Wizualiacja męt w oku na tle nieba z chmurami
Paulina Kłos-Wojtczak

Widzisz dziwne robaczki przed oczami? To męty w oku – czym są, skąd się biorą?

Męty w oku, opisywane między innymi jako latające muszki pojawiające się przed oczami to częsty problem zgłaszany w gabinetach okulistycznych. Przyczyną ich powstawania jest nagromadzenie w ciele szklistym skupisk włókien kolagenowych. O czym świadczy ta przypadłość? Jak można się jej pozbyć?

Szacuje się, że na całym świecie żyją miliony osób, które borykają się z problemem mętów w oku. Mogą pojawić się już w młodym wieku, nawet u kilkuletniego dziecka, czy niemowlaka. Przez pacjentów opisywane są jako ruchome robaczki, cienie, czarne plamki, a także niteczki. W większości przypadków zjawisko to nie jest groźne, jednak gdy w polu widzenia zaczyna ich przybywać, konieczna jest wizyta u okulisty.

Co to są męty w oku?

Męty w oku, a mówiąc bardziej precyzyjnie zmętnienie ciałka szklistego (myodesopsia) może powstawać już w życiu płodowym. Jednakże są to odosobnione przypadki, ponieważ ryzyko pojawienia się męt w oku, rośnie wraz z wiekiem. Jest to związane z naturalnymi procesami degeneracji siatkówki.

Latające robaczki, które od czasu do czasu pojawiają się polu widzenia, świadczą o zwyrodnieniu żelu ciałka szklistego, co zmienia jego architekturę. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się skupisk włókien kolagenowych, a to z kolei daje charakterystyczne zmętnienie obrazu. Jest to szczególnie widoczne, gdy patrzy się na jasne niebo lub białe powierzchnie np. śnieg.

Czy męty w oku mogą zniknąć? Na ogół wystarczy powodzić wzrokiem w górę, dół i na boki, a problem rozwiązuje się sam. Szybkie ruchy gałek ocznych powodują przesunięcie złogów w inne obszary ciała szklistego, co przestaje zaburzać pole widzenia.

Męty w oku – przyczyny ich powstawania

Czy męty w oku są niebezpieczne? Zazwyczaj nie, ponieważ są związane z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi w nim do nasilenia procesów rozpadu kolagenu, a także kwasu hialuronowego. Te i inne produkty metabolizmu rzucają cień na siatkówkę, co daje obraz mętów. Niemniej jednak pojawienie się mętów w oku jest czasami oznaką problemów ze zdrowiem. Szczególnie gdy jest ich w polu widzenia sporo, co utrudnia normalne funkcjonowanie, np. czytanie lub prowadzenie samochodu.

Do najczęstszych, patofizjologicznych przyczyn pojawienia się męt w oku zaliczają się:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • retinopatia cukrzycowa,
  • odwarstwienie siatkówki lub ciałka szklistego,
  • mechaniczne uszkodzenie gałki ocznej,
  • zanik tętnicy hialinowej (pojawia się już w życiu płodowym),
  • zapalenie błony naczyniowej lub nerwu wzrokowego.

Powiązane produkty

Czy męty w oku powinno się leczyć?

Zmętnienie ciała szklistego, szczególnie w dużej ilości, może utrudnić codzienne funkcjonowanie, w tym takie czynności, jak czytanie, jazdę samochodem, czy też pracę przy komputerze. Na szczęście istnieją domowe sposoby na męty w oku, a także metody farmakologiczne. W groźniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Leczenie męt w oku uzależnione jest bowiem od przyczyny, które je wywołała.

Domowe sposoby na męty w oku

Jeśli męty w oczach zaczynają być uciążliwą dolegliwością, warto w pierwszej kolejności wypróbować najprostszych metod. Mowa tutaj o ćwiczeniach gałek ocznych, którymi należy kilkakrotnie poruszać w różnych kierunkach.

Wyniki badań naukowych wykazały, że stosowanie witaminy C może być skutecznym wsparciem leczenia męt w oku. Jest to związane z tym, że kwas askorbinowy jest silnym antyoksydantem, który skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, a także hamuje glikację włókien kolagenowych.

Naturalne leczenie męt w oku polega również na użyciu kropel na bazie jodku potasu. Nie zawsze wykazują one jednak dużą skuteczność. Podkreślić należy, że zakraplanie gałki ocznej wodą utlenioną nie ma żadnych podstaw naukowych, a co za tym idzie, nie dowiedziono ich skuteczności w niwelowaniu tej dolegliwości.

Męty w oku – leczenie

Jak leczyć męty w oku metodami farmakologicznymi? Dokładny rodzaj leczenia musi być indywidualnie dobrany przez okulistę. Na podstawie badań optometrycznych, lekarz ocenia, jak blisko siatkówki zlokalizowane są złogi i jaka jest ich ilość. Aby móc uwidocznić maksymalną część obwodową siatkówki, konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę.

Jakie leki i zioła na męty warto stosować? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które można stosować profilaktycznie celem wzmocnienia narządu wzrokowego i opóźnienia procesów jego degeneracji. Zawierają one w składzie m.in. luteinę, taurynę i witaminę C. Są dostępne bez recepty.

Zabieg chirurgiczny na męty w oku

Witrektomia, inaczej wycięcie ciałka szklistego, zaliczane jest do najskuteczniejszych metod pozbywania się męt z gałek ocznych. Wykonuje się go z użyciem specjalistycznych sprzętów i mikroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Co ważne, witrektomię można wykonać w ramach NFZ.

Witrektomię stosuje się wyłącznie w określonych przypadkach, ponieważ związane są z nią możliwe powikłania, w tym zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, czy też infekcje bakteryjne.

Istnieje także laserowa metoda rozpuszczania męt w oku i nosi nazwę witreolizy YAG. Wiązka lasera doprowadza do dosłownego wyparowania zmętnień, co daje natychmiastowy efekt.

  1. M. Kubiaczyk, Męty w ciele szklistym, „Przegląd Okulistyczny”, nr 3(47), 2012.
  2. A. Nowosielska, Witrektomia – nowe wskazania do techniki operacyjnej, „Ophthatherapy”, nr 3(11), 2016.
  3. P. Sobolewski, Witreoliza i zwyrodnienie ciała szklistego – zapobieganie, leczenie i rozpoznawanie, „Okulistyka po Dyplomie”, nr 01, 2015.
  4. I. Yadav, S.D. Purohit, H. Singh i in., Vitreous substitutes: An overview of the properties, importance, and development, „Journal of biomedical materials research”, nr 109(8), 2021.
  5. Czym są męty i jakie są ich przyczyny?, „leczeniemetow.pl” [online], https://leczeniemetow.pl/czym-sa-mety-i-jakie-sa-ich-przyczyny [dostęp 22.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij