Co to jest shopoholizm?

Shopoholizm, inaczej zwany zakupoholizmem to po prostu uzależnienie od kupowania.

Jest to zjawisko częściej dotykające kobiet niż mężczyzn i dorosłych niż nastolatków. W USA jedna osoba na dwadzieścia jest zakupoholikiem. Również w Polsce jest to coraz częstsze zjawisko.

Wynika to z faktu, że każdy człowiek ma pewne pragnienia dotyczące wygodnego, dostatniego życia. Dodatkowo jest to sfera naszego życia na którą ogromny wpływ mają reklamy. A stąd już naprawdę blisko do shopoholizmu. Samo kupowanie nie jest niczym złym, jeśli zakup jest przemyślany. Jednak kupowanie tylko dla poprawienia sobie humoru powinno nas zastanowić i nakłonić do przemyślenia, czy to aby nie początek nałogu. Jak każde uzależnienie zakupoholizm powinnien byc leczony przez psychologów i psychiatrów.

Zasadnicze znaczenie ma rozwiązywanie innych problemów oraz zastosowanie psychoterapii. Wewnętrzny przymus kupowania łagodzą antydepresanty oraz naltrekson - lek osłabiający upajające działanie alkoholu. Do tego należy dodać uświadomienie osobie problemu, wsparcie bliskich i odpowiednie zmotywowanie. Jednak w Polsce shopoholicy nie mogą na razie liczyć na profesjonalne leczenie. A jesteśmy niestety bardzo podatni na tego typu zaburzenia, gdyż przez lata żyliśmy w systemie, w którym kupowaliśmy to co musieliśmy a nie to co chcieliśmy. Pamiętając problemy z kupnem podstawowych produktów byliśmy przyzwyczajeni do tego aby kupować co się da i ile sie da.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus