Paznokcie prawdę Ci powiedzą

Paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Odzwierciedlają jego charakter, gust i wyczucie smaku. Dla jednych jest to pasja, dla innych zwykły element ciała. Jedno jest pewne – warto o nie dbać w należyty sposób.

Paznokcie należą do przydatków skóry. Jest to płytka rogowa, która pokrywa końce palców u rąk i stóp. Główną istotą paznokcia jest twarda kreatyna. Jego skład chemiczny jest zbliżony do składu włosa. Przeciętnie paznokcie rosną 0,12 mm na dobę. Jednak jest to uzależnione od wielu czynników.

Na ich wzrost wpływa m.in. wiek, stan zdrowia, jak również pora dnia, ponieważ w czasie dnia paznokcie rosną szybciej niż w nocy. Całkowity odrost paznokci u rąk może potrwać około 150 dni. W przypadku paznokci u nóg proces ten trwa dłużej, gdyż są one grubsze.

Pielęgnacja paznokci była doceniona już w starożytnym Egipcie, gdzie faraon barwił je henną i w ten sposób wyrażał swoją indywidualność. Także i dziś wygląd paznokci, akcent na ich pielęgnację i wyróżnienie jest ważne w codziennym życiu.

Co szkodzi naszym paznokciom?

 •     nieprawidłowe odżywianie się,
 •     wysoka wilgoć,
 •     środki chemiczne takie jak: proszki do prania, płyny do mycia naczyń,
 •     niska lub wysoka temperatura,
 •     promieniowanie słoneczne,
 •     mróz i silny wiatr,
 •     zła pielęgnacja lub jej brak,
 •     brak ochrony dłoni,
 •     acetonowe zmywacze do paznokci.

Pokaż mi swoje paznokcie, a powiem ci... 

Zdrowe paznokcie są różowe i gładkie. Ich wygląd potrafi wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka:

 • Jeśli są łamliwe i kruche – prawdopodobnie w organizmie brakuje magnezu i krzemu lub nieprawidłowo o nie dbamy. Główne przyczyny to często używanie acetonowych zmywaczy do paznokci oraz nadmierne moczenie i suszenie rąk.
 • Jeśli występują podłużne rowki – jest to objaw niedoboru witamin lub oznaka stanu zapalnego w organizmie. U starszych osób jest to symptom normalny.
 • Poprzeczne rowki odzwierciedlają głównie przechodzenie infekcji lub choroby skóry takiej jak łuszczyca. Występują także po ciężkich chorobach zakaźnych. Czasami powstają na skutek zbyt agresywnego wykonywania manicure.
 • Rozdwajające się paznokcie – jest to proces oddzielania się części zewnętrznej paznokcia od części łożyskowej. Może świadczyć o zakażeniu grzybiczym albo o nieprawidłowej pielęgnacji.
 • W przypadku przerostu płytki paznokciowej możemy wnioskować, iż prawdopodobnie jest to objaw cukrzycy. Płytka paznokciowa traci połysk, staje się brudnobrązowa, szara i żółta. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu paznokcia.
 • Jeśli posiadasz białe plamki – są to różnego rodzaju linijne, kropkowate lub nieregularne odbarwienia, które przesuwają się od nasady do brzegu paznokcia. W głównej mierze jest to efekt zaburzeń hormonalnych lub niedoboru wapnia w organizmie. Mogą pojawić się wskutek zbyt mocnego wycinania skórek.
 • Jeśli Twoje paznokcie zmieniają zabarwienie – bezpośrednią przyczyną może być styczność ze związkami chemicznymi lub przyjmowanie leków. Blade paznokcie to najczęściej oznaka słabego krążenia krwi. Paznokcie w odcieniu niebieskim to przeważnie efekt toksycznej substancji w organizmie. Z kolei zielonkawe zabarwienie może być spowodowane bakteriami beztlenowymi.
 • Zanik płytki paznokciowej – często jest to symptom wrodzony lub nabyty wskutek stanu zapalnego. Początkowo płytka paznokciowa ulega skróceniu a dopiero w skrajnych sytuacjach dochodzi do całkowitej jej utraty.  

Najczęstsze choroby płytki paznokciowej


   1. Grzybica

Na początku schorzenia widoczne są zewnętrzne zmiany na paznokciu: staje się on szarozielony, matowy, łamliwy i kruchy. Występują poprzeczne lub podłużne rowki na paznokciu. Ta najczęstsza choroba powoduje zmiany płytki paznokciowej głównie z powodu pleśni i drożdżaków. Grzybica bardzo łatwo przenosi się na pozostałe paznokcie i jest zaraźliwa. Leczenie jest procesem długotrwałym i wymaga samodyscypliny. We własnym zakresie przyjmuje się doustnie preparaty przeciwgrzybiczne oraz zewnętrznie stosuje się kremy, maści i lakiery. Jeżeli po kilku tygodniach leczenia nie widać wyraźnej poprawy lub gdy grzybica szybko się rozszerza należy udać się do lekarza.

   2. Brodawki

To inaczej kurzajki, które są wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Przeważnie mają postać szarożółtych narośli. Mogą wrastać pod płytkę paznokciową lub występować wokół paznokcia. Wirus powodujący brodawki jest zaraźliwy i przenosi się przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Poza tym brodawki można nieświadomie w bardzo prosty sposób przenieść na inne części ciała np. poprzez obgryzanie paznokci. Kurzajki znikają samoistnie, warto jednak w procesie leczenia korzystać z dostępnych w aptekach bez recepty środków, które stosuje się miejscowo na brodawki.

   3. Łuszczyca paznokci

Z reguły towarzyszy łuszczycy całej skóry, ale może występować tylko na paznokciu. Objawia się przez matową, suchą i kruchą płytkę. Na paznokciach widoczne są żółte przebarwienia i liczne wgłębienia. Nie jest chorobą zakaźną, ale niestety widoczną. Leczenie polega na przyjmowaniu doustnie witaminy A, zaś miejscowo stosuje się maści salicylowe i środki dziegciowe. Zaleca się również fototerapię.

   4. Drożdżyca

W początkowej fazie stan zapalny pojawia się w obrębie wału paznokciowego. Wokół paznokcia pojawia się zaczerwieniony i bolesny obrzęk, zaś przy ucisku wypływa wydzielina ropna. Następnie płytka paznokciowa staje się szarobrunatna i bez połysku. Leczenie jest procesem długotrwałym – miejscowo stosuje się leki przeciwgrzybiczne. Należy unikać czynników, które sprzyjają drożdżycy (wilgoć i wysoka temperatura).

   5. Zanokcica

Są to ropne zmiany zapalne wokół paznokcia, które powstają wskutek zakażenia bakteryjnego. Choroba jest bardzo bolesna i często jej przebieg jest ostry. Początkowo występuje zaczerwienienie, później może wytworzyć się pęcherz naskórkowy wraz z treścią ropną. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku oraz stosowaniu zewnętrznie okładów z rywanolu, ichtiolu oraz sody. Zdarza się, że zaniedbanie choroby może doprowadzić do chirurgicznego usunięcia płytki paznokciowej.

Czego nie lubią paznokcie? 

Często kupujemy kremy do twarzy i ciała, zapominając o pielęgnacji dłoni i paznokci. A one niezauważone i osamotnione potrafią odegrać się w najmniej spodziewanym momencie. Warto więc mieć świadomość czynności, które im szkodzą:

 • nie obgryzaj paznokci – nie dość, że wygląda to mało estetycznie, to jeszcze znacząco osłabia płytkę paznokciową – jeśli masz taki problem, stosuj gorzkie lakiery i postaraj się kontrolować siebie,
 • nie obcinaj ich zbyt krótko – nie tylko sprawi to ból, ale również ułatwi przenikanie bakterii pod paznokieć,
 • mróz, zimny wiatr lub promieniowanie słoneczne są równie niebezpieczne – dlatego podczas mrozów kremuj ręce i zakładaj rękawiczki, zaś w lato stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
 • po każdorazowym myciu rąk warto wysuszyć je bardzo dokładnie, gdyż wychodząc na dwór z mokrymi rękami wystawiamy je na popękanie,
 • częste mycie naczyń, sprzątanie czy pranie ręczne to najpowszechniejsze zagrożenie dla naszych paznokci – koniecznie więc zakładaj rękawiczki – dzięki temu uchronisz dłonie przed środkami czystości.

Odpowiednia dieta - zdrowe paznokcie

Właściwy sposób odżywiania się jest kluczem do osiągnięcia pięknego wyglądu paznokci. Kiedy dostarczymy im stosownych substancji odżywczych one odwzajemnią się zdrową i estetyczną prezencją:

 • witamina A – znajduje się przede wszystkim w nabiale, jajach, tłustych rybach, wątrobie, serach i maśle,
 • witaminy z grupy B – zawierają je brokuły, brukselka, papryka, kukurydza, banany, szpinak orzeszki, pestki słonecznika, pszenica,  
 • witamina H – jej źródłem jest wątróbka, niektóre grzyby (prawdziwki i kurki) oraz drożdże
 • magnez – banany, jabłka, kiwi, kokos, morele, marchew, pomidory, ziemniaki, mięso drobiowe, wino
 • żelazo – szpinak, orzechy włoskie, jaja, grzyby, fasola, suszone owoce,
 • wapń – jabłka, ryby, buraki, kalafior, pszenica, jaja, czosnek, wiśnie, jogurt,
 • jod – ryby morskie, małże, ostrygi, mleko
 • potas – truskawki, kiwi, ananasy, banany, buraki, kapusta, cebula, cytryna, ogórek, marchew, orzechy włoskie
 • krzem – owies, warzywa i owoce.

Manicure - to proste! 

Wykonanie manicure bardzo często kojarzy nam się z dwugodzinną wizytą u kosmetyczki oraz wysokim rachunkiem. Jednak wcale nie musi tak być! Nie jest to trudne zadanie, a widoczny efekt własnej pracy potrafi być bardzo satysfakcjonujący.

Oto czynności przy samodzielnym wykonywaniu manicure:
Przed rozpoczęciem zmywamy pozostałości lakieru zmywaczem bezacetonowym (koniecznie!).

 1. Skrócenie paznokci – piłujemy je pilnikiem od boków do środka w jednym kierunku. Nadawany kształt powinien być dostosowany do budowy paznokcia. Pilnik nie może być metalowy, lecz papierowy lub szklany.
 2. Zmiękczenie naskórka – w tym celu do pojemnika nalewamy ciepłą wodę z mydłem i moczymy paznokcie przez ok. 15 minut. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu zamiast moczenia w wodzie możemy użyć specjalnego płynu, który nakłada się na paznokieć za pomocą pędzelka (dostępny jest w sklepie kosmetycznym).
 3. Ostrożnie podważamy i usuwamy naskórek wokół paznokcia – najlepiej wykonać to drewnianym patyczkiem lub gumową szpatułką – jest to tzw. manicure biologiczny. Tę samą czynność można wykonać używając cążek i z ich pomocą wyciąć naskórek okalający paznokieć.
 4. Jeśli chcemy użyć lakieru pamiętajmy, aby paznokieć był odtłuszczony. Można użyć odżywki lub kolorowego lakieru.
 5. Po wyschnięciu lakieru warto wetrzeć w skórki preparat pielęgnujący – olejek lub krem. Wciera się je opuszkami kciuka i zatacza kółeczka od nasady po ich końce.

Rozdział dla Pań

Wykonanie manicure jest metodą prostą, lecz najbardziej podstawową. Aby nasze paznokcie budziły powszechny zachwyt warto urozmaicić ich wygląd o oryginalne wzorki.

Elegancki i jednocześnie łatwy do wykonania jest manicure francuski. Potrzebujemy 2 lakierów: białego i w kolorze delikatnego różu. Białym lakierem malujemy płytkę paznokcia wystającą poza opuszek palca. Aby nałożyć go w linii prostej warto użyć specjalnych szablonów ułatwiających wykonanie końcówki. Po wyschnięciu białego lakieru usuwamy szablon z paznokcia i pokrywamy całość jasnoróżowym lakierem. Aby efekt bieli był bardziej widoczny można dodatkowo od spodu pomalować paznokieć białym ołówkiem.

Poza manicure francuskim występuje szereg innych metod zdobienia paznokci. Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, to poddanie się wyobraźni. Pole działania jest tutaj nieograniczone. Sama możesz poeksperymentować lub udać się do profesjonalnej manikiurzystki. Zaproponuje ona nie tylko modne, oryginalne wzorki, ale dobierze je do kształtu twoich paznokci. Można skorzystać także z metody nail-art. Jest to malowanie wzorów lakierami i farbami akrylowymi z wykorzystaniem kolorowych koralików, czy innych oryginalnych ozdób.

W ostatnim czasie dość popularne wśród kobiet są tipsy, czyli sztuczne paznokcie. Są to specjalne białe płytki, które przykleja się na naturalne paznokcie. Są one bardzo wytrzymałe, zaś lakier na nie nałożony trzyma się bardzo długo Nakłada się je w gabinecie kosmetycznym, gdyż do ich założenia używa się specjalną lampę UVA. Tipsy wyglądają bardzo efektownie, ale w codziennych czynnościach potrafią przeszkadzać. Prace domowe należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, gdyż woda może osłabić strukturę tipsa.

A teraz Panowie

Minęły czasy, kiedy Panowie nie mogli dbać o wygląd swoich paznokci, gdyż było to negatywnie odbierane przez otoczenie. Dziś elegancki mężczyzna po prostu musi mieć zadbanie dłonie i paznokcie, gdyż one są jego wizytówką. Dla Panów są przeznaczone takie zabiegi jak manicure tradycyjny lub biologiczny, zabiegi odżywcze nawilżające dłonie. Dla tych, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemem obgryzania paznokci manikiurzystki proponują zabiegi polegające na rekonstrukcji paznokcia. Mężczyźni często korzystają także z zabiegów pielęgnujących stopy. W ofercie znajduje się klasyczny pedicure, masaż stóp czy korekta wrastających paznokci.

Pielęgnacja paznokci – nie jest to ani trudne ani czasochłonne. Wystarczy tylko dobra wola, trochę wyobraźni i zaczynamy! Efektem pracy będzie nie tylko piękny, zdrowy wygląd naszych paznokci, lecz przede wszystkim satysfakcja i wszechobecne westchnienia wokół nas.


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus