Jad żmii i śluz ślimaka – nie obawiaj się!
Magdalena Wierucka-Rybak

Jad żmii i śluz ślimaka – nie obawiaj się!

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak jad żmii i śluz ślimaka, są stosowane obok jadu pszczelego i kiełbasianego, w kosmetyce i to z pełnym zrozumieniem. Liderem tych nowinek jest Japonia oraz Korea, w których to już od dawna wykorzystuje się ich dobroczynny wpływ na skórę.

Jad żmii – bezinwazyjna metoda anti-aging

Substratem kosmetycznym jest peptyd uzyskiwany ze żmii świątynnej (Temple Viper, Tropidolaemus Waglerrin), węża występującego w Malezji. Wykazuje on działanie podobne do botoxu. Działanie botoxu polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Powoduje to paraliż przewodnictwa impulsu nerwowego i zahamowanie kurczliwości komórek mięśniowych. Podobnie do botoxu działa jad żmii, który blokuje skurcz mięśni.

Jad żmii - właściwości

  • Jad żmii blokuje skurcz mięśni. Właściwości te wykorzystywane są w celu unieruchomienia i rozluźnienia mięśni mimicznych np. twarzy. Brak kurczliwości zmniejsza pogłębianie się już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych.
  • Stosowany na skórę ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz wygładzające.
  • Jad żmii ma działanie redukujące sińce. Właściwości te wykorzystuje się w preparatach do pielęgnacji okolic oczu.  
W kosmetyce i kosmetologii wykorzystuje się przede wszystkim syntetyczne pochodne tripeptydu naśladującego działanie toksyny, których cząsteczki są zdolne neutralizować mikroskurcze skóry, poprzez efekt naśladujący działanie jadu żmii. Warto podkreślić, że kosmetyki te są bezinwazyjną formą walki ze zmarszczkami i stanowią alternatywę dla zastrzyków z jadem kiełbasianym (botoxem). Ich główną zaletą jest blokowanie skurczu mięśni a nie paraliż, dzięki czemu preparaty te nie utrudniają mimiki twarzy.   

Śluz ze ślimaka, jako naturalny surowiec we współczesnej kosmetologii

Kolejną innowacyjną substancją jest śluz z ślimaka, produkowany w gruczołach znajdujących się w jego odnóżach. Pozyskuje się go z brunatnego ślimaka ogrodowego (Helix aspersa muller) czy ślimaka afrykańskiego (Achatina fulica). W 2006 roku został wpisany do rejestru jako „snail secretion filtrate”. Charakterystyczną jego cechą jest zdolność do wydzielania dwóch rodzajów śluzu – limosiny (limozyna) i cryptosiny (kryptozyna), która zawiera substancje aktywne, często produkowane dla przemysłu jako syntetyczne. Należy do nich przeciwzmarszczkowy kolagen i odpowiedzialna za elastyczność i sprężystość skóry elastyna. Ponadto śluz bogaty jest w silnie nawilżającą alantoinę, niezbędne do regeneracji witaminy A, C, E, oraz powodujący naturalną eksfoliacje kwas glikolowy. Dzięki zawartości antybiotyków, kryptozyna wykazuje działanie ochronne, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Śluz ze ślimaka - właściwości

  • Śluz ze ślimaka poprawia stan skóry z trądzikiem pospolitym i różowatym, poprawia elastyczność i wygładza blizny, w tym rozstępy.
  • Znalazł także zastosowanie w przypadku zmarszczek, gdyż stymuluje proliferację fibroblastów i syntezę kolagenu.
  • Ułatwiając migrację keratynocytów, komórek naskórka, wspomaga leczenie oparzeń posłonecznych, mechanicznych uszkodzeń skóry [1]. Działanie uzależnione jest od zawartości ekstraktu śluzu ślimaka. Znajdziemy delikatne preparaty z 5% ekstraktem, jak i serum ze stężeniem 30% - 70%.

Przypisy:

  1. Brieva A., Philips N., Tejedor R., Guerrero A., Pivel J.P, Alonso-Lebrero JL., Gonzalez S. Molecular basis for the regenerative properties of a secretion of the mollusk Cryptomphalus aspersa. Skin Pharmacol Physiol. 2008; 21(1):15-22.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij