Chorobowe przez 182 dni i kolejne zwolnienie lekarskie

Pracownica, która pod koniec sierpnia br. wykorzysta pełny 182-dniowy okres zasiłkowy, ma na październik br. planowany termin przyjęcia do szpitala. Ponownie będzie więc na zwolnieniu lekarskim.

Do kresu zasiłkowego dla większości ubezpieczonych wlicza się do niego wszystkie okresy, czyli nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a także - poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.Kwestię tę reguluje art. 8 i 9 ustawy zasiłkowej. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 lub - w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Stanowi o tym art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Należy wyraźnie podkreślić, że realizacja wypłaty wspomnianego wynagrodzenia jest ściśle związana z rokiem kalendarzowym, a nie z okresem zasiłkowym. Otworzenie w trakcie roku kalendarzowego nowego okresu zasiłkowego nie skutkuje dla pracodawcy obowiązkiem ponownej realizacji wynagrodzenia chorobowego odpowiednio, w zależności od wieku pracownika, za 33 lub 14 dni choroby.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus