Krwawienie dziąseł - przyczyny i zapobieganie
Justyna Wodowska

Krwawienie dziąseł - przyczyny i zapobieganie

Praktycznie każdy z nas myśli o zdrowiu zębów, ale mało kto o dziąsłach, które są przecież fundamentem pięknego, zdrowego uśmiechu. A co zrobić kiedy podczas szczotkowania pojawiają się ślady krwi?

Czy rezygnować ze szczotkowania?

Gdy dziąsła krwawią nie wolno rezygnować ze szczotkowania zębów. Przyczyną krwawienia może być jednak niewłaściwe (zbyt mocne) szczotkowanie. Pamiętajmy więc, że aby usunąć osad i nieczystości nie potrzebujemy dużej siły, wystarczy odpowiedni czas mycia oraz właściwa technika szczotkowania („wymiatanie”). Co wobec tego zmieniamy? Z pewnością wymieniamy szczoteczkę. Gdy dziąsła krwawią należy czasowo zastąpić używaną do tej pory średnio twardą szczoteczkę jej miękką wersją (najlepiej z małą główką, gdyż taką łatwiej jest dotrzeć do trudno dostępnych powierzchni). Zwracajmy też uwagę na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą czyścików międzyzębowych, nici lub irygatorów dentystycznych. Zasada działania tych ostatnich opiera się na mikrostrzałach wody połączonej z powietrzem. Mogą być one również używane z roztworem wybranego płynu do higieny jamy ustnej.

Kupujemy specjalną pastę. Na co zwrócić uwagę?

Osoby z krwawiącymi dziąsłami powinny wybierać pasty specjalistyczne, które zawierają składniki o szczególnych właściwościach:

  • mleczan glinu, kora dębu – chronią przed krwawieniem dziąseł, działają ściągająco
  • chlorheksydyna, bisabolol - działają bakteriostatycznie

  • alantoina, ekstrakt z siemienia lnianego - działają regenerująco

Dość często spotyka się kompozycje takich ziół jak kora dębu, kwiat goździka, kwiat rumianku, liść mięty, liść szałwii, korzeń pięciornika oraz olejek miętowy. Działanie pasty warto uzupełnić płynem do płukania ust z tej samej serii. Warto zwrócić jednak uwagę, żeby nie zawierał on alkoholu.

Powiązane produkty

Jak wspierać kondycję dziąseł, czyli koenzym Q10

Znane są kosmetyczne właściwości koenzymu Q10, powszechnie używanego jako składników przeciwzmarszczkowych kremów. Nie każdy jednak wie, że koenzym znalazł również zastosowanie w stomatologii pod postacią pastylek do ssania uwalniających ten składnik w jamie ustnej). Badania wykazały, że przyjmowanie koenzymu Q10 wpływa korzystnie na stan dziąseł, stymulując procesy naprawcze oraz regenerację tkanki przyzębia.

Przyczyny krwawiących dziąseł

Najbardziej oczywistym powodem krwawienia są po prostu mechaniczne uszkodzenie dziąsła np. przez zbyt twardą szczoteczkę do zębów. Inne możliwe przyczyny to m.in.: niedobory witamin (zwłaszcza K), problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, niektóre choroby wątroby czy niewłaściwe stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Przyczyną krwawienia dziąseł mogą być również stany zapalne lub paradontoza (prowadzi do odsłaniania szyjek zębów, ich chwiejności, a w końcowym stadium powoduje wypadanie zębów), ale także bruksizm (czyli mimowolne, bezwiedne zgrzytanie zębami).

Grupy ryzyka

Na krwawienie dziąseł narażone są kobiety w ciąży. W tym szczególnym okresie kobieta doświadcza bowiem szeregu zmian hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu na wrażliwość zębów i narażenie dziąseł na infekcje. Symptomy pojawiają się u kobiet najczęściej na początku drugiego lub trzeciego miesiąca ciąży i stopniowo mogą się nasilać. Narażeni są również palacze. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku tej grupy choroby dziąseł wykrywa się później, gdyż nikotyna oraz inne substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą upośledzać przepływ krwi i w ten sposób maskować alarmujące symptomy. W grupie ryzyka są także diabetycy, zwłaszcza wtedy, gdy kontrola poziomu cukru we krwi jest nieefektywna (np. z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich).

Pomoc specjalisty - periodontologa

Działem stomatologii zajmującym się leczeniem dziąseł i innych tkanek otaczających zęby jest periodontologia. Plan leczenia jest zawsze indywidualny i dopasowany do każdego pacjenta, zaprojektowany na podstawie wywiadu oraz badań. Stosowane rozwiązania to skaling (zabieg polega na usunięciu złogów nazębnych przy pomocy energii drgań ultradźwiękowych skalera), piaskowanie (to skierowanie na całą powierzchnię zębów, specjalnie preparowanego piasku, pod wysokim ciśnieniem), kiretaż otwarty lub zamknięty, a niekiedy szynowanie zębów.

  • Krwawienie dziąseł nie jest powodem do rezygnacji z codziennego szczotkowania zębów.
  • W trosce o dziąsła i higienę jamy ustnej warto wymienić dotychczas używaną szczoteczkę na jej miękką alternatywę z małą główką, która pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Osoby z problemem krwawiących dziąseł powinny stosować pasty specjalistyczne.
  • Do najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł należą:

- mechaniczne uszkodzenie dziąsła,

- niedobory witamin (zwłaszcza K),

- problemy z krzepliwością krwi,

- cukrzyca,

- niektóre choroby wątroby,

- niewłaściwe stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

  • Przyczyną krwawienia dziąseł mogą być również stany zapalne lub paradontoza, a także bruksizm.
  • Na krwawienie dziąseł szczególnie narażone są kobiety w ciąży, palacze oraz diabetycy.
  • Lekarzem specjalizującym się w leczeniu dziąseł i innych tkanek otaczających zęby jest peridontolog.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij