Opieka farmaceutyczna

Apteki wchodzące w skład sieci Dbam o Zdrowie z dniem 1 stycznia br. włączyły się w projekt opieki farmaceutycznej współrealizowany przez Collegium Medicum UJ. W celu płynnej współpracy spółka DOZ SA stworzyła Program Opieki Farmaceutycznej (POF) - inicjatywa ta została zakwestionowana przez samorząd aptekarski.

W związku z zapisami w ustawie refundacyjnej z dniem 1 stycznia br. programy lojalnościowe prowadzone przez apteki zostały zawieszone.Gdy sieć DOZ zdecydowała się na wdrożenie Programu Opieki Farmaceutycznej, nowa inicjatywa od razu zderzyła się z krytyką Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Władze DOZ nie kryją, że w pierwotnych zamierzeniach prace nad nowo wprowadzonym programem miały się zakończyć dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku. Ustawa refundacyjna przyspieszyła wdrożenie projektu.

„Założenia programu budowaliśmy w oparciu o rozwiązania stosowane m.in. w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Na szybsze wdrożenie POF zdecydowaliśmy się po podpisaniu przez prezydenta ustawy refundacyjnej. Od czerwca 2011 roku zespół opracował nie tylko założenia merytoryczne, ale także konieczne rozwiązania IT. Chcemy, by działania farmaceutów pracujących w aptekach Dbam o Zdrowie oraz współpracujących z nami aptekarzy zostały nakierowane na jeszcze lepszą komunikację z pacjentem” — wyjaśnia w rozmowie z „Pulsem Farmacji” Piotr Kocman, prezes DOZ SA.

Podczas tworzenia projektu nawiązano współpracę z autorami dwóch programów badawczych — Farmaceutycznej Opieki w Nadciśnieniu Tętniczym i Cukrzycy (FONTiC) oraz programu „Rzuć palenie w aptece”, które realizowane są pod kierunkiem dr hab. n. farm. Agnieszki Skowron z Pracowni Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medi-cum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program Opieki Farmaceutycznej nastawiony jest na wspieranie farmaceuty w opiece nad pacjentami. Pacjenci otrzymują specjalne karty do użytku w aptece, na których dokumentowana jest historia zakupów leków, co ma umożliwić farmaceucie analizę prawidłowości przebiegu farmakoterapii.

„Pacjentom udostępnione zostaną indywidualne konta, w których będą mogli uzupełniać — pomocne farmaceutom — wyniki badań diagnostycznych, np. stężenie cukru we krwi czy pomiar ciśnienia tętniczego. Możliwości techniczne pozwalają na jeszcze dalej idące rozwiązania w przyszłości, np. udostępnienie zgromadzonych danych lekarzom, wideokonferencje między farmaceutą a lekarzem czy wdrożenie e-recepty” — wyjaśnia Piotr Kocman.

Wśród samorządu aptekarskiego największe wątpliwości wzbudza system naliczania „plusów”, które pacjenci otrzymują każdorazowo przy dokonaniu zakupu w aptece realizującej POF. Mają się one przekładać na preferencyjną ofertę zakupu produktów dostępnych w aptece bez recepty. Według NIA „takie działanie narusza obowiązujące przepisy prawa i stanowi niedozwoloną reklamę produktu leczniczego”.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus