W Szwecji paracetamol tylko w aptekach
Katarzyna Szulik

W Szwecji paracetamol tylko w aptekach

Popularne tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol znikną ze szwedzkich sklepów w listopadzie tego roku. Będzie je można kupić tylko w aptekach. Szwedzki urząd ds. leków Läkemedelsverket podał, że decyzja została podjęta ze względu na rosnącą liczbę zatruć paracetamolem, zarówno przypadkowych, jak i wynikających z prób samobójczych.

Przedstawiciele Läkemedelsverket wskazują, że po 2009 r., kiedy to dopuszczono możliwość sprzedaży paracetamolu poza aptekami, liczba zatruć przeciwbólowymi tabletkami wzrosła z 1100 do 1500 przypadków rocznie. Pomiędzy 2000 a 2013 rokiem zanotowano w tym względzie dwukrotny wzrost.

Rolf Gedeborg z Läkemedelsverket poinformował, że w 85 proc. zatrucia są efektem celowego przedawkowania leków. Problem ten dotyczy głównie młodych ludzi, a szczególnie kobiet. Urzędnicy uważają, że tabletki z paracetamolem są wybierane przez osoby, które podejmują próby samobójcze pod wpływem nagłego impulsu. Środki przeciwbólowe są po prostu łatwo dostępne.

Läkemedelsverket przypomina, że paracetamol zażywany zgodnie zaleceniami jest bezpieczny dla zdrowia. Środek ten w formie czopków i tabletek musujących wciąż będzie oferowany w sklepach.

Z decyzją urzędu ds. leków nie zgadzają się handlowcy. Twierdzą oni, że nie ma dowodów na to, że osoby, które celowo przedawkowują paracetamol zaopatrują się w niego w sklepach. Wskazują równocześnie, że w Szwecji w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba aptek, które w dodatku wydłużają swoje godziny pracy. Ponadto apteki sprzedają paracetamol bez ograniczeń wiekowych, w odróżnieniu od sklepów.

Źródło: PAP/Wyborcza.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij