Rośliny o trujących owocach – część 1
Katarzyna Szulik

Rośliny o trujących owocach – część 1

Sezon na jagody i porzeczki właśnie się rozpoczął, a wraz z dobrze znanymi owocami na krzewach i pojawiają się ich trujący krewniacy o łudząco podobnym wyglądzie. Czarny bez, wilcza jagoda czy wawrzynek wilczełyko mogą wyglądać apetycznie, ale ich zjedzenie może skończyć się rozstrojem żołądka, a nawet śmiercią.

Dziki bez czarny

Owoce i kwiaty dzikiego bzu, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, są pełne cennych składników odżywczych, dlatego służą do wyrobu nalewek i soków, jednak w niektórych postaciach mogą być niebezpieczne. Spożycie zbyt dużych ilości czarnych owoców może prowadzić do problemów żołądkowych, duszności i zawrotów głowy, przy czym więcej szkodliwych składników mają niedojrzałe owoce czarnego bzu.

Pokrzyk wilcza jagoda

Należy do najniebezpieczniejszych roślin jadalnych, ponieważ spożycie nawet niewielkiej liczby owoców może skutkować śmiercią. W przypadku dzieci wystarczą nawet 3 jagody, natomiast u dorosłych kilkanaście jest w stanie spowodować zgon. Szkodliwe działanie ma każda część rośliny więc do zatrucia może dojść nawet przez dotykanie jej liści, a szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się toksyn do oczu. Substancją odpowiedzialną za szkodliwe działanie wilczej jagody jest atropina, która poraża układ nerwowy. Po zatruciu możemy doświadczyć wysychania śluzówek i suchości w  gardle, zmian skórnych, zaburzeń rytmu serca, gorączki, drgawek i omamów wzrokowych oraz słuchowych.

Powiązane produkty

Wawrzynek wilczełyko

Roślina, która owocuje w czerwcu i lipcu, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zatrucie może powodować zjedzenie nie tylko jej owoców czy liści, ale też przypadkowy kontakt z płynem z kory, ponieważ toksyczne substancje mogą przedostać się do organizmu przez skórę. Owoce wawrzynka, znajdującego się pod ścisłą ochroną, są okrągłe i kuliste, a ich jedzenie może prowadzić do śmierci (w przypadku dzieci wystarczy nawet jedna jagoda!). Do ciężkich objawów zatrucia zaliczają się również zaburzenia pracy serca, uszkodzenia nerek, bóle i zawroty głowy, drgawki i duszności.

Śnieguliczka

Białe owoce często służą dzieciom do zabawy, bo po nadepnięciu wydaja charakterystyczny dźwięk. Trzeba jednak uważać, żeby nie rozgnieść śnieguliczek w dłoni, ponieważ ich sok w kontakcie ze skórą może wywołać reakcję alergiczną. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zjedzenie białych owoców, co prowadzi nie tylko do problemów żołądkowych, ale nawet zaburzeń świadomości.

Ligustr pospolity

Wysoki krzew o czarnych owocach jest często spotykany w żywopłotach i ceniony za pięknie pachnące kwiaty, których aromat przypomina bez. Jego owoce, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, zdecydowanie nie nadają się do jedzenia, ponieważ wywołują silne zatrucia pokarmowe, objawiające się biegunką i wymiotami. Zjedzenie większych ilości może prowadzić nawet do zgonu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij