Jod - pierwiastek niezbędny do życia

WHO zaleca by dziennie spożywać około 150 mikrogramów jodu. Z badań wynika jednak, że przeciętny Polak cierpi na niedobory tego pierwiastka. Jeśli więc jesteś przemęczona/y, cierpisz na bóle głowy, obniżoną odporność, masz problemy z koncentracją - przyczyną może okazać się niewystarczająca ilość jodu w organizmie.

Prawidłowy poziom jodu warunkuje zachowanie równowagi hormonów tarczycy w organizmie. Choroby tarczycy wynikające z niedoborów jodu dotykają około 8 mln mieszkańców naszego kraju, w tym około 3,5 mln dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

Długotrwały niedobór jodu powoduje powiększenie tarczycy, przewlekłe zmęczenie, drażliwość i zaburzenia nastroju; może również dojść do wysuszenia skóry, łamliwości paznokci i włosów, porannego obrzęku powiek i twarzy, bólów głowy. Jod wpływa także na pracę serca. Deficyt tego pierwiastka może doprowadzić do nadciśnienia opornego na leczenie, a także innych problemów kadiologicznych. Osoby z niedoborami jodu mają również skłonność do tycia i schorzeń związanych z zaburzeniami metabolicznymi. Szczególnie istotne jest zapobieganie niedoborom jodu w ciąży, podczas której zapotrzebowanie na pierwiastek rośnie do 200 mikrogramów na dobę.

Uzupełniać jod można poprzez spożywanie ryb i owoców morza, a także używanie jodowanej soli. Można również stosować preparaty witaminowe wzbogacane o ten ważny pierwiastek.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus