Rozstępy i cellulit w ciąży – jak im zapobiec?
Magdalena Wierucka-Rybak

Rozstępy i cellulit w ciąży – jak im zapobiec?

Skóra w trakcie tych szczególnych 40 tygodni narażona jest na cellulit i rozstępy. Co sprzyja powstawaniu rozstępów i tzw. „skórki pomarańczowej”? Jak przyszła mama może im przeciwdziałać? Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów.

Przyczyny powstawania cellulitu w ciąży

Ciąża sprzyja powstawaniu tzw. „skórki pomarańczowej” ze względu na dużą ilość krążących we krwi hormonów. W czasie ciąży rośnie ilość estrogenów zwiększając przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, ich zawartość ulega przesączeniu do przestrzeni międzykomórkowej tanki podskórnej, powodując obrzęk. Ucisk tkanek zaburza krążenie, prowadząc do zmian w metabolizmie i funkcjonowaniu adipocytów, komórek tłuszczowych. Zmniejsza się nie tylko odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii, ale także i dostarczanie tlenu do komórek. Komórki tłuszczowe gromadzą coraz więcej tłuszczu, w postaci widocznych na skórze grudek. Dlatego warto od początku ciąży zastosować metody, zapobiegające powstawaniu niekorzystnych zmian. Przede wszystkim należy kontrolować masę ciała, zdrowo się odżywiać, oraz jeśli nie ma przeciwwskazań –ruszać się. W walce z cellulitem ułatwiają produkty kosmetyczne, przeznaczone do pielęgnacji mam, które są opracowane pod kątem kobiet w ciąży.

Rozstępy u kobiet ciężarnych

Z drugiej strony powiększanie się brzuszka i piersi również może być przyczyną powstania rozstępów. Te wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry o linijnym układzie, przyszła mama może zauważyć już w 6 miesiącu ciąży. Rozstępy powstają w dwóch fazach: w pierwszej, zmiany mają charakter sinoczerwonych pasm. Na tym etapie pozbycie się ich jest stosunkowo łatwe. Natomiast, kiedy przybierają one kolor perłowo–biały (druga faza), nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, dlatego w efekcie na skórze pozostają widoczne białe prążki, które są wyczuwalne przy dotyku.

Powiązane produkty

Postępowanie pielęgnacyjne w przypadku cellulitu i rozstępów

Pielęgnacja skóry szczególnie narażonej na możliwość powstawania cellulitu oraz rozstępów przyszłej mamy powinna rozpocząć się już na etapie planowania ciąży, i trwać w trakcie laktacji. Warto w tym celu od samego początku stosować substancje aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych, które zapewnią odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie, a także pobudzą odnowę komórkową i korzystnie wpłyną na stan naczyń krwionośnych, ujędrnią i wzmocnią skórę. Szukajmy wyciągu ze skrzypu polnego, pięciornika czy oleju z kiełków pszenicy, o działaniu ujędrniającym. Olej z wiesiołka, lnicznika i krokosza dodatkowo uelastycznią skórę. Preparaty o dużej zawartości lecytyny i witaminy E dodatkowo działają antywolnorodnikowo, zapobiegając degradacji włókien kolagenowych i elastynowych. Natomiast wyciąg z czerwonego wina, z morszczyna, bluszczu i wąkrota azjatycka (Centella asiatica), usprawniają krążenie krwi i przyspieszają metabolizm komórkowy. Olej arganowy przyspieszy również metabolizm komórkowy. Działanie antycellulitowe i antyrozstępowe ma także olej makadamia, zawierający w swoim składzie kwasy tłuszczowe, ochraniające błonę komórkową i regenerujące skórę. Można również zastosować preparaty z L-karnityną, która przyspieszy spalanie tłuszczu. Dodatkowo ma ona właściwości antycellulitowe. Unikać należy kofeiny, popularnego składnika preparatów antycellulitowych. Pomimo, że wchłanianie zawartej w kosmetyku kofeiny jest znikome, jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Zanim jednak zastosujesz krem/serum na skórę warto wykonać lekki drenaż, za pomocą np. szorstkiej rękawicy, oraz wykonać peeling. Usuwając martwe komórki naskórka, ułatwimy wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Na tak przygotowaną skórę, należy nałożyć preparat. W tym celu należy wykorzystać podczas jednej aplikacji około 20–30 ml preparatu, których podstawą są substancje pochodzenia roślinnego. Wcieraj kosmetyk rano i wieczorem.

Pamiętaj: tylko regularne stosowanie przyniesie rezultaty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij