Czy okulary, które nosi Bono mają związek z jaskrą wykrytą u gwiazdy?
Katarzyna Szulik

Czy okulary, które nosi Bono mają związek z jaskrą wykrytą u gwiazdy?

Lidera grupy U2 kojarzymy nie tylko z dokonaniami muzycznymi, ale też ciemnymi okularami, z którymi praktycznie się nie rozstaje. W udzielonym kilka miesięcy temu wywiadzie wokalista przyznał, że nosi je z powodów zdrowotnych, ponieważ od 20 lat cierpi na jaskrę. W świetle aktualnej wiedzy medycznej to tłumaczenie jest jednak dalekie od prawdy.

Jaskra jest chorobą oczu ściśle związaną ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w skrajnych przypadkach prowadzi do ostrego ataku jaskry objawiającego się ostrym bólem oka, silnym bólem głowy, nudnościami oraz wymiotami. W tym kontekście noszenie ciemnych okularów nie tylko nie przynosi chorym żadnej ulgi, ale wręcz zagraża ich zdrowiu. Przy niektórych typach schorzenia ciemne szkła są wręcz surowo zakazane, ponieważ w ciemności źrenice się rozszerzają, powodując wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei może doprowadzić do zablokowania kąta widzenia i wystąpienia ostrego ataku. Jedyną przyczyną, dla której chory na jaskrę mógłby nosić ciemne okulary, jest chęć zamaskowania zmian anatomicznych oczu powstałych w związku z wrodzonymi lub nabytymi chorobami. Zdjęcia i materiały video z udziałem Bono dowodzą, że muzyk nie ma tego problemu, więc tłumaczenie noszenia okularów jaskrą nie ma podparcia w faktach.

Jaskra należy do groźnych  chorób oczu nie tylko przez wzgląd na jej wpływ na stan naszego coraz słabszego widzenia (ze ślepotą włącznie), ale również na fakt, że początki przebiegają często bezobjawowo. Jedynym sposobem na zahamowanie rozwoju choroby jest wykrycie jej we wczesnym stadium, co wymaga regularnych badań, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij