S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni
Katarzyna Szulik

S.O.S dla suchych i zmarzniętych dłoni

Choć kochamy ją za malownicze krajobrazy za oknem i szaleństwo na śniegu, zima wyjątkowo nie sprzyja naszym dłoniom, narażając je na wysuszenie i odmrożenie. Warto poznać zasady dotyczące prawidłowej pielęgnacji, dzięki którym skóra będzie miękka i nawilżona.

Przyczyną szybkiego wysuszania się i pękania skóry dłoni jest mała ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są za naturalne nawilżanie naskórka. Niewielka liczba gruczołów potowych z kolei prowadzi do szybkiego odwadniania skóry dłoni, dlatego tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja, by zachowały zdrowy wygląd. Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy takie jak niska temperatura i obniżona wilgotność powietrza mogą dodatkowo potęgować problemy związane z przesuszaniem.

By skóra dłoni wyglądała zdrowo, należy unikać mycia ich pod gorącą wodą i stosować tylko delikatne mydła, które zawierają mało związków zasadowych. Jeśli decydujemy się na płyn do mycia rąk, warto by był wzbogacony o nawilżający krem lub balsam, który wytworzy na skórze ochronną warstwę. Szczególnie zimą zrezygnujmy z wycierania dłoni szorstkim ręcznikiem, który może powodować ich podrażnienie. Zły wpływ na skórę dłoni mają również detergenty, dlatego podczas sprzątania unikajmy kontaktu z substancjami żrącymi, zakładając ochronne rękawiczki.

W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane kremy na tę porę roku, które zawierają więcej składników odżywczych i nie bazują na wodzie, która zamarza pod wpływem zimna. Dobry krem do rąk obowiązkowo powinien zawierać witaminy A i E, hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka i chronić przed utratą ciepła, co sprawdzi się w przypadku mrozów. Powinien też być gęsty – mimo że będzie się wcierał nieco trudniej, pozostanie dłużej na skórze zapewniając jej ochronę. Dobrze, gdy w składzie będzie zawierał silikon lub glicerynę. Podczas zimy krem obowiązkowo należy wcierać po każdym umyciu rąk, a także wtedy, gdy skóra robi się sucha, więc dobrze jest mieć go zawsze przy sobie, np. w biurze czy szkole.

Jeśli skóra dłoni jest popękana i bardzo przesuszona możemy zafundować jej kąpiel w parafinie, którą podgrzewamy i wlewamy do pojemnika. Zanurzamy w nim ręce na ok. 5 minut, po czym zawijamy folią aluminiową. Po upływie 30 min. zmywamy parafinę – skóra powinna być przyjemniejsza w dotyku i mniej podrażniona.

Podczas zimy, oprócz prawidłowego nawilżania dłoni, należy pamiętać, by chronić je przed zimnem nie tylko w przypadku dużych mrozów. Aby skóra wyglądała zdrowo, nie była przesuszona ani czerwona, przed każdym wyjściem należy założyć grube rękawiczki. Unikajmy takich zrobionych z syntetycznych materiałów lub ostrej wełny, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij