Przegląd zielonych warzyw — część 1
Ewelina Sternik

Przegląd zielonych warzyw — część 1

Skoro mamy wiosnę, pora zagrać w zielone, przede wszystkim na talerzu. Zielone warzywa są zdrowe i niskokaloryczne, a chlorofil odpowiedzialny za ich świeżą barwę wspomaga detoksykację oraz odnowę organizmu. Warzywa omówione w pierwszej części naszego przeglądu mogą zastąpić sól, walczą z pajączkami i wzmacniają organizm przyszłej mamy.

Brokuł

Choć zawiera bardzo dużo potasu i witamin C, A, B1 oraz B2, to najważniejszym jego składnikiem jest sulforafan — związek, którego właściwości mogą być istotne z punktu prewencji chorób nowotworowych. 

Okazuje się jednak, że skorzystanie z dobroczynnych właściwości brokuła jest możliwe tylko wtedy, gdy się go odpowiednio przygotuje. Zakazane jest blanszowanie w temperaturze powyżej 85 stopni lub mrożenie, bo wtedy zanika sulforafan. Najlepiej jest więc zanurzać brokuła w wodzie ogrzanej do 75 stopni lub gotować na parze.

Szczypiorek

To idealne warzywo dla tych, którzy lubią zdrowo zjeść. Po pierwsze bowiem można nim zastępować szkodliwą w dużych ilościach sól, a po drugie wspomaga on trawienie i dodaje apetytu. Oczywiście, nie można przesadzać, bo jedzony zbyt często i w dużych ilościach ma działania przeczyszczające.

Podobnie jak brokuł, szczypiorek zawiera bardzo dużo witamin C, B1 oraz B2, a także całą masę pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi magnez, wapń czy potas. To sprawia, że wspomaga on odporność i zabija bakterie. Właściwości prozdrowotne to nie wszystko. Zawarta w szczypiorku siarka pozwala cieszyć się gładką skórą oraz mocnymi włosami i paznokciami.

Powiązane produkty

Zielona papryka

To idealne warzywo dla kobiet w ciąży. Zawiera bowiem kwas foliowy, który wpływa na rozwój płodu, ułatwia dziedziczenie materiału genetycznego, a także poprawia samopoczucie matki.

Zielona papryka chroni również przed chorobami serca i rakiem, ponieważ zawiera witaminę C, sole mineralne i flawonoidy. Niektórzy stosują zieloną paprykę jako afrodyzjak, głównie dlatego, że warzywo jest bogate w witaminę E, która odmładza i poprawia nasze samopoczucie.

Zielone szparagi

Przed laty były stosowane przez znachorów do leczenia chorych zębów i skołatanych nerwów. Dziś wiadomo z całą pewnością, że chronią przed zachorowaniem na raka dzięki dużej zawartości kwasu foliowego. Szparagi wspomagają również gospodarkę wodną organizmu.

Sięgać po nie powinny także osoby przebywające na diecie. Szparagi mają bowiem niewiele kalorii, ale ze względu na dużą ilość białka są sycące i pożywne. Działają również przeczyszczająco.

Dodatkowo, zawarta w nich witamina C oraz składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, potas) wzmacniają skórę oraz zabezpieczają naczynka włosowate przed pękaniem. Dzięki temu można się uchronić na przykład przed pajączkami i żylakami.

Cukinia

To wyjątkowo delikatne dla żołądka warzywo, dlatego eksperci zalecają je podawać nawet tym dzieciom, które dopiero co skończyły pierwszy rok życia. Cukinia jest lekkostrawna i niskokaloryczna, ale również sycąca.

Warzywo zawiera witaminy B1, B2, C oraz prowitaminę A, która chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki niej przyswoimy również potas, żelazo i wapń, czyli składniki niezbędne dla prawidłowej pracy serca i ochrony kości przed łamaniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywana przez osoby praktykujące niekonwencjonalne metody terapii różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

    Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij