Alkohol a depresja
Anna Posmykiewicz

Alkohol a depresja

Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

Jakie zatem skutki może dawać częste picie alkoholu?

Alkohol niekorzystnie działa miedzy innymi na wątrobę, układ krążenia, ale także wywiera on wpływ na nasza psychikę. Nadużywanie alkoholu zaczyna doprowadzać do problemów w rodzinie, dochodzi do zaniedbań w pracy, pojawia się problem w opiece nad dziećmi oraz niebezpieczne zachowania, np. jazda samochodem po kilku piwach. Początkowo osoba, która zaczyna nadużywać alkoholu, tłumaczy swoje postępowanie nadmiernym stresem, problemami w pracy, chęcią zaimponowania swoim znajomym.

Osoba nadużywająca alkoholu absolutnie nie widzi nic złego w swoim postępowaniu i na każdą próbę zwrócenia jej uwagi zaczyna reagować agresją, obraża się na rodzinę i znajomych, którzy próbują pomóc. Po wypiciu alkoholu osoba nadużywająca go umie się bowiem wyluzować, zapomnieć o wszystkich kłopotach i cieszyć się życiem. Dochodzi do tego, że bez porannego piwa czy kieliszka wina nie jest w stanie normalnie funkcjonować. W tej sytuacji można już śmiało powiedzieć o uzależnieniu od alkoholu. 

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa jest bardzo częstym powikłaniem uzależnienia od alkoholu. Bardzo silnym jej wyzwalaczem jest próba odstawienia alkoholu. Pojawiają się wtedy objawy związane z zespołem abstynencyjnym (drżenia mięśniowe, nadmierna potliwość, zburzenia czynności serca, zaburzenia snu, nudności, wymioty, bóle głowy ), jak również silny stres z powodu braku alkoholu. Są to bodźce bardzo mocno wpływające na rozwój depresji alkoholowej. Zazwyczaj w tej sytuacji depresja alkoholowa ustępuje po kilku tygodniach samoistnie i chory stopniowo zaczyna normalnie funkcjonować. Czasami jednak depresja alkoholowa może utrzymywać się dłużej. U chorego mogą wtedy występować niebezpieczne zachowania, do myśli samobójczych włącznie. Chorzy ci wymagają specjalistycznej opieki i stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Depresja alkoholowa wcale jednak nie musi mieć związku z próbą odstawienia alkoholu. Wręcz przeciwnie - może pojawić się u osób uzależnionych, które piją regularnie. Wtedy to właśnie alkohol nasila melancholię, przypomina o smutnych wydarzeniach, a dopiero wypicie jego dużej ilości umożliwia uwolnienie się od złych myśli. Czasami też najpierw pacjent z różnych powodów zaczyna cierpieć na depresję i z jej powodu zaczyna sięgać po alkohol. 

Widać zatem, że w przypadku picia alkoholu można mówić o depresji w przebiegu alkoholizmu i o alkoholizmie wtórnym do depresji. Bez względu na jej rodzaj chory wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej i stosowania leków przeciwdepresyjnych. Wyjście z choroby bywa trudne, dlatego też poza pomocą lekarską niezmiernie ważne jest wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Można tez śmiało stwierdzić, że najlepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której zaczynamy nadużywać alkoholu - trzeba zachować umiar we wszystkim, co się robi i wtedy można uniknąć wielu poważnych konsekwencji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij