Jak bezpiecznie dobrać właściwy lek przeciwbólowy?
Łukasz Kirzyński

Jak bezpiecznie dobrać właściwy lek przeciwbólowy?

W dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu na chorowanie. Brzmi to dosyć śmiesznie, jednak biorąc pod uwagę pracę zawodową, aktywność życiową oraz liczne obowiązki dnia codziennego nie stać nas na chorobę, a jeśli już zachorujemy staramy się zminimalizować zarówno czas jak i objawy choroby. Taki stan rzeczy może prowadzić do nieprawidłowego doboru środków leczniczych stosowanych we własnym zakresie, lub wraz z lekami przepisanymi przez lekarza.

Efektem niewłaściwego, samodzielnego ustalania terapii w skrajnych przypadkach mogą być powikłania ze strony układu pokarmowego (przewlekłe stosowanie środków przeciwbólowych może prowadzić do choroby wrzodowej żołądka), krwawienia z przewodu pokarmowego, czy układu moczowego (ostra niewydolność nerek).

Obecnie najpopularniejszą grupą środków pierwszego wyboru stosowaną przez pacjentów są leki z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ). Leki zaklasyfikowane do tej grupy stanowią zbiór związków chemicznych o niejednorodnej budowie chemicznej, a co za tym idzie o różnym działaniu terapeutycznym. Można wyróżnić następujące podobieństwa w charakterze ich działania:
- przeciwzapalne;
- przeciwbólowe;
- przeciwgorączkowe.

Najpopularniejszym lekiem w tej grupie jest niewątpliwie kwas acetylosalicylowy, natomiast wśród powszechnie stosowanych wyróżnić możemy: paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, czy metamizol. Dla przykładu warto podać, że ze wspomnianych związków chemicznych najsilniejsze działanie przeciwgorączkowe ma kwas acetylosalicylowy, natomiast najsilniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wywiera ketoprofen. Nie jest zalecane łączenie tych leków z pochodnymi kumaryny (ryzyko powikłań krwotocznych), lekami przeciwcukrzycowymi, przeciwdrgawkowymi, antybiotykami z grupy aminoglikozydów, lekami moczopędnymi czy digoksyną. Stosowanie leków z grupy NLPZ w tym wypadku może prowadzić do ciężkich i nieodwracalnych powikłań.

Jak widać wybór właściwego środka nie jest łatwy, zwłaszcza że dodatkowo pacjent epatowany jest przekazem reklamowym w zakresie bezpieczeństwa stosowanych leków oraz ich wysokiej skuteczności. Nie powinno to dziwić, gdyż rynek preparatów przeciwbólowych w Polsce szacowany jest na ok. 60 mln złotych i z każdym rokiem rośnie, a co za tym idzie, producenci preparatów starają się przedstawić swoje produkty jako nieszkodliwe i wyjątkowo efektywne.

Zasady stosowania leków przeciwbólowych:

1.Stosuj jeden lek przeciwbólowy w danym czasie (wyjątkiem powinny być sytuacje, gdzie ze względu na problemy układu krwionośnego pacjent przyjmuje kwas acetylosalicylowy, a z uwagi na ból stosuje np. paracetamol - w takim przypadku trzeba skonsultować się z lekarzem);

2.Nie należy przekraczaj zalecanej maksymalnej dawki dobowej. Jeśli stosowanie danego leku przez dłuższy czas nie przynosi oczekiwanego rezultatu, należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę bólu i zmienić lek na inny;

3.Zwracaj uwagę na substancję czynną zawartą w przyjmowanych preparatach przeciwbólowych – jest ona wymieniona w ulotce informacyjnej w każdym opakowaniu leku. Bardzo często zdarza się, że pacjenci podczas wizyty w aptece zaopatrują się w szereg środków, które poza nazwą nie różnią się w składzie, przez co w trakcie samodzielnego leczenia zupełnie nieświadomie pacjenci wielokrotnie przekraczają dopuszczalne limity terapeutyczne. Jeżeli pacjent ma problem z samodzielnym wyborem powinien poprosić farmaceutę o pomoc w doborze właściwego preparatu;

4.W przypadku stosowania danego leku, należy stopniowo zwiększać jego dawkę, tak aby w efekcie osiągnąć maksymalną dawkę;

5.Jeśli samodzielnie stosujesz leki przeciwbólowe – koniecznie poinformuj o tym  lekarza podczas wizyty. Zatajenie tej informacji, może skutkować  przepisaniem leku wywołującego interakcję co w efekcie może prowadzić do powikłań;

6.Podczas przyjmowania środków przeciwbólowych trzeba możliwie dokładnie zapamiętać okres w jakim przyjmowane  są leki. Jeśli ból nie ustępuje po ok. 2 tygodniach, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy, że nie ma środków leczniczych obojętnych dla naszego zdrowia. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem podczas wizyty w przychodni, czy w aptece. Fachowy personel jest coraz częściej otwarty na pytania i problemy pacjenta i potrafi skutecznie doradzić dobór odpowiedniego leku, czy ewentualnie wyeliminowanie preparatów powodujących interakcje groźne dla zdrowia pacjenta. Pamiętajmy że leczenie powinno być bezpieczne oraz efektywne.

Żródła:
W. Kostowski, Z. S. Herman Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2003
Rynek farmaceutyczny i ochrony zdrowia 2007. PMR

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Interakcje – niebezpieczne związki

    Interakcje lekowe to wzajemne oddziaływanie jednocześnie stosowanych leków, które zmieniają końcowy efekt działania co najmniej jednego z nich. Mogą prowadzić do osłabienia lub wzmocnienia działania substancji leczniczej zawartej w leku.

  • Gruźlica – nowe zagrożenie epidemiologiczne?

    W mediach coraz głośniej o możliwym powrocie zachorowań na gruźlicę, z którą w ostatnich kilkudziesięciu latach radziliśmy sobie zupełnie dobrze dzięki powszechnym szczepieniom. Wydaje się, że co prawda w Polsce epidemia na dużą skalę nam nie grozi, niemniej jednak choroba ta wciąż jest na świecie powszechna.

  • Przeziębienie czy grypa?

    Zmienna jesienno-zimowa pogoda powoduje, że w trakcie dnia warunki atmosferyczne zmieniają się diametralnie, dlatego trudno dopasować odpowiedni strój. Stąd niedaleka droga do przegrzania lub wyziębienia, a w konsekwencji przeziębienia lub grypy. Ale czy grypa i przeziębienie to ta sama choroba?

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanych z tym wzrostem temperatury. Ponieważ są one wektorami chorób, takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij