Antykoncepcja bez recepty?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Ginekologów i Położników (ACOG) pigułki antykoncepcyjne powinny być lekami OTC.

„Wydawanie tych leków bez recepty znacznie obniżyłoby koszty oraz ułatwiło dostęp dla pacjentek” – można przeczytać w oświadczeniu ACOG.

Stowarzyszenie zgadza się, że przy zażywaniu pigułek anytkoncepcyjnych istnieje zagrożenie zakrzepami. Jednak członkowie ACOG zgodnie orzekli, iż jest ono tak małe, że nie powinno być powodem, dla którego kobiety muszą przychodzić do lekarza po receptę.

Naukowcy porównali ewentualne skutki uboczne do działania aspiryny – ryzyko jest porównywalne, a aspiryna od lat jest lekiem OTC. Powołują się także na badania z których wynika, że pacjentki korzystające z antykoncepcji częściej odwiedzają swoich ginekologów, by poddać się badaniom przesiewowym. „Antykoncepcja (konieczność przyjścia po receptę- przyp. red.) nie powinna być powodem dla którego kobiety odwiedzają gabinet lekarski” – wynika z oświadczenia.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus