Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?
Joanna Orzeł

Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?

Srebro większości z nas kojarzy się z biżuterią. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Jedną z popularniejszych form srebra używaną w produktach medycznych dostępnych w aptekach jest srebro koloidalne. Jakie ma właściwości? Jak je bezpiecznie stosować? Czy można przedawkować srebro? Podpowiadamy. 

Srebro koloidalne – czym jest nanosrebro? 

Srebro koloidalne to preparat, który zawiera czyste srebro w rozdrobnionej postaci. Handlowo pod tą nazwą w aptekach czy drogeriach znajdziemy koloidalny, wodny roztwór srebra o rozmiarach cząsteczek nie większych niż 100 nm. Roztwór taki zawiera srebro w postaci niejonowej – atomowej, wodę oraz stabilizatory koloidalnej formy – preparaty białkowe. Może również zawierać domieszki srebra w postaci jonowej (kationów srebra), pochodzące z soli srebra np. chlorku srebra. Handlowo dostępny jest również preparat – surowiec farmaceutyczny, nazywany kolargolem (z łac. Colargolum od pełnej nazwy Argentum colloidale). To szary proszek lub płatki, które zawierają rozdrobnione srebro stabilizowane białkiem lub żelatyną. Z kolargolu przygotowuje się wodny roztwór – srebro koloidalne lub stosuje się go do przygotowania leków i innych preparatów, w których składzie znajduje się srebro koloidalne.  

Bardziej nowoczesna nazwa srebra koloidalnego już w postaci roztworu gotowego do użycia lub jako składnika aktywnego wybranego preparatu to nanosrebro lub srebro nanokoloidalne

Jak działa srebro koloidalne i jakie ma właściwości? 

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra są znane ludzkości od czasów starożytnych. Nanosrebro (czy też srebro koloidalne) ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także antywirusowe. Wspomaga regenerację nabłonka, działa ściągająco na skórę. 

Za posiadającą wyżej wymienione właściwości uznaje się kationową postać srebra (jony dodatnie). Powstają one w wyniku utlenienia obojętnych atomów srebra.  

Rozdrobnienie srebra do rozmiarów nanocząstek powoduje, że zwiększa się jago powierzchnia aktywna (w porównaniu do srebra nierozdrobnionego). Dzięki temu więcej jonów srebra może zostać uwolniona i działać jako aktywna forma tego metalu.   

Powiązane produkty

Srebro koloidalne  – zastosowanie 

Przeciwdrobnoustrojowe właściwości sprawiają, że srebro koloidalne znalazło szerokie zastosowanie w preparatach stosowanych zewnętrznie oraz na błony śluzowe. Znajdziemy je w składach gotowych leków, suplementów diety i preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran (np. plastry ze srebrem na rany , roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści ze srebrem wspomagające gojenie), kropli (do nosa, oczu, uszu) czy toników do przemywania skóry (zalecane np. przy terapii trądziku).

Co ciekawe, srebro koloidalne jest stosowane w preparatach dopuszczonych do użytku dla dzieci np. srebro koloidalne w sprayu do nosa czy do gardła. 

Srebro koloidalne w kosmetyce i kosmetologii 

Srebro w rozdrobnionej formie znajdziemy w składach wielu kosmetyków: od dezodorantów i mydeł przeciwbakteryjnych po szampony, płyny do płukania ust czy po goleniu. Srebro koloidalne jest również składnikiem żeli i toników antybakteryjnych. Potencjał łagodzenia stanów zapalnych i zmniejszania ognisk bakterii powoduje, że szczególnie często nanosrebro wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej. Specjaliści kosmetolodzy wykorzystują je w trakcie zabiegów mezoterapii stosowanych często na twarz. 

Jak bezpiecznie stosować srebro koloidalne? Dlaczego nie należy go pić? 

Srebro koloidalne jest bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Jak wcześniej wspomniano, używa się je wyłącznie zewnętrznie i/lub na błony śluzowe.  

Spożywanie srebra koloidalnego jako suplementu diety nie ma żadnej medycznej podstawy ugruntowanej rzetelnymi badaniami klinicznymi. Srebro nie jest mikro- ani makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na rynku można znaleźć preparaty przeznaczone do spożycia – srebro do picia. Jednak naczelne instytucje dbające o zdrowie ludzi przestrzegają przed tego typu terapiami, które nie mają nic wspólnego z konwencjonalną medycyną, a mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.  

Srebro koloidalne – skutki uboczne, przeciwwskazania 

Zgodnie z wskazaniami EPA (ang. The Environmental Protection Agency, Agencja Ochrony Środowiska – agencja federalna Stanów Zjednoczonych) bezpieczna dzienna dawka srebra to 5 μg/kg (mikrogramów na kilogram masy ciała). Srebro koloidalne stosowane zgodnie z zaleceniami w małych dawkach jest dla naszego zdrowia bezpieczne. Jak każda substancja może wywoływać reakcje alergiczne. Stosowane doustnie może powodować bardziej poważne schorzenia np. chorobę nazywaną srebrzycą. 

Uczulenie na srebro 

Alergia na srebro nie jest popularną przypadłością. Objawia się swędzeniem, pieczeniem czy wypryskami w miejscu kontaktu alergenu (srebra) z ciałem. Ustępuje po usunięciu czynnika alergizującego. Co ciekawe, często uczulenie na srebro „diagnozowane” jest w wyniku wystąpienia reakcji alergicznej w kontakcie ze srebrną biżuterią. Taka „diagnoza” bywa błędna, gdyż niejednokrotnie reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu nie ze srebrem. a z innym składnikiem stopu, z którego biżuterię wykonano. Takim komponentem jest przykładowo nikiel. 

Srebrzyca 

Srebrzyca, inaczej argyria, jest chorobą wywoływaną przez odkładające się w komórkach naszego ciała cząsteczki srebra. Objawia się szarzeniem skóry (skóra robi się niebieska) w miejscu długotrwałego aplikowania preparatów ze srebrem (np. bardzo trudno gojącej się rany) lub całej jego powierzchni w wyniku chronicznego doustnego stosowania srebra (najczęściej koloidalnego). Po zaprzestaniu dawkowania srebra istnieje możliwość cofnięcia się zmian związanych z przedawkowaniem srebra jednak w większości przypadków skóra pozostaje w zmienionym kolorze. Efekty długotrwałego stosowania płynnego srebra pojawiają się około pół roku po rozpoczęciu terapii. Co ważne, poza zmianą kolorytu argyria nie wywołuje innych efektów zdrowotnych. 

  1. Coloidal silver, „nccih.nih.gov” [online], https://www.nccih.nih.gov/health/colloidal-silver, [dostęp:] 17.08.2021.   
  2. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania biologicznego, „Medycyna Pracy”, nr 65 (6) 2014.
  3. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – dopuszczalne poziomy narażenia zawodowego, „Medycyna Pracy”,  nr 66 (3) 2015. 
  4. Srebro kolidalne, karta charakterystyki substancji niebezpiecznej, „web.archive.org” [online], https://web.archive.org/web/20071027174934/http://www.pharma-cosmetic.com.pl/PDF/Argentum_colloidale.pdf, [dostęp:] 17.08.2021. 
  5. Argentum Colloidale, „receptura.edu.pl” [online] https://receptura.edu.pl/srebro-koloidalne-argentum-colloidale, [dostęp:] 17.08.2021.  
  6. N. Hadrup, H. R. Lam, Oral toxicity of silver ions, silver nanoparticles and colloidal silver - a review, „Regulatory Toxicology and Pharmacology”, nr 68 (1) 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij