostęp do informacji na temat właściwości farmakologicznych i leczniczych ziół, a także wykorzystaniu tej wiedzy w kosmetologii. Zawarte w surowcach roślinnych substancje czynne mogą zostać użyte nie tylko w postaci toników czy płukanek do włosów, ale również w postaci kąpieli.

Kosmetyczne i lecznicze mieszanki ziołowe do kąpieli 

Obecnie na rynku polskim mamy szeroką możliwość wyboru gotowych mieszanek ziołowych, które możemy wykorzystać w zależności od naszych potrzeb. Wiele z dostępnych produktów zostało przebadanych dermatologicznie, a ich skuteczność potwierdzona. Wśród propozycji kosmetycznej znajdziemy mieszanki ziołowe kąpielowe, które dostarczą skórze potrzebne witaminy i minerały, w tym krzem. Dzięki zawartości składników aktywnych, uzyskamy lepsze ukrwienie skóry, zwiększymy jej elastyczność i jędrność. Przykładem ziół pozytywnie wpływających na zwiotczenie skóry są:

  • macierzanka,
  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • mięta pieprzowa.

Ponadto, niektóre pozytywnie wpłyną na redukcję cellulitu. Bluszcz to najpopularniejsze zioło stosowane w kosmetyce do aktywnej z nim walki. Nie tylko redukuje tkankę tłuszczową, ale również obrzęki i zastoje limfatyczne. Częstym substratem mieszanek ziołowych w przypadku tej dolegliwości są też kwiaty bzu czarnego, owoce jałowca a także olejki: jałowcowy, cytrynowy, geraniowy i cyprysowy. Czasem kąpiele ziołowe mogą stanowić przyjemne uzupełnienie diety odchudzającej. W tym celu warto wykorzystać kasztanowiec, fiołek trójbarwny, olejek sosnowy czy z kopru włoskiego.

Dodatkowo kąpiel można wzbogacić odwarem z ziela:

  • morszczynu,
  • skrzypu,
  • lubczyku,
  • korzenia wilżyny.

Natomiast w przypadku wystąpienia stanów ropnych i zapalnych skóry, warto sięgnąć po rumianek i żywokost. Duża zawartość śluzu o właściwości powlekających, jaką posiada siemię lniane i kozieradka, przyda się w pielęgnacji skóry suchej. W przypadku cery trądzikowej, często stosuje się aromatyczne kąpiele wykorzystując olejki i zioła z szałwii, tymianku, lawendy, jałowca czy geranium. Dolegliwości łuszczycy możemy zmniejszyć stosując mieszankę olejku bergamotowego, lawendowego z rumiankiem rzymskim.

Kosmetyczna mieszanka ziołowa z kwiatów lipy, ziela wrzosu, majeranku i kwiatu lawendy polecana jest do kąpieli przy bezsenności. Jej odprężająco — relaksujące działanie ułatwi zasypianie. W przypadku higieny intymnej, kwiat nagietka, rumianku, ziele krwawnika czy bylicy złagodzą stany zapalne tej okolicy. Dla mężczyzn polecane są liście topoli, rumianku i ziele nawłoci. Odpowiednio przygotowana mieszanka zmniejszy stany zapalne gruczołu krokowego.

Wiele mieszanek ziół na bazie lawendy czy olejku z drzewa herbacianego jest przeznaczona do kuracji przeciwgrzybicznej. W przypadku hemoroidów i żylaków wykorzystuje się mieszanki z ziela krwawnika, kory dębu oraz kwiatu rumianku. Mieszanka złagodzi nie tylko dolegliwości hemoroidalne i stany zapalne żylaków oraz skóry, ale również odpręża i relaksuje. Natomiast przy nadmiernej potliwości całego ciała, jak również miejscowej, warto sięgnąć po olejek bergamotowy i lawendowy.

Własne mieszanki ziołowe

Czasem warto samemu poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z charakterystyką ziół i samodzielne przygotować mieszankę kąpielową. Napar powstały z wyselekcjonowanych roślin będzie mieć nie tylko większe walory lecznicze, ale również dodając do kąpieli kilka kropli olejków eterycznych, sprawi, że odczujemy większą przyjemność dzięki otaczającej fuzji pięknych zapachów.

W celu skomponowania własnej mieszanki ziołowej na sam początek należy skorzystać z gotowych przepisów na mieszanki ziołowe, które znajdziemy w książkach zielarskich. Przepisy na odwary, napary czy kompresy ziołowe zawierają nie tylko odpowiednie zioło wpływające na konkretną dolegliwość, ale także ilość substancji jaką potrzebujemy. Poradniki ziołowe czy kompendia wiedzy ułatwią początkującemu sporządzić odpowiednią mieszankę.

Powiązane produkty

Jak przygotować kąpiel?

Kąpiel ziołową do celów kosmetycznych naszego ciała należy przygotować minimum raz w tygodniu. W przypadku dolegliwości skórnych i wskazań medycznych, kąpiele należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej przygotowując kąpiel wykorzystuje się 3-5 łyżki mieszanki ziołowej. Zioła wsypujemy do 2-3 litrów wrzątku i gotujemy około 5 minut. Następnie odwar należy wlać bezpośrednio do wypełnionej wanny wodą o temperaturze 38 stopni C. Innym sposobem jest wykorzystanie bawełnianego woreczka wypełnionego mieszanką ziołową, zawieszonego nad strumieniem wody.  Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. 

  • Temperatura wody

Przygotowując ziołową kąpiel bardzo ważnym jej elementem jest odpowiednia temperatura wody. Odprężającą po wysiłku fizycznym i uspakajająco-łagodzącą kąpiel uzyskamy wykorzystując gorącą wodę o temperaturze 36-40 stopni C. 10 minutowa kąpiel w takiej wodzie zwiększy ukrwienie skóry i ułatwi jej detoksykację. Warto zwrócić uwagę, że nie należy przekraczać temperatury 40 stopni C, gdyż może ona osłabić organizm i taka kąpiel powinna zostać skonsultowana z lekarzem. W przypadku kąpieli rozluźniającej mięśnie i relaksującej, której optymalny czas wynosi 15 minut, wykorzystujemy temperaturę 26-35 stopni C. Natomiast hartującą i pobudzającą możemy uzyskać przebywając nie dłużej niż 3 minuty w zimnej wodzie (do 25 stopni C).

Na co zwrócić uwagę?

  • Masaż

Pamiętajmy, że podczas trwania kąpieli warto wykonać lekki masaż skóry, który dodatkowo ułatwi wchłanianie leczniczych składników roślin. Ponieważ wyciągi ziołowe są rozpuszczalne w wodzie, ich składniki m.in. olejki, z łatwością przenikają przez mieszki włosowe i przewody gruczołów potowych do skóry, skąd przechodzą do krwioobiegu. Delikatny masaż może zostać wykonany gąbką czy szczotką do masażu. Aby uzyskać lepszy efekt działania kąpieli można łączyć ze sobą zioła o różnych właściwościach. W przypadku konkretnej dolegliwości łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu zwiększy zasięg leczenia jednej choroby. 

  • Olejki eteryczne

Jeśli wykorzystujemy dodatkowo olejki eteryczne warto pamiętać, że przy skórze wrażliwej należy je najpierw rozcieńczyć. Ponadto, pod wpływem ciepła, lotne składniki olejków eterycznych są przenoszone parą, którą następnie wdychamy. Tą drogą zostają one wprowadzone do płuc i dostają się do krwioobiegu. Z tego względu należy również starannie dobierać olejki eteryczne. Warto pamiętać, że przygotowując mieszankę nie należy łączyć ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych, a do kąpieli w wannie dodać nie więcej niż 10-15 kropli.  W przypadku kąpieli miejscowej np. stóp czy dłoni, ilość użytego surowca powinna być odpowiednio zmniejszona.

  • Osuszenie ciała i stosowanie balsamu

Ważnym elementem pielęgnacyjnym kąpieli ziołowej jest także osuszenie delikatnie ciała po wyjściu z wody, a także wklepanie odpowiedniego dla potrzeb naszej skóry balsamu. W tym celu, aby uzupełnić kąpiel ziołową, warto sięgnąć po produkty kosmetyczne, których receptura została opracowana na bazie ziół. Obecnie na rynku polskim jest wiele takich produktów.

Należy zwrócić szczególna uwagę, że nie dla każdej osoby kąpiele ziołowe są wskazane, a każdą kurację ziołową należy rozpocząć od odpowiedniego doboru poszczególnych ziół oraz wykonania testu alergicznego. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, świądu, pieczenia, wyprysku czy łuszczenia, należy bezzwłocznie przerwać stosowanie konkretnego zioła i, w razie potrzeby, skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.

baner dowiedz się więcej

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij