Nowa metoda leczenia RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą, która dotyczy nie tylko stawów, ale całego organizmu.


Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą, postępującą chorobą zapalną stawów i otaczających je tkanek. Choroba ta wiąże się z intensywnym bólem, nieodwracalnym uszkodzeniem stawów i powikłaniami ogólnoustrojowymi takimi jak zmęczenie i niedokrwistość.

Skuteczne leczenie RZS wymaga ingerencji w układ immunologiczny chorego w taki sposób, żeby ograniczyć jedynie jeden aspekt jego działania, tzn. uszkadzanie własnych tkanek, a jednocześnie nie zaburzyć jego zdolności walki z groźnymi infekcjami.

Zidentyfikowano kilka kluczowych cytokin - białek biorących udział w procesie zapalnym, w tym czynnik martwicy nowotworów alfa, m.in. interleukinę 1 (IL-1) i interleukinę 6 (IL-6), które odgrywają kluczową rolę w procesie zapalnym.

IL-6, jedno z kilku białek biorących udział w procesie zapalnym, jest uważana za główną cytokinę prowadzącą do rozwoju przewlekłego zapalenia u pacjentów z RZS. Nadmierna produkcja IL-6 prowadzi nie tylko do zapalenia i uszkodzeń stawów w przebiegu choroby, ale także do pojawienia się jej ogólnych objawów, takich jak niedokrwistość, zmęczenie i zwiększenie ryzyka chorób krążenia.

Nowy lek zaburza szlak sygnalizacji IL-6 poprzez wiązanie się zarówno z rozpuszczalnymi,jak i ulegającymi ekspresji na błonach komórkowych receptorami IL-6 (IL-6R). Zmniejsza przez to udział IL-6 w rozwoju procesu zapalnego i hamuje postęp RZS, zarówno w obrębie stawów, jak i w całym organizmie.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus