Długość życia plemnika

Plemnik to męska gameta, składająca się z główki, szyjki oraz witki, która odpowiedzialna jest za zapłodnienie komórki jajowej.


Długość życia plemnika, a więc również jego zdolność do zapłodnienia jest zależna od środowiska w jakim się znajduje. Plemniki najaktywniejsze są, gdy otoczenie ma temperaturę 37 stopni Celsjusza.

W ustroju kobiety plemnik, w sprzyjających warunkach, może przeżyć nawet do 72 godzin. Możliwość zapłodnienia (niewielka) istnieje zatem nawet wówczas, gdy kobieta nie jest w okresie owulacji, a sperma została przeniesiona np. na bieliźmie, dłoniach bądź członków, w okolice pochwy. Pojedyncze plemniki, mogą bowiem przedostać się do wewnątrz i zapłodnić komórkę jajową. Ryzyko zapłodnienia jest tym wyższe, im mniej czasu nastąpiło pomiędzy wytryskiem, a przeniesieniem nasienia, bądź im bliżej jest owulacji.

Plemniki preferują środowisko zasadowe (znajdujące się w szyjce bądź jamie macicy, jajowodach). W nim też mogą przeżyć najdłużej - do 48 godzin. W pochwie zaś występuje środowisko kwaśne i w nim plemnik może przeżyć do dwóch godzin.

Poza organizmem plemniki mogą przeżyć w temperaturze 37 stopni Celsjusza do 18 godzin. Ich żywotność może wzrosnąć trzykrotnie, jeśli temperatura wynosi 20 stopni.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus