Higieniczna wyprawka dla noworodka
Jerzy Starzyński

Higieniczna wyprawka dla noworodka

Zanim nowonarodzone dziecko przybędzie z mamą do domu należy przygotować dla niego higieniczną wyprawkę. Środki niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dostępne są w aptekach.

Pierwsze zakupy

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w 70-proc. spirytus i wodny roztwór fioletu gencjany, czyli pioktaninę lub inne środki, które są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji kikuta pępowiny, z którym dziecko wraca do domu ze szpitala.

Warto też kupić także pałeczki z wacikami, gdyż nimi najdokładniej pielęgnuje się kikut. Potrzebne będą jałowe gaziki np. 5-centymetrowe, do zabezpieczenia kikuta, a także do przemywania oczu dziecka.

Przyda się także środek do przemywania okolic pupy w razie wystąpienia podrażnień oraz sól fizjologiczna jałowa w ampułkach, czyli roztwór obojętny, który świetnie nadaje się do przepłukiwania noska małego dziecka w przypadku kataru czy ropiejących oczu dziecka cierpiącego na zapalenie spojówek.

Jak pielęgnować?

Najważniejszą czynnością przy pielęgnacji niemowlęcia w pierwszych tygodniach życia dziecka jest przewijanie.

Pieluchy zmienia się nawet do 20-30 razy w ciągu dnia. Kontakt ciała z wilgotną lub zabrudzoną pieluchą powoduje, że skóra na pośladkach staje się zaczerwieniona lub podrażniona. Najlepiej nie dopuszczać do takiego stanu.

Przy każdej zmianie pieluch należy dokładnie oczyścić pupę i podbrzusze dziecka z resztek moczu i kału używając do tego specjalnych tamponów z waty kupionych w aptece lub wykonanych samodzielnie z waty paczkowanej.

Dobrze jest przemywać okolice pupy naparem z rumianku, a następnie osuszyć tę okolicę dokładnie kolejnym wacikiem i zastosować specjalną zasypkę dla niemowląt w pudrze. Można używać także specjalnych nawilżonych chusteczek.

W razie wystąpienia podrażnień, (gdy zawiodły puder dla niemowląt i kremy pielęgnacyjne i na skórze dziecka pojawiły się i odparzenia), należy okolice pupy dokładnie posmarować specjalnymi kremami lub maściami dostępnymi w aptece bez recepty.

W skład kremów do pielęgnacji niemowląt, w zależności od rodzaju i przeznaczenia, wchodzą między innymi euceryna, linomag, lanolina, wazelina biała, tlenek cynku, benzoesan benzylu, cynamonian benzylu, alkohol benzylowy, woda destylowana, parafina ciekła, wosk, benzoesan sodu.

Jeżeli u dziecka wystąpi już stan zapalny skóry objawy te złagodzą także kąpiele w rumianku lub w wodzie z dodatkiem krochmalu. Po kąpieli skórę należy dokładnie osuszyć, a następnie nasmarować jednym odpowiednim preparatem.

Gdy na skórze nie ma podrażnień wystarczy po kąpieli natłuścić ją przy użyciu specjalnej oliwki dla niemowląt. Należy posmarować oliwką wszystkie fałdy skórne na ciele dziecka. Oliwka to podstawowy środek pielęgnacyjny w wyprawce dziecka. Może ona posłużyć także do zwalczania objawów ciemieniuchy na główce dziecka, a w chłodne, zimowe dni możemy użyć tej samej oliwki do nasmarowania skóry twarzy dziecka, aby w ten sposób zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu.

Powiązane produkty

Gdy pojawią się problemy

Kiedy na skórze dziecka zaczynają się pojawiać liszajowate, plackowate, zaczerwienione obszary z tendencją do łuszczenia się skóry jest to jeden z sygnałów nietolerancji lub alergii pokarmowej. Takim zmianom skórnym może towarzyszyć uczucie świądu.

Należy łagodzić takie odczucia, aby dziecko nie próbowało się drapać, co może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych. Podrażnioną skórę należy chronić przed wysuszeniem. Wówczas do kąpieli dziecka należy dolewać preparaty nawilżające np. emulsję do kąpieli leczniczej zawierająca parafinę, która natłuszcza skórę.

Kąpiel niemowlęcia w wodzie z dodatkiem preparatu powinna trwać kilka minut, temperatura kąpieli powinna wynosić 36-37 stopni. Starsze dzieci można kąpać 15-20 minut. Jako miarki można używać nakrętki od butelki. Do preparatów dołączona jest ulotka, która określa zasady dawkowania zależnie od wieku dziecka. Preparaty sporządzane są na bazie oleju sojowego lub na bazie oleju arachidowego i płynnej parafiny.

Uwaga - zima

W okresie zimy w pielęgnacji naszego dziecka bardzo ważne jest zabezpieczenie skóry rąk i twarzy pociech przed działaniem mrozu chłody i wilgoci.

Już teraz wychodząc z maluchem na spacer trzeba jego twarz dokładnie nasmarować specjalnym kremem ochronnym. Powinien to być krem półtłusty z witaminami, dostosowany do wieku dziecka. Dobrze jest używać kremu z filtrem powstrzymującym promieniowanie ultrafioletowe. Nie należy natomiast o tej porze roku stosować kremów nawilżających. (Uwaga: W sprawie doboru odpowiedniej maści lub kremu należy skonsultować się z lekarzem-pediatrą lub farmaceutą).

Zawarta w preparatach i maściach lanolina tworzy naturalną barierę ochronną przed substancjami podrażniającymi skórę np. moczem. Alkohol benzylowy ma działanie znieczulające, więc szybko uśmierza ból i łagodzi pieczenie wywołane przez podrażnienie. Tlenek cynku pomaga w gojeniu się zmian skórnych oraz posiada działanie przeciwzapalne Benzoesan i cynamonian benzylu wspomagają i przyspieszają proces gojenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

    Alergia stała się sztandarową dolegliwością dzieci żyjących w cywilizowanym świecie. Nadwrażliwość na pyłki roślin, składniki kurzu, sierść zwierząt czy inne czynniki chemiczne wiąże się, niestety, z zanieczyszczeniem środowiska. Jeszcze sto lat temu, katar sienny był praktycznie nieznany.

  • Witaminy dla niemowląt i dzieci. Co warto podawać dziecku, by wzmocnić jego odporność?

    Witaminy to substancje, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy są bardzo ważne w okresie wzrostu, który przypada na wiek dziecięcy, musimy więc zadbać, aby dziecko otrzymywało je we właściwych proporcjach.

  • Dysplazja stawów biodrowych

    Wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego (dysplazja) to jedna z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy. Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, którym obarczonych jest od 5 do 6 proc. dzieci, kilka razy częściej wada występuje u dziewczynek. Bardzo trudno jest ustalić bezpośrednią przyczynę u konkretnego dziecka. Do powstania takich nieprawidłowości dochodzi najczęściej w czasie życia płodowego, a istniejące zmiany mogą nasilić się w okresie okołoporodowym. Nie istnieje możliwość stwierdzenia wady przed porodem, dysplazję diagnozuje się w pierwszych dniach życia dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij