Kosmetyki dla mężczyzn. Czym się różnią od damskich wersji?
Magdalena Wierucka-Rybak

Kosmetyki dla mężczyzn. Czym się różnią od damskich wersji?

Badając strukturę skóry, zazwyczaj zwraca się uwagę na kolor oraz jej wiek. Coraz częściej porusza się także zmiany strukturalne dotyczące płci. Pomimo, że są one minimalne, to jednak różnice spowodowane wydzielaniem testosteronu, wpływają w znaczący sposób na funkcję skóry mężczyzn. Z myślą o nich, przemysł kosmetyczny proponuje specjalną gamę kosmetyków, która sprosta wymaganiom każdego pana.

Budowa skóry u płci męskiej

  • Cechą charakterystyczną, wyróżniającą budowę skóry mężczyzny, jest jej grubość. W porównaniu do delikatnej i cienkiej struktury skóry płci „pięknej”, skóra panów jest grubsza i bardziej tłusta. Ich naskórek posiada większą ilość komórek w warstwie rogowej. Ponadto, skóra właściwa bogatsza we włókna kolagenowe i elastylowe, zwiększa odporność mechaniczną na urazy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest również tkanka podskórna, która ściśle przylega do skóry właściwej. Jest ona uboższa w komórki tłuszczowe, ale bogatsza we włókna kolagenowe, co zmniejsza możliwość powstawania obrzęków czy cellulitu. 
  • Skóra mężczyzny ma bardziej kwaśny odczyn, niż kobiety. Wpływ na jej pH ma przede wszystkim większa ilość gruczołów łojowych, które podlegają bezpośrednio wpływom androgenów, w tym testosteronu. Ponadto, skóra mężczyzny nie tylko szybciej się poci, co również związane jest z większą ilością gruczołów potowych, ale również pot charakteryzuje się intensywniejszym zapachem.
  •  Zazwyczaj nie jest szczególnie wrażliwa, a także lepiej toleruje produkty o wyższym pH. Atutem, wydaje się być regularne nawilżenie. Rzadko spotyka się u mężczyzn skórę suchą. Zdarza się, że niektórzy panowie mogą zauważyć suchość naskórka po 60 roku życia, podczas gdy kobiety, z problemem suchości, borykają się nawet całe dorosłe życie.
  • Wszystkie powyższe właściwości budowy sprzyjają wolniejszemu starzeniu się skóry mężczyzny. Starzenie się, można przyrównać do starzenia się skóry pań, u których występuje cera tłusta. Zmarszczki pojawiają się później, ale w postaci głębszych linii.
  • Omawiając różnice budowy skóry, warto wspomnieć o jej przydatkach. Do przydatków skóry należą m.in. paznokcie. Mężczyźni posiadają paznokcie, których grubość płytki wynosi najwyżej 0,4 mm. Warto pamiętać, że ze względu na rodzaj pracy, najczęściej fizycznej, mogą one ulegać łuszczeniu, pękaniu czy rozdwajaniu. Z kolei owłosienie, podlegające ścisłym wpływom androgenów, które warunkują rozwój drugo- i trzecio-rzędowych cech płciowych, rozwija się inaczej i rośnie w charakterystycznych miejscach zależnych od płci. U mężczyzn ponadto, występuje większa ilość układu włosowego.
  • Częstą dolegliwością aparatu włosowego jest zapalenie mieszków włosowych, rogowacenie mieszkowe czy łysienie androgenowe. Szczególnie mężczyźni narażeni są, ze względu na wpływ androgenów, na choroby o podłożu łojotokowym tj. trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry.

Kosmetyki dla Panów

Mężczyźni coraz częściej sięgają po produkty, opracowane pod kątem potrzeb ich aktywnego życia, nie ograniczając się do typowo „męskich” ich zastosowań np. preparatów do golenia. W związku z specyficznymi dolegliwościami skóry mężczyzn, do których należą obok wymienionych również podrażnienia, świecenie się naskórka, czy pogorszenie estetyki wyglądu związane ze spadkiem jędrności i elastyczności skóry, firmy kosmetyczne poszły o krok do przodu, tworząc serie specjalistycznych, nowoczesnych i skutecznych kosmetyków dla wymagających panów.

Powiązane produkty

Czym kieruje się mężczyzna przy wyborze kosmetyków?

  • Przede wszystkim zapach. Mężczyźni preferują i chcą pachnieć męsko. Raczej wielu mężczyzn nie skorzystałoby z wyboru nałożenia kremu po goleniu o zapachu róży, a następnie balsamu o zapachu delikatnego fiołka. Płeć charakteryzuje zapach. Kobiety preferują kwieciste nuty, natomiast mężczyźni oparte o przyprawy i zapachy drzewne, bądź o morskim i odświeżającym aromacie. Dlatego przemysł perfumeryjny jest wykorzystywany w przypadku tworzenia linii zapachowych dla kosmetyków przeznaczonych dla panów w ten sposób, aby dobrana kompozycja zapachowa, nie pozostawiała wątpliwości, co do ich męskiego charakteru.
  • Po drugie, mężczyźni lubią kosmetyki, które są proste w użyciu. Najlepsze dla nich okazują się kosmetyki z dozownikiem, które ułatwiają aplikację kremu. Preparaty te nie tylko nie sprawiają kłopotu z otwarciem, ale i aplikacją. Panie preferują przeróżne formy, począwszy od ampułek, płatków, pudrów, a skończywszy na produktach, które należy przed użyciem odmierzyć. Dlatego też filozofia tworzenia linii produktów dla kobiet, różni się od tej dla mężczyzn.
  • Po trzecie, wielofunkcyjność. Który z panów posiada w swojej kosmetyczne tysiące produktów?  Mężczyźni cenią prostotę. Najlepszym wyborem okazują się serie, dobrane w zależności od wieku mężczyzny, w skład których, wchodzi kilka produktów pielęgnacyjnych. Dla większości młodych panów, produkty do golenia, stanowią podstawę pielęgnacji. Wraz z wiekiem, ich półka poszerza się o dezodoranty, kosmetyki pod prysznic, a z czasem i kremy. Dlatego, biorąc pod uwagę preferencję mężczyzn, producenci starają się stworzyć linie produktów, których wielofunkcyjność zaspokoi potrzeby skóry. Przykładem mogą być kosmetyki pod prysznic w postaci 2w1, typu żel+szampon, co stanowi dużą wygodę i ogranicza konieczność noszenia wielu produktów np. na siłownię.

Ważna jest konsystencja

Najbardziej pożądaną konsystencją kosmetyków dla panów jest lekki krem, czasami zbliżony do formy żelowej. Takie preparaty, łatwo rozprowadzają się po skórze, nawet z zarostem, i szybko wchłaniają, nie pozostawiając uczucia lepkości i tłustości. Mężczyźni zazwyczaj unikają produktów tłustych, po których zastosowaniu skóra będzie błyszczała; oraz tzw. ciężkich, które długo pozostają na skórze. W przypadku pań, takie cechy są pożądane, w związku z innym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej naskórka. Natomiast składniki tłuszczowe, stosuje się w przypadku cery męskiej dojrzałej. 

Podrażnienia

Codzienna pielęgnacja związana z usuwaniem owłosienia z twarzy, może prowadzić do podrażnień i mikrouszkodzeń. Skóra po goleniu pozbawiona jest naturalnych składników nawilżających i natłuszczających, a ostrze, usuwa wierzchnią warstwę naskórka. Powoduje to często uczucie pieczenia i napięcia. Rezultatem jest również zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Dlatego też, wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Preparaty do golenia i po goleniu zawierają nie tylko w składzie składniki łagodzące i przeciwzapalne, ale również pozbawione są alkoholu. Panowie mogą wybierać również produkty polecane dla skór wrażliwych, a nawet hipoalergicznych.

Wśród preparatów do golenia, warto sięgnąć po kremy do skóry z problemem wrastających włosów. Wzbogacane są m.in. w mocznik, ułatwiający wydostanie się wrastającego włosa poza mieszek włosowy. Natomiast wiele balsamów po goleniu zawiera obok czynników łagodzących dodatkowo substancje przeciw zaczerwienieniom skóry. Nowością na rynku są tzw. zżelowane oleje. Ograniczają one nie tylko stany zapalne i podrażnienia, ale również odbudowują barierę lipidową naskórka, uszkodzoną w trakcie zabiegu golenia. Dzięki czemu skóra jest gładka i miła w dotyku.

Istnieje wiele fizjologicznych różnic pomiędzy skórą mężczyzny a kobiety. Dawniej, mężczyźni mogli wybierać jedynie wśród produktów do golenia. Obecnie, producenci oferują szeroką gamę produktów, dostosowanych do potrzeb swojej skóry. Produkty te, inne od linii dla kobiet, nie tylko uwzględniają te różnice, ale również dostosowane są do gusta nowoczesnego mężczyzny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij